Middeiburq Vi ?ere 1 Bfc:.. 'Status stadsgewest is psychologisch erg belangrijk' Met vallen en opstaan Bij de doop van het stadsgewestelijk magazine, in april 1993, tilde krachtpatser Ted van de Parre het stadsgewest, in de persoon van de burgemeester Rutten (links) en Van der Doef, van de grond. Van de Parre bleek echter niet bij mach te hun gewicht te houden en beide burgervaders maakten een pijnlijke smak. foto's Ruben Oreel Het stadsgewest is de liefdesbaby van de burgemeesters Jaap van der Doef (Vlissingen) en Chris Rutten (Middelburg). Eind jaren tachtig besluiten zij de handen ineen te slaan. Het wordt een moeilijke bevalling. door Theo Ciele Gem. 1 1 r,em. Valchero-_ Zijn de burgers beter af met één ge meente Walcheren? En heeft heel Zee land baat bij een echt grote gemeente? De PZC houdt maandag 16 november vanaf 16.00 uur in het Arsenaaltheater te Vlissingen een debat over een fusie van Middelburg, Vlissingen en Veere. Vooruit lopend op het debat verschijnt een serie artikelen. Vandaag: het ontstaan van de 'voorloper' van een eventuele fusie: het stadsgewest. Op onze site hebben zo'n 2000 mensen gestemd op de stelling 'Middelburg en Vlissingen kunnen beter samengaan': 45 procent is voor, 55 pro cent tegen. zie ook www.pzc.ml/debatwalcheren Vanaf het moment dat wij aan het roer van de gemeenten staan, hebben we geprobeerd na te gaan wat de samenwerkings mogelijkheden zijn. Eerst door aan elkaar te snuffelen. Daar zijn uiteindelijk wat af spraken uit voortgevloeid", vertelt Van der Doef wanneer hij in 1988 met Rutten de term 'concentratiekern' introduceert. Directe aanleiding is het ontwerp van de 'Vierde Nota Ruimtelijke Ordening', waar in de Zeeuwse steden zijn gewogen en te licht bevonden om op nationaal niveau een rol van betekenis te spelen. 'Te klein', oordeelt het ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieu. Mis schien zijn ze elk apart niet aan de maat, maar samen hopen Middelburg en Vlissin gen wel de landelijke erkenning als stede lijk gebied krijgen en zo ook in aanmer king komen voor aantrekkelijke rijkssubsi dies. Rutten geeft toe dat het van 's Rijkswege erkend etiket 'concentratiekern' niet de ga rantie is dat het geld met bakken uit de he mel zal vallen, maar toch, het is beter dan niets. „Dan sta je wel in de rij. Natuurlijk, als concentratiekem behoor je wel nog maar tot het derde echelon. Maar daar ach ter is helemaal niets meer." Volgens de beste Zeeuwse traditie wordt de bundeling van de stedelijke krachten op Walcheren door de provincie, Goes en Terneuzen als bedreigend gezien. Buiten Walcheren ziet men vooral heil in het mo del van wat de Goese wethouder L. de Leeuw omschrijft als het 'magisch vierkant Goes, Terneuzen, Middelburg en Vlissin gen. Van der Doef en Rutten krijgen steun van Jan Goedman, een Middelburger die als be leidsmedewerker van de Rijks Planologi sche Dienst betrokken is bij de 'Vierde No ta'. Hij waarschuwt de provincie Zeeland zich niet blind te staren op industrie en ha vens, maar ook oog te hebben voor verster king van het stedelijk klimaat in Zeeland. „Praat je over de zwaardere functie van stadsgewest, dan kom je echt uit op Vlissin- gen-Middelburg, met Goes en eventueel Terneuzen als concentratiekern." Het woord 'stadsgewest' doet zo zijn intre de. De raden van Middelburg en Vlissin gen gaan begin 1989 akkoord met het stre ven een stadsgewest te gaan vormen. De provincie kiest eieren voor zijn geld en stuurt een afgevaardigde naar het team dat de plannen verder moet uitwerken. Op te kentafels worden aan de