spectrum 8 Weerman in de wolken wolkenluch vaak in de wolken is. :ind deze maand verschijnt zijn boek Hollandse wolkenluchten, „Nergens ter wereld zie je ze zo mooi als bij ons." Zaterdag 24 oktober 2009 door jan Vriend Grote foto: Een kring om de zon in hoge bewolking. foto Corina Magielse Kleine foto's.' Zonsondergang op dezelfde locatie. Rechts: De lucht is schoon en droog, on danks de aanwezigheid van een paar wolken. Hoewel de zon al erg laag staat, is er van avond rood geen sprake. Links: De lucht is vochtiger en stoffiger, waardoor de typisch oranjeach tige tinten te zien zijn. foto's Marten Idema Wolken lijken synoniem voor een mand vol ge voelens. Noem het woord 'donderwolken' bij een bedrijfsanalyse en de beurskoers keldert. Begin bij een kraamvisite over 'een wolk van een baby' en de ouders glunderen. Die rijkdom aan gevoelens maken wolken luchten als vanouds inspiratiebronnen voor kunstenaars. „Er zijn heel veel liedjes over wolken geschreven. Op zoek naar woorden vonden tekstdichters vaak hou vast in wolkenluchten. Ook voor de schil derkunst zijn wolkenluchten al eeuwen lang dankbare onderwerpen om vast te leg gen." Hollandse wolkenluchten, het boek van Harry Otten en zijn team van co-au- teurs, besteedt daarom uitgebreid aan dacht aan schilderijen met wolkenluchten. Bij de tv-kijker werd Otten bekend als weerman van RTL 4. De meteoroloog is de grondlegger van Meteo Consult in Wage- ningen, een bedrijf waar media en het be drijfsleven op leunen voor hun weersver wachtingen. Vanuit die achtergrond legt Otten in het boek uit waarom ons land zo vaak wordt getrakteerd op een weelderig plafond. Hij legt het accent niet alleen op de ver schillende soorten wolken, maar beschrijft ook het wonderlijke spel van licht en don ker boven ons hoofd. Dat we de watten van gecondenseerde waterdamp door ons vlakke landschap ook nog eens extra goed kunnen zien, betekent dat Nederland voortdurend op de eerste rij zit van een na- tuurtheater. „Buitenlanders kijken vaak hun ogen uit bij het waarnemen van die enorme variatie aan wolkenluchten boven ons land." Klompen en molens hebben de naam voor typisch Nederlands door te gaan, Otten voegt daar een nieuwe toeristentrekker aan toe: „Eigenlijk zijn er geen betere am bassadeurs voor ons land dan de wolken luchten." Waarom zelfs de meest nuchtere polder fietser wordt geraakt door de schoonheid van wolkenluchten? „Dat moet te maken hebben met de dynamiek ervan. Vergelijk het maar met de branding. De beweging daarin veroorzaakt ook dat je er héél lang geboeid naar kunt kijken. Met wolkenluch ten werkt dat hetzelfde. De variatie aan kleuren en vormen laat je steeds wat an ders zien. Tegen vrienden zeg ik daarom vaak dat ze niet alleen vóór zich moeten kijken, maar ook omhoog. Zeker honderd vijftig dagen per jaar gebeurt er iets span nends in de lucht. Het is allemaal zó dicht bij en nog gratis ook. Dat wil je toch niet missen?" Harry Otten - Hollandse wolkenluchten, Uitgeverij Kosmos, 192 pagina's, 29,95 euro. De omslag van het boek Hollandse wolken luchten. reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 52