sa Hoe is het om in de middeleeuwen te leven? Verslaggeefster Marijn Kramp probeerde het uit in Archeon. Vriendinnen Ivy en Eline gingen mee naar Alphen aan den Rijn. Thuis in de middeleeuwen De meiden hebben hun mobieltje thuisgelaten. De make-up ook. „Het is maar één nachtje middel eeuwen", relati veert Ivy. Maar spannend vinden ze het wel. „Ik weet echt niks van de middeleeuwen. Dat is alweer zo lang geleden. We zaten vorig jaar al in de gouden eeuw." Eline is nog bondiger op dat punt. „Ge schiedenis is vet saai. Ik val echt in slaap als de juf daarover begint." Archeotolk Yvonne wacht ons za terdagochtend op bij de entree van Archeon. Ze woont in de vroe ge middeleeuwen (406-1000) een paar straatjes verderop en weet uit ervaring hoe fijn het is om in de late middeleeuwen te wonen (1000-1500). Want in die tijd is er al sprake van een plaatselijke mid denstand. En dus hoefje niet, zo als in vroegere tijdperken, alles zelf te doen. Er is een smid, een bakker, een houtbewerker, een dokter en een spinster. Bovendien beschikken de gastenkamers in de houten huizen over moderne bed den en elektriciteit. Gelukkig zijn er ook normale maal tijden. De meiden zijn opgelucht. rug in de oertijd. Daar zat hij al meer dan een uur in een vuurtje te turen. Hij was zich van geen kwaad bewust." Net zoiets ervaren onze buren met hun kinderen. Als ze zondagoch tend uit hun slaapkamerraam kij ken, zien ze hun 5-jarige zoon Bram uit het middeleeuwse ge makskamertje komen. Dat is niet de bedoeling, want Archeon heeft moderne toiletten in de restau rants. Maar leg dat maar eens uit aan zo'n jongen. Hij is toch in de middeleeuwen! En daar willen we eigenlijk helemaal niet meer weg. Als het park dichtgaat en wij ons eigen kloffie weer aantrekken, laat Eline de afgelopen twee dagen pas seren en zegt: „Ik blijf op school bij geschiedenis in slaap vallen hoor. Maar hier is geschiedenis echt dik cool." Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Ivy (links) en haar vriendin Eline in hun 'middeleeuwse' slaapkamer met modern comfort. Buurjongen Boris gaat boogschieten. foto's Hedske Vochteloo Meer informatie via telefoon nummer 0172-447744 of op www.archeon.nl Nu de kleren nog. We krijgen alle maal een lange jurk aan. Die moet tot op de enkels, meer bloot is on zedelijk. Net als de hoofddoek. Hun haar mogen vrouwen vanaf de huwbare leeftijd niet meer to nen. Het zit eigenlijk best lekker, stellen de meiden verrast vast. Yvonne drukt ons op ons hart dat het de bedoeling is dat we in onze rol blijven. We behoren nu echt tot de middeleeuwen. Zo zien de Archeonbezoekers ons en dat schept verplichtingen. Als bezoe kers ons iets vragen wat we niet weten, antwoorden we dat we hier slechts op bezoek zijn bij fami lie. Ook moeten we ons even ver kleden als we lang naar de Ro meinse of de oertijd willen. Als we naar buiten lopen in onze nieuwe kleren grijpt de dokter ons bij de kladden. Zijn studenten zijn niet komen opdagen en nu moe ten wij aan de slag. Kruiden zoe ken, vuur maken (met een vuur steen, slagijzer en tondel) en zijn verhalen aanhoren. De avond in een nagenoeg leeg at tractiepark is magisch. We verma ken ons met onze buren tijdens het boogschieten. Verderop, in de oertijd, spelen Britten en Belgen, die overdag een Romeins legioen vormen, in boomkano's. Ze nodi gen ons uit voor een barbecue la ter op de avond. Twee varkens wor den aan een spit geregen. Een buik danseres - het Romeinse rijk strekt zich uit tot aan Perzië - draait met haar heupen. Het bier vloeit rijke lijk en het varken smaakt