open ruimte om de steden allerlei functies ingetekend. De Delftse hoogleraar P. Drewe leidt het bureau dat elf'strategische punten' mar keert waaraan het te vormen stadsgewest moet gaan werken. Dat bureau introdu ceert de term 'Vlisburg' voor de te ontwik kelen bedrijventerreinen. Die naam gaat al snel een eigen leven leiden. Op 28 maart 1990 gaan Rutten en Van der Doef naar Den Haag. Ze overhandigen de minister van Ruimtelijke Ordening, Hans Alders, een brief met het verzoek als stads gewest te worden erkend. Een maand later steunt een meerderheid van de Tweede Ka mer het verzoek. Op 15 mei 1990 komen voor het eerst beide nieuw gekozen ge meenteraden informeel samen in het ge meentehuis van Vlissingen. De sfeer is goed. Nu nog de officiële erkenning als stadsgewest en Middelburg en Vlissingen kunnen samen op weg naar de 21e eeuw. Maar op 1 november komt slecht nieuws uit Den Haag. Te veel gemeenten willen allianties aangaan om 'stadsgewest' te wor den. Minister Alders moet keuzes maken en die keuze valt negatief uit voor de Wal- cherse stedenband. Formele reden: er is te weinig woon-werkverkeer tussen de twee steden. In de hele 'Vierde Nota' is niets meer terug te vinden over de positie van de Walcherse steden. Van der Doef is te leurgesteld. Samenwerken kan ook zonder officieel stadsgewest te zijn, maar het toe kennen van die status door het Rijk is 'psy chologisch erg belangrijk'. Van der Doef en Rutten geven de moed niet op. Kamerleden worden benaderd om het tij te keren. Demonstratief houden de gemeenteraden begin 1991 een gezamenlij ke vergadering, als een soort proef-stadsge- westraad. Het hele jaar door blijven de pro vincie Zeeland, Rutten en Van der Doef, en in de Tweede Kamer VVD'er Jan te Veldhuis, onophoudelijk lobbyen. De burgemeesters reizen op 31 oktober 1991 opnieuw naar Den Haag om bij de vaste Kamercommissie te pleiten voor de vorming van het stadsgewest. Alders houdt eerst zijn poot stijf, maar op 25 no vember moet de minister toch buigen. Een motie van Te Veldhuis krijgt de meerder heid van de Tweede Kamer. Achttien jaar later is er een zwem bad en een brandweerkorps. Ver der getuigen slechts de bordjes aan de rand van de bebouwde kom hier en daar nog van het bestaan van het stads gewest. Met het vertrek van Rutten en Van der Doef als burgemeesters werd hun liefdesbaby een wees. De pleegouders na men de opvoeding met weinig enthousias me ter hand. Het huwelijk van de stiefou ders verslechterde de afgelopen jaren. Ver wijten vlogen over en weer, tot dit jaar de kentering kwam. Er wordt meer en inten siever samengewerkt - ook met Veere - dan ooit tevoren, overigens zonder dat het woord stadsgewest valt. De Sociale Dienst Walcheren, de werkvoorziening en de kre dietbank zijn op Walchers niveau georgani seerd. Onlangs nog besloten Vlissingen en Middelburg samen de administratieve kant van de belastinginning te regelen. En er liggen afspraken op het gebied van wo ningbouw. Maar, voegde de Middelburgse wethouder Albert de Vries deze week toe in een verga dering van de raadscommissie, die afspra ken zijn niet afdwingbaar. De zelfstandig heid van de gemeenten blijft de archilles- hiel bij het bepalen en uitvoeren van geza menlijk beleid. Stadsgewest of niet. De Vries was ooit als ambtenaar van de ge meente Vlissingen betrokken bij de lobby voor het stadsgewest. Op de man afge vraagd zei De Vries in de commissie: „Per soonlijk vind ik daarom dat uiteindelijk een fusie van de gemeenten de beste oplos sing is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 53