11 spectrum het allemaal zo snel zou gaan', aldus Gor- batsjov in Le Figaro. Met het einde van de Koude Oorlog werd de hereniging van Oost- en West-Duits- land mogelijk. Door het wegvallen van het communisme kwam er in Oost-Europa een einde aan een knellend regime. In de Sovjet-Unie duurde dat feitelijk tot 26 de cember 1991, de dag waarop het land juri disch ophield te bestaan. Boris Jeltsin, sinds juni 1991 al president van Rusland, nam de macht over. Het wegvallen van het communistische keurslijf biedt de burgers in Oost-Europa een ongekende vrijheid. Het Westen speelt daar handig op in. Politici worden geschoold in westerse, democratische waar den zonder acht te slaan op historie, regio nale gebruiken, waarden en normen. Com munisten kunnen als socialisten gewoon doorwerken. De open markt wordt overspoeld met wes terse producten die mede door de commu nistische antipropaganda gretig aftrek vin den. Een proces dat ten koste gaat van lo kale producenten die niet gewend zijn aan agressieve verkoopwijzen. Onder de com munisten bestond een gegarandeerde pro ductie en afzet, tegen vaste prijzen. Handi ge kapitalisten kopen snel de meest waar devolle ondernemingen op. Om ze vervol gens te sluiten omdat ze anders, gezien de goedkope productiemethoden, een te gro te concurrent zouden worden. Als de euforie voorbij is, zitten in elk land miljoenen mensen zonder werk: een onbe kend fenomeen onder het communisme. Van economische groei is geen sprake meer, de nationale munt blijkt niets waard. Bovendien is er ineens sprake van staatsschulden: aan het Westen maar ook aan vroegere communistische broedersta- ten. Deels in geld maar ook in goederen, een overblijfsel van de ruilhandel onder de Comecon, de Oost-Europese tegenhanger van de EG (nu EU). President Jeltsin, in 1991 de eerste president van Rusland na het uiteenvallen van de Sov jet-Unie, zwaait na zijn overwinning met de Russische vlag. foto GPD/AP De ontbinding van de Sovjet-Unie ver loopt niet overal even soepel. Er breken ge vechten uit in Tsjetsjenië (wil onafhanke lijkheid), Georgië, Moldavië (het oostelijk deel, Transdnjestrië, wil zelfstandigheid) en Azerbeidzjan (Nagorno Karabach). Op militair terrein blijken de Oost-Europe se landen zo snel mogelijk NAVO-lid te willen worden, om zo een garantie te heb ben tegen een eventuele hernieuwde over heersing door Moskou. In de West-Europe- se hoofdsteden bestaat weinig begrip voor Rusland, dat waar mogelijk wordt geklei neerd. Een verdrag over beperking van conventionele troepen en bewapening in Europa, CFE, werkt ten nadele van de Rus sen. Oostwaartse uitbreiding van de NAVO wordt niet geblokkeerd. Zonder communisten blijkt Tsjecho-Slowa- kije als federatieve staat onhoudbaar. Het land valt in 1993 uiteen. Ook op de Balkan slaat de vlam in de pan. De eenheidsstaat Joegoslavië valt uit elkaar. Het leidt tot bloedige oorlogen in Kroatië (1992-1993), Bosnië-Herzegovina (1992-1995) en Servië (Kosovo, 1998-1999). De Russen bemoeien zich pas medio 1999 met die gevechten: troepen bereiken als eersten het vliegveld van de Kosovaarse hoofdstad Pristina, tot grote woede van de NAVO. Twee maanden later treedt Vladimir Poe- tin aan als premier van Rusland. Onder zijn leiding begint Rusland aan een weder opstanding. Geholpen door een toenemen de vraag naar olie en gas en de extra in komsten die dat oplevert, start Poetin met Zaterdag 24 oktober 2009 het heroveren van Ruslands historische po sitie in de wereld. De Russische leider stuit echter op George W. Bush, de Amerikaanse president die in zijn beleid uitgaat van een mondiale domi nantie van de VS. Bush wenst niet echt re kening te houden met de standpunten of belangen van de Russen. De lijn-Bush leidt tot toenemende spanningen met Mos kou, culminerend in een felle rede van Poe tin op 10 februari 2007 in München tijdens een internationale conferentie ovetvrede en veiligheid. Poetin verwijt de VS daar te streven naar een unipolaire wereld: een wereld waarin maar één machtscentrum bestaat, één baas. „De VS heeft grenzen overschreden op elk terrein, economisch, politiek en humanitair, en heeft zichzelf opgedrongen aan andere landen", aldus Poetin. Dit beleid heeft volgens hem tot rampen geleid. „De VS holt van het ene naar het andere conflict, zonder iets op te lossen." Poetin zegt geen genoegen te ne men met de ontstane situatie, en roept Washington op het (veiligheids)beleid te heroverwegen. In het Westen wordt de rede opgevat als een terugkeer naar de Koude Oorlog, me de gezien Ruslands kritiek op het CFE (Poetin staakte de uitvoering ervan), de oostwaartse uitbreiding van de NAVO met een mogelijk lidmaatschap van Georgië en Oekraïne, en de voorgenomen installatie van een Amerikaans antiraketsysteem in Polen en Tsjechië. In 1987 betoogde Gorbatsjov al dat iets op bouwen op basis van dictatoriale praktij ken, geweld en overheersing, onmogelijk is. 'Er bestaat een gelijke vrijheid voor ie dereen, of geen vrijheid', schreef hij. Woor den die Bush' opvolger in het Witte Huis, Barack Obama, in praktijk lijkt te willen brengen. Hij zet in op samenwerking met de Russen in plaats van confrontatie. Oba ma ziet in dat hij de Russen nodig heeft. Bijvoorbeeld bij het opruimen van kernwa pens als stap op weg naar een kernwapen- vrije wereld. Bij het in toom houden van nucleaire aspiraties van Noord-Korea en Iran. Bij het bestrijden van terrorisme. Bij de aanpak van de drugshandel en bij ener gievraagstukken. Rusland bezit enorme strategische voorraden olie en gas die met name voor Europese landen, bondgenoten van Amerika, van groot belang zijn. In Oost-Europa zien voormalige toppoliti ci en veel van de huidige machthebbers die het communisme nog bewust hebben meegemaakt, de toenadering tussen de VS en Rusland met lede ogen aan. Deze elite waarschuwt voor het Russische gevaar en claimt dat de VS hen in de steek laat. Jongere generaties zien het echter heel an ders. Die zijn, door de economische ople ving sinds eind jaren negentig, verwesterd en trekken zich niets aarrvan de trauma's waarmee hun ouders en grootouders nog worstelen. Voor hen geldt alleen de toe komst. Zelfs Hillary Clinton, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, realiseert zich dat. „Laten wij slimmer zijn dan ons verleden", zei ze onlangs. „Ik kies ervoor, het feit dat ik een kind van de Koude Oor log ben, terzijde te schuiven." In Moskou lijken president Dmitry Medve- dev en premier Poetin die weg ook op te willen. Maar niet tot elke prijs. Amerika en diens bondgenoten zullen Rusland als ge lijkwaardige partner moeten accepteren en rekening moeten houden met de specifiek Russische eigenaardigheden en gevoelighe den. „De visie van het Westen op ons, is nog steeds gebaseerd op frustraties uit het verleden. Veel Russen voelen zich verne derd door die houding", aldus Medvedev tijdens een recent bezoek aan Zwitserland. Pas als de Russen dat gevoel kwijt zijn, is de Koude Oorlog echt ten einde. reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 55