spectrum 10 Euforie na val van de Muur was voorbarig Wrattenzwijnen Zaterdag 24 oktober 2009 Op het enorme erf van een rij ke dame staan buiten haar grote bungalow vier beschei den gastenverblijven. Groot genoeg om als woningen te dienen voor mensen zoals ik. Het erf wordt alleen door een weg gescheiden van het natio nale wildpark van Nairobi. Daarmee heb ben alle bewoners het gevoel in de bush te wonen. Ongevraagd komen 's nachts hyena's het terrein op wandelen. Ze pro beerden ooit een waakhond te verschal ken, maar moesten genoegen nemen met een deel van zijn achterpoot. Minder geluk had de waakhond van de buren. Die eindigde als maaltijd voor een lui paard. De meest frequente 'bezoekers' zijn wrat tenzwijnen. Niet moeders mooiste, met de dikke wratten op hun enorme kop, vervaarlijke slagtanden en grijze huid, die alles weg heeft van grof schuurpa pier. De zwijnen kwamen en gin gen. Ze vraten gras en poedelden in het meertje dat nu leeg staat door droogte. Pas door de komst van een nieuwe buurvrouw en haar ingrijpen in de natuurlijke balans, kampen we te genwoordig met een wrattenzwij nenprobleem. De vrouw, helemaal gecharmeerd van de zwijnen, be gon ze te voeren met bananen, mango's, papaja's en wittebrood. De dieren dijden uit, werden lui en graasden alleen nog als aanvulling op hun copieuze maaltijden. Hun leven werd nog meer veraange naamd toen de buurvrouw een wc-borstel kocht om ze een keer in de week een flinke schrobbeurt te geven. De zwijnen gaan niet meer weg. Wel komen er steeds meer bij, waardoor we nu onze levens delen met een dozijn van deze dieren. Het probleem manifesteerde zich toen een van de zwijnenvrouwtjes beviel van vier schattige biggetjes. De kleintjes moesten vanaf hun eerste le vensdag rennen om het vege lijf te red den. De volwassen mannetjeszwijnen to lereerden geen biggetjes en joegen ze over het erf. Binnen een week waren alle wrattenzwijntjes doorboord en dood. Moederzwijn, helemaal buiten zichzelf, reageerde zich af op één van de honden die niets vermoedend in het zonnetje lag. Een slagtand raakte zijn lever. Hij haalde het wel, maar is sindsdien mank. De andere bewoners van het erf probeer den de buurvrouw ervan te overtuigen dat het geen goed idee was wilde dieren als huisdieren te behandelen. Haar reac tie verblufte ons. Ze vroeg ons allemaal een financiële bijdrage voor het voedsel voor de wrattenzwijnen. Wij weigerden. Een tweede zwangerschap onder de zwij nen deed zich voor, en het gruwelijke drama herhaalde zich. De buurvrouw stelde werklozen aan die vergeefs pro beerden de mannetjeszwijnen bij de big gen vandaan te houden. Opnieuw nam een gefrustreerd en kinderloos moeder- zwijn wraak op een hond. Dit keer een van mij. Ze liep vier diepe gaten in haar lijf op, maar kan het verhaal gelukkig nog nablaffen. Opnieuw praatten we met de buurvrouw, dit keer in de aanwezig heid van een dierenarts en een wildedie- renexpert. Zij legden haar uit dat in het wild mannetjes paren en vertrekken. Ze blijven niet bij hun nazaten. Ook was er nu sprake van overbevolking op het erf. De buurvrouw luisterde naar de uitleg over haar verstoring van het natuurlijke evenwicht en verklaarde ons daarna alle maal ondeskundig. Wij zoeken nu een huis met grote tuin en zijn bereid de buurvrouw inclusief de wrattenzwijnen te helpen verhuizen. STANDPLAATS m mm door llona Eveleens Twintig jaar geleden viel de Berlijnse Muur en kwam er formeel een einde aan de Koude Oorlog. Hoewel de val van de Muur veel problemen oploste, kwamen er weer nieuwe bij: op de Balkan sloeg de vlam in de pan en de Sovjet-Unie versplinterde. „Veel Russen voelen zich vernederd door de houding van het Westen." door Carel Goseling illustratie Mark Reijntjens TT" "TT1 et einde van de Koude Oor- II log is onze gemeenschappelij- ke overwinning'. Mikhail I Gorbatsjov (78) heeft nooit ■JL .JL. de eer opgeëist, maar feitelijk kwam er door zijn toedoen een einde aan een decennium van oplopende spanningen tussen -het kapitalistische Westen onder leiding van de Verenigde Staten, en het communistische Oos ten met de Sovjet-Unie als aanvoerder. Gorbatsjov werd op 11 maart 1985 gekozen tot secretaris-generaal van de communistische par tij van de Sovjet-Unie. Nog in datzelfde jaar kwam hij tot de conclusie dat zijn land zich geen militaire confrontatie kon veroorloven met de VS. Begin deze maand zei hij daarover in een interview met de Franse krant Le Figaro: 'Destijds lag Europa vol met kernwapens. Aan beide zijden van het IJzeren Gordijn stonden twee miljoen soldaten. U kunt zich wel voorstel len wat het zou hebben betekend als wij ge weld hadden gebruikt'. Gorbatsjov gooide ook de Breznjev-doctrine overboord. Breznjev (Sovjetleider 1964-1982) stelde dat, indien het socialisme in een socialis tisch land werd bedreigd, dit een probleem was voor alle socialistische landen, hetgeen hen het recht gaf om in te grijpen. Ook militair. Gor batsjov besloot zich niet meer met de interne aangelegenheden van de satellietstaten in Oost-Europa te bemoeien. In zijn boek Over hervorming en andere gedach ten uit 1987 schetst hij een desolaat beeld van de Sovjet-economie: afnemende groei, productie die alleen gericht is op aantallen, geen aanslui ting bij behoeften burgers, inefficiënt en ver Na de val van de Muur sloeg de vlam in de pan in het voormalige Joegoslavië. De verwoeste brug bij Sarajevo werd symbool van een nieuwe oorlog. foto GPD/AP kwistend. 'Het feilen wordt door propaganda verbloemd. Desondanks is er sprake van een vertrouwenscrisis tussen burgers, overheid en communistische partij', aldus Gorbatsjov. Zijn beleid voelt als een bevrijding voor de bur gers in Oost-Europa. Van Polen tot Roemenië, overal sneuvelen de communistische machtheb bers door massale volksbewegingen. Met de val van de Berlijnse Muur op 9 november 1989 als internationaal symbool. 'Ik had niet gedacht dat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 54