17 reizen 15 M n T"? r~ Voor de Toscaanse kust ligt een verzameling eilanden. Wild en onbedorven, tot voor kort hooguit bezocht door zwaargestraften. Langzamerhand beginnen toeristen, die er wat moeite voor willen doen, de archipel te ontdekken. Ook Rene van der Linden wilde de Toscaanse parels wel eens zien. 2 reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 24 oktober 2009 Zeven parels uit het collier van Venus Pianosa, een van de toscaanse parels, ook onder handbereik van de toerist Montecristo, het enige strand Ik concentreer me op de groene heupen voor me en het pistool dat meedeint. Het zweet gutst van mijn lijf, maar ik zet door. Ik ben een bevoorrechte, zo houd ik me voor, één van de dui zend mensen die jaarlijks op het ei land Montecristo mogen komen. Plots zijn daar de contouren van een granieten rots, oplopend tot een een hoogte van 645 meter. „Geniet van een plek die uniek is in Europa, een ode aan ongerepte natuur", zegt Silvia Silvestrini, een van de twee jonge vrouwen van het Corps Forestale die samen de ze rots van tien vierkante kilome ter bewaken. Montecristo heeft één zandstrand, maar dat is dan ook adembene mend gelegen als het toneel van een immens amfitheater. Maar je mag er niet zwemmen - je mag he lemaal niets op Montecristo. Op het strand is één oud vervallen ge bouwtje. Iets hogerop bevindt zich een wat netter optrekje, dat de 'koninklijke villa' wordt ge noemd. Hier had koning Vittorio Emanele III eind negentiende eeuw .zijn jachtgebied. In werkelijk heid werd de villa, nu een klein museum met een botanische tuin, al eerder bewoond door een Engel se botanicus die tevergeefs probeer de landbouw te ontplooien. Er zijn er meer die hun tanden hebben stukgebeten op dit stuk rots. De Etrusken en verschillende andere volkeren hebben gepro beerd hier te wonen. Vanwege het ontoegankelijke karakter viel dat niet mee. Ook piraten, die de Fran se schrijver Dumas in gedachten moet hebben gehad toen hij zijn De Graaf van Montecristo schreef Montecristo is ideaal voor wie de uitdaging met zichzelf en het le ven wil aangaan. Al zwoegend en zwetend klimmen we naar de res ten van een klooster, gewijd aan de heilige Mamiliano. Deze bis schop van Palermo kwam in de vijfde eeuw naar Montecristo om er te boeten en als heremiet te le ven. Het klooster werd in de vijf tiende eeuw verwoest door de Ara bische Saracenen en schreeuwt om aandacht en herstel. We klimmen verder naar de grot waar de heilige heeft geleefd, soms met hulp van een ijzeren kabel die in de gladde rotsen is geslagen en dan weer via de door de monni ken uitgebikte tredes. De plek is waterrijk en magisch. Maar we zijn hier niet de eersten. In de grot hangen briefjes en voorwerpen als dank voor verkregen gunsten. We stoppen en genieten van een duizelingwekkend uitzicht. Monte cristo ligt precies halverwege de Toscaanse kust en Corsica. De le gende wil dat toen Venus uit zee kwam, ze zeven parels verloor. Dat zijn de eilanden geworden van de Toscaanse Archipel. Ze vormen een halve krans rondom Elba, het eiland waar in 1815 Napoleon vast zat voor hij zijn Waterloo vond. De zeven eilanden (van noord naar zuid: Gorgona, Capraia, Elba, Pianosa, Montecristo, Giglio, Gian- nutri) zijn zeer verschillend, maar alle van een grote schoonheid. Op Elba en Giglio na zijn ze klein en moeilijk te bezoeken. Montecristo spant wat dat betreft de kroon, de wachtlijst om het eiland te mogen bezoeken, bedraagt drie jaar. Het bureau voor toerimse doet pogin gen om het aanbod in dit eilanden rijk te verruimen. Elba is met al zijn prachtige baaien vooral een El Dorado voor strandtoeristen. Het westelijke en veruit het mooiste deel van het eiland biedt echter ge weldige mogelijkheden voor wan delaars en mountainbikers. Er ko men steeds meer paden en er zijn relatief goedkope hotels in de klei ne, slaperige dorpjes aan de kust. De lokale VW probeert ook de an dere, afgeschermde eilanden be reikbaarder te maken, vooral voor ecotoeristen. Vanaf de uiterste westpunt, Punto Nera, is in de ver te het vulkanische en bewoonde ei land Capraia te zien, dat zonder problemen kan worden bezocht vanuit Elba en Livorno. Zuid waarts ligt Montecristo en daar voor het vlakke Pianosa, tot voor kort thuis van maffiabazen. Het ei land staat tegenwoordig 250 toeris ten per dag toe. De boot naar Pianosa vertrekt van uit 'hoofdstad' Porto Ferraio. Het is tweeëneenhalf uur varen. Het GORGONA enige bewoonde deel, een minis- cuul stadje met twee havens, is van een betoverende schoonheid, maar het valt uit elkaar. In het tuf steen van de huizen zitten grote gaten. Tot niet zo lang geleden woonden hier vijftig families die vooral werkten voor de strafkolo nie even buiten het stadje. In 1997 sloot de gevangenis. Een handvol gedetineerden pleegt nu nog wat onderhoud op Italië's 'Duivelsei land' en runt er een restaurant, waar de zwaardvis smaakt. De afgelopen tien jaar is hier niets gebeurd, de gevreesde invasie van projectontwikkelaars is uitgeble ven. De witte zandstranden, de unieke koraalriffen, de laag glooiende maquis, alles is nog in tact. Hoe het verder moet met dit eiland weet niemand. Met een gids kan je lopend, fietsend of met paard en wagen een tocht maken en er is een strand waar je mag zwemmen en zonnen. Afgezien van de stilte, de ingeto gen sfeer en de ongerepte natuur heeft Pianosa ook een hoop ge schiedenis te bieden. Het enorme complex van catacomben is toegan kelijk. Misschien gebeurt dat ook met de onder de gevangenis gele gen villa van de Romeinse gene raal Agrippa, die in 13 voor Chris tus naar Pianosa werd gestuurd door zijn schoonvader, keizer Au gustus. u Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Livorno Middellandse Zee CAPRAIA imrïk' Marc'ana •Porto Azurro n Marina ELBA MONTECRISTO Monte Argentario GIGLIO GIANNUTRI Elba is het snelst te bereiken via de haven van Piombino. De veerboot doet er een uur over, de snelle 'aliscafo' de helft, maar kost per persoon net zo veel. Meer informatie op www.traghetti.com Het Italiaanse bureau voor Toerisme www.enit.it) beantwoordt ook telefonisch vragen 020-6168244. Ter plekke is aan de haven van Porto Ferraio de toeristeninfo in het APT-kantoor (VW) www.aptelba.it Voor alle informatie over het Nationale Park, de zeeverbindingen en hoe aan de benodigde vergunningen te komen, zie www.islepark.it

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 63