goed. De vele hanen wekken ons de vol gende och- tend weer vroeg. De meiden voe len zich al thuis in de middeleeuw se Heerestrate. Bij het ontbijt ver kneukelen ze zich om de dokter. Ivy: „Moeten we die gekke dokter straks weer helpen of zullen we langs zijn huis rennen? Misschien ziet hij ons dan niet?" Het plan mislukt. Nadat het vuur bij de dok ter is aangestoken en de kruiden drankjes zijn geroerd, resten nog wat klusjes bij de bakker. Wan neer het deeg voor die dag klaar is en we bezoekers hebben geholpen met brood maken, verlaten we de middeleeuwen om het gladiatoren spektakel van onze Romeinse vrienden te aanschouwen. „Ik heb echt het idee dat ik hier thuishoor", stelt Eline verwonderd vast. Archeotolk Saskia glimlacht als ze het hoort. Het park doet wonderlijke dingen met kinderen, vertelt ze. „Er is wel eens een klein tje zoek geweest", vertelt ze. „Het hele park was in rep en roer. Uit eindelijk vonden we die kleuter te- M Archeon is gevestigd aan de Archeonlaan in Alphen aan den Rijn. Het park is geopend tot en met zondag 1 november van 10.00 uur tot 17.00 uur en tijdens de MidwinterFair op 12 en 13 december en van J»1 19 december tot en met 3 januari 2010. Op maan dagen (met uitzondering van 21 en 28 december) en op 31 december en 1 januari is het park geslo ten. De entree bedraagt 16,90 euro. Een meerdaags arrangement is er vanaf 320 euro. redactie.reizen@wegener.nl 024-3650360 Familiepret in Belgische Kempen bij Antwerpen Wie met de familie enkele dagen naar de Belgische Kempen wil, kan daarvoor de brochure Kortweg in de Antwerpse Kempen - Familiepret aan vragen. Daarin staan acht tips voor gezinsuitjes, zoals speuren naar een kabouterschat, kamperen in een zelf gebouwde hut of fietsen in het spoor van Suske en Wiske. Er wor den ook logeertips gegeven. De bro chure is gratis aan te vragen via info@toerismevlaanderen.nl of via telefoon 070-4168110 www.antwerpsekempen.be Impressies van de Veluwe en verhalen over Engeland Wim Huijser is gek op de Veluwe en op Groot-Brittannië. Over de Velu we publiceerde hij het boek In breek baar evenwicht Park Hoge Veluwe in 75 impressies. In het 'tijdschrift in boekvorm' Britain staan bijdragen over Groot-Brittannië van diverse au teurs, zoals Ode aan de Yorkshire Da- les door Cees Buddingh'. Het 'boek- tijdschrift' moet een serie worden, waarin ook andere landen aan de or de komen. Beide boeken worden uitgegeven door Aspekt; ze kosten 17,95 (Velu we) en 19,95 euro (Britain). Tiroler Zugspitz heeft kindveilige stoeltjeslift De Tiroler Zugspitz Arena be schikt dit seizoen over een extra veilige skilift. De nieuwe Egghof Sun-jet is een zespersoons stoel tjeslift met een kindveilige sluit- beugel. De beugel sluit na het in stappen volautomatisch én wordt vergrendeld. In traditionele stoel- tjesliften kunnen passagiers de beugel tijdens de rit openen, wat vooral voor kinderen tot gevaarlij ke situaties kan leiden. Dankzij het nieuwe systeem gaat de beu gel pas open bij het uitstappen. Op z'n Nederlands fietsen door Madrid Het Nederlandse fietstoerbedrijf Baja Bikes heeft de succesvolle Ne derlandstalige 'Stadstoeren in je moerstaal' uitgebreid naar Madrid. Eerder startten de oprichters Eric Castien en Rigtmar Brandenburg al fietstochten door Barcelona en Va lencia. Hun bedrijf wordt ingehuurd door touroperators als OAD Reizen, De Jong Intra Vakanties en Sunair. Per jaar loodsen ze tienduizend fiet sers door de Spaanse steden. www.bajabikesmadrid.com www.bajabikesbarcelona.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 65