De erfenis van Paulin binnen buiten Ouders willen waardevolle en onvergetelijke spullen uit de eerste levensfasen van hun kinderen bewaren. Maar waarin? Sjoeke Kampen maakt schatkisten, in meerdere betekenissen van het woord, door Anniek Boswijk Lytse Skat zaterdag 24 oktober 2009 HM voor opbergboxen. „Overal kom je van die oerlelijke plastic bakken tegen om speel goed in op te ruimen. Daar moet toch een mooiere oplossing voor te bedenken zijn, dacht ik." Die mooiere oplossing vond ze: houten boxen, met een kras- en stootvaste print erop. Door haar werk komt Kampen regelmatig op kinderdagverblijven en peu terscholen. „Daar wordt veel gewerkt met pictogrammen. Probleem is dat die picto grammen bij heel jonge kinderen niet altijd duidelijk genoeg zijn. Foto's wel. Dus was mijn idee: op de box een fotoprint van het speelgoed dat erin zit. Dat maakt het oprui men makkelijker en leuker." Maar met die fotoprints kun je natuurlijk meer kanten op. „Ik werk inmiddels samen met een ont werpster, Karen Visser, die allerlei kaders en prints heeft ontworpen. Hartjes, zonne tjes, Delfts blauw, vlinders, bloemen. Je kunt ervoor kiezen zo'n kader om de foto heen te plaatsen. Ook is het mogelijk op een aluminium plaat te printen, voor een wat stoerder effect." Ben je de print zat, bijvoorbeeld als de kin deren geen heel kleine schatjes meer zijn, dan zijn de boxen in de kastjes en bankjes eenvoudig om te draaien, omdat er geen specifieke voor- of achterkant aan zit. „Dan is het gewoon een blank houten kastje." Kampen verkoopt de meubels via haar site. „Maar omdat het toch vaak wel fijn is om te kunnen zien wat voor meubels je koopt, hebben we ook een showroom aan huis." Haar sprookjesachtige tuinhuisje kreeg er een speciale metamorfose voor en past hele maal in de stijl van Lytse Skat. Lytse Skat, Rüchhüsterwei 16, Ruigahuizen, 06-27510257. Prijzen van boxen en meubel tjes van Lytse Skat, vanaf 87,50 euro. www.lytseskat.nl De naam Lytse Skat is op meer manie ren uit te leggen. „Ten eerste bieden we een schat aan mogelijkheden", verwijst Kampen naar de keuze uit meerdere mo dellen bewaarkisten, geboortekisten en kindermeubels. „Ten tweede zijn de per soonlijke bewaarboxen natuurlijk echt be doeld voor de 'schatten' die je in je jon ge jaren verzamelt. Bovendien zijn onze meubelstukken speciaal gemaakt voor jouw kleine schat, je zoon, dochter, klein kind of het kind van je beste vriendin." Het Friese bedrijfje Lytse Skat is niet de enige in Nederland die schat- en bewaarkisten verkoopt. Webwinkels als Het Grote Wonder (www.hetgro- tewonder.nl), Het Kleine Wondertje (www.hetklei- newondertje.nl) en Crearoos (www.crearoos.nl) le veren - al dan niet handgeschilderde - geboorte- en schatkisten, maar die zijn vaak wat kleiner. Schatkisten hoeven niet duur te zijn. Ikea (www.ikea.ni) heeft een polyester exemplaar in het assortiment, Minnen (9,95 euro). Die is aan zienlijk groter, maar vooral geschikt voor het op bergen van speelgoed. aak gesignaleerd als kraamcadeau- tje: een herinneringsdoos waar het geboortekaartje, het zieken huisarmbandje, een eerste haar lokje en een eerste schoentje of pakje mooi in bewaard kunnen worden. Prachtig", dacht Sjoeke Kampen. „Maar waarom ophouden na de babytijd? Waarom niet een schatkist voor me morabilia uit de héle kindertijd?" Lyt se Skat, Fries voor 'kleine schat', was geboren. Deze zomer gaf Kampen, samen met een groepje vriendinnen, de eerste be- waarkist cadeau aan een net bevallen vriendin. De naam, de geboortedatum en de tekst van het geboortekaartje van de kleine prijkten op het hout. Het was een emotioneel moment. Vooral omdat het voor de nieuwe mama een heel per soonlijk cadeau was, maar ook omdat het voor Sjoeke Kampen de aftrap betekende van Lytse Skat, haar kindermeubelmerk. In zo'n kist past van alles wat je als ouder graag van je kind wilt bewaren. Al die eer ste dingetjes uit de babytijd, maar ook de zwemdiploma's, een dierbaar boekje, die mooie tekening uit groep t, een speciaal speelgoedje. Vul zelf maar in. „Ik kende natuurlijk de geboortekistjes wel", zegt Kampen, onderneemster uit het Friese Ruigahuizen. „Je ziet ze de laatste ja ren vaker, maar ik had ooit al eens een mooie gevonden op een Amerikaanse web site. Daar kon je een foto in schuiven om het persoonlijk te maken. Maar het nadeel was: die kistjes zijn altijd zo klein. Dus zo vol. Daarom maak ik ze groter. En ik maak het mogelijk om er iets echt eigens op te printen. Een foto, een tekst of een tekening die het kind zelfheeft gemaakt." Het idee voor Lytse Skat was overigens al eerder geboren. Het begon met een plan Ontwerpster Karen Visser heeft allerlei fotoprints ontworpen, waarmee het Lytse Skat-meubel kan worden versierd. Onder meer hartjes, zonnetjes en bloemetjes zijn mogelijk. Sjoeke Kampen verkoopt bijzondere kindermeubeltjes, waaronder schatkisten en opbergkast- jes, onder haar eigen merk Lytse Skat, Fries voor 'kleine schat'. foto's Siep van Lingen/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 73