reizeri] Onder de vulkaan In het donker van de nacht verruilt een dronken vrouw haar man voor een paard Zuid-Afrika is een prachtig land om te ontdekken. Ook per camper, ondervond Willemijn Bos, die door het binnenland en langs de kust van de Westkaap trok. U boekt al een 8-daagse vakantie voor slechts €369.-1 Marysol Zaterdag 24 oktober 2009 reizen@wegener.nl 024-3650360 O m 70 7s ca O In het Playa del Carmen draait het voornamelijk om drank. Overal bier, tequila, mezcal en brandy. Veel bran dy, die voornamelijk uit limonadebekers wordt gedron ken. We eten aan een rustiek, Mexicaans pleintje. Er is een balkon met daarop één tafel. Onze tafel. De nacht valt. In eens komt uit het niets een paard aangelopen. De hoeven klik-klakken helder op de kinderkopjes. Vlak onder ons bal kon blijft het dier staan. Een mooi donkerbruin exemplaar. Nergens een eigenaar te zien. Een paard op vakantie. Het lijkt iets uit een boek van Gabriel Garcia Marquez. Na een half uurtje rondscharrelen, loopt hij rustig weg en kuiert richting het centrum van Playa del Carmen. Een gezonde wandeling voert ons ook naar het hart van de stad. Hoe dichter we het epicentrum van feest en drank na deren, des te luidruchtiger zijn de mensen om ons heen. Net wanneer we een disco naar binnen willen, struikelt een echtpaar naar buiten. Blijkbaar in kennelijke staat want op de been blijven, kost de nodige moeite. De disco is zoals al le disco's, niks voor mij. We zijn snel weer buiten. Daar hangt de ene helft van het dronken stel nog steeds voor pampus tegen de muur. Zijn vrouw waggelt een eindje ver derop. Ze schelden elkaar in het Amerikaans uit. Ineens komt ons paard aangelopen. Rustig en vooral heel statig. Het beest passeert de door alcohol bevangen vrouw. Die aarzelt geen moment en probeert het ros te bestijgen. Dit mislukt. Het moment waarop de nuchtere toeschouwer galant dient in te grijpen komt snel dichterbij. Ge lukkig is de echtgenoot weer op de been. Hij pro beert zijn vrouw te helpen met als gevolg dat bei den op de grond belanden waardoor hun in alco hol gedoopte, echtelijke ruzie een nieuw hoogte punt bereikt. Ons paard is inmiddels hautain door gelopen en bekijkt het tafereel van een afstandje. Een klein cafeetje op de hoek trekt onze aandacht. TWee zachte tequila's later komt daar doodgemoede reerd het paard weer aangestapt. In zijn kielzog de Amerikaanse die nu niet meer probeert op te stijgen, maar wel aan het beest hangt om op de been te kunnen blijven. Het paard loopt onverstoorbaar. Dan verschijnt haar man in beeld. Hij loopt 20 meter achter het paard en schreeuwt wanhopig de naam van de vrouw. 'Irene! Irene!' Spreek uit als 'Airiééén' met de nadruk op de tweede lettergreep. Omdat het paard steeds een overzichtelijk rondje loopt, kunnen we de ontwikkelingen goed in de gaten houden. De vertoning is boeiend: in het donker van de nacht ver ruilt een dronken vrouw haar man voor een paard. Als dat geen magisch realisme is, dan weet ik het niet meer. Een uur later zoent Irene de neus van het paard. Haar man heeft een nieuwe fles brandy bemachtigd en schreeuwt met korte tussenpozen het enige wat hij nog kan uitbrengen. 'Airéééén!' Het magische paard heeft het wel zo'n beetje ge zien en trekt zich los uit de omhelzing. Een korte hinnik en het beest zet de sokken er in. Huilend zijgt de vrouw neer op het plaveisel. De man neemt nog een teug en ligt languit op de stoep. Het is een filmdecor, Onder de Vulkaan. We gaan maar eens naar bed. Even later geniet ik op het bal kon van mijn kamer van de warmte. Luid klinkt uit de nacht een wanhopige kreet. 'Airééén, forget the horse, I love you!!!!' Ik hoop echt voor hem dat het nog niet te laat is. Stapvoets rijden achter een groep struisvogels. foto's Willemijn Bos Een lid van een van de traditionele dans groepen die in Kaapstad optreden. De verhuurder leert ons in anderhalf uur alles wat we over onze camper moeten weten. Dan zijn we klaar voor het vertrek vanuit'Stellenbosch. Voor het eerst in een camper, in een land met an dere verkeersregels en ook nog links rijden. Maar het went snel. We rijden naar'wijnhuis Delheim. Stellenbosch is het oudste wijnge bied van Zuid-Affika en van de ruim vijfhonderd wijngebieden die het land telt, liggen er zo'n honderdvijftig in deze omgeving. Op Delheim krijgen we een rond leiding en een proeverij. De mees te wijnhuizen hebben ook een res taurant. 'Waterblommetjie bredi', een stamppot van schapenvlees en waterlelies, dat lijkt ons wel wat. Goed gevoed en met een paar fles sen wijn voor vanavond, rijden we naar de wijngaarden van Fransch Hoek. Een sfeervol landgoed met in de salon foto's uit het begin van de vorige eeuw. 'Zwarte man heeft leeuw geschoten', 'Jonge blanke vrouw houdt bek van leeuw open' en 'Blanke familie voor hun huis met zwart personeel'. De blanken hebben het hier nog steeds goed. Als ze tenminste geld hebben en een stevig hek rond hun huis of zoals onze camping. Eerst een hoge, houten schutting. Dan een omheining onder stroom en tenslotte dikke rollen prikkel draad. Het zal nodig zijn, al mer ken wij de hele reis niets van mis daad. Dat is ongetwijfeld een verte kend beeld, maar de criminaliteit heerst vooral in en rond de steden en daar komen wij nauwelijks. We staan overigens ook een nacht op een camping die géén hek heeft. En geen receptie. Meer dan een weilandje met een sanitair blok is het niet. Voor drie campers en negen personen hoeven we de volgende ochtend slechts 45 rand (3,70 euro) te betalen. Voor benzi ne betaal je 1 euro per liter. Dan worden ook de ruiten schoonge maakt en de olie gecontroleerd. De volgende dag zakken we de R44 af, westwaarts. Kaapse lelies bloeien langs de weg, jongens bie den ze te koop aan bij de robots, zoals ze verkeerslichten hier noe men. We zien cipressen, er grazen zwartbonte koeien. Soms doet het landschap denken aan Noord- Amerika. Dan weer wanen we ons in Zwitserland met bergweitjes waarin koeien grazen. Maar dat we écht in Zuid-Affika zijn, weten we meteen weer als we moeten remmen voor een stel bavianen die vechtend de snelweg over sjezen. Te snel voor een foto, snel genoeg om je lam te schrik ken. 'Bobejane nie voer nie' staat op een bord langs de weg. Met een snelheid van zo'n 80 kilo meter per uur toeren we door het steeds wisselende landschap. Prachtige wolken, een regenboog. Elk weertype is hier mooi, ook het slechtste, omdat er meteen zo veel van is. Op de autoradio horen we steeds Hollandse namen. „Voor hun tweede huwelijksherdenken wensen wij Rein van der Merwe en Elisabeth Verwey uit Bloemfon tein nog veel geluk, liefde, zonne schijn en een koekje." We gaan parende walvissen spot ten bij Goudsbaai. Negen van die reuzen van tussen de 10 en 18 me ter lang wentelen en tollen op nog geen 5 meter bij ons bootje van daan. Als de walvisvrouw even geen zin meer in haar minnaar heeft, draait ze op haar buik. Daarna varen we naar de robben- kolonies op Dyer Island. Met hun soepele lijven liggen zo'n 60.000 van die beesten zich op de rotsen te warmen. Ze klinken als scha pen. De stank van hun uitwerpse len is verpletterend. Dan is het de beurt aan de struis vogels. Oorspronkelijk komen die uit Zuid-Afrika, waar ze werden gefokt voor hun veren. In de struis vogelboerderij Cangoo, 14 kilome ter buiten Oudtshoorn, horen we dat de auto een einde maakte aan de struisveermode. Want in een open wagen verwaaiden de kwets bare veren en in een gesloten auto komen ze in de verdrukking. Te genwoordig worden struisvogels gehouden voor hun vlees. Niet ver voor Oudtshoorn ligt aan de voet van de Swartberg Moun tains de Buffelsdrift Game Lodge. In dit reservaat slapen we in tent huisjes aan een meer. Vanuit de badkuip zie ik aan de overkant van het meer drie olifanten drin ken. De volgende dag gaan we per jeep het reservaat in en zien Kaapse bergzebra's, antilopen, springbok- ken en gemsbokken. Ze kijken je even aan om vervolgens weer ver- 1 zonnige vakantie in de wintermaanden.droomt u hier ook van? Heerlijk genieten van de gezelligheid, lekker eten en een aangenaam zonnetje. Extra voordelig door subsidie van Spaanse Overheid. De Spaanse overheid wil het seniorentoerlsme naar de winterzon- bestemmingen Mallorca, Menorca, Costa del Sol ên Costa de la Luz stimuleren, Marysol ontvangt hiervoor subsidie vanuit de Spaanse Overheid. Hierdoor kunt u extreem voordelig op vakantie! - Incl. vlucht, transfer, luchthavenbelasting, volpenslon en 2 halve dag excursies -volpenslon incl. water en wijn bij de maaltijden Vertrek 13 november, 8-daagse vliegreis VP, 2pk, prijs bij 2p 369.- CODE: ISCRBARA Vertrek 10 maart, 8-daagse vliegreis VP. 2pk, prijs bij 2p 369.- CODE: PALMHBAA Vertrek 20 november, 8-daagse vliegreis,VP, 2pk, prijs bij 369.- (ook vertrek vanaf RTM/EIN) CODE:TORRPALA Ga naar marysol.nl of uw ANVR reisbureau. Bei 0900- 2468246 Alle veitiekd ata. verblljfduren en prijzen op marysol.nl of uw ANVR reisbureau. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 60