7 spectrum ?an Vlissingen te vinden 7 Lilian ian Dominicus reisde van medio t medio april door het Noord- op zoek naar Zeeuwse verhalen, erhaal in de serie Lilian Goes og (www.pzc.nl/blogs) zal nog at met wederwaardigheden over rika worden ververst. Zaterdag 24 oktober 2009 plek. Het zienderogen vervallen gebouw is vanwege een grootscheepse restauratie gesloten voor bezichtiging. Bownes huis werd gebruikt als ontmoetingsplek voor het Genootschap der Vrienden, beter bekend als de Quakers. Quakers geloven dat er iets van God in ieder mens is, wat door ieder mens ervaren kan worden. Zij noemen dat ook wel het 'innerlijk licht' of'inwaartse licht'. Er schuin tegenover staat de George Fox Stone, genoemd naar de oprichter van het Genootschap van Vrienden. Die reisde twee jaar door Amerika om alle Quaker-plekken te bezoeken en er te prediken. Toen Fox in juni 1672 in Flus hing aankwam, was de toegestroomde menigte zo groot, dat ze niet in Bownes huis pasten. Daarom hield hij de preek onder twee eiken, die tot 1863 op de plek hebben ge staan. Toen zijn ze door een storm verwoest. In 1907 kwam de herdenkingssteen ervoor in de plaats. Ergens rond deze Freedom Mile is de Flushing Remonstrance uit 1657 opgesteld. De Flushing Remonstrance was een bezwaarschrift waarin enke le tientallen inwoners van Flushing in de kolonie Nieuw-Nederland gouverneur Peter Stuyvesant opriepen tot het verlenen van religieuze vrijheid aan Quakers. Ve len zien de Flushing Remonstrance als de voorloper van de Bill of Rights, de eerste tien amendementen van de Amerikaanse grondwet. Alweer een te snel getrokken conclusie, vindt Jacobs. „Het was éen verzoek om ongehoorzaam te mogen zijn, niet een verzoek om vrijheid van religie. Stuyvesant had iets Het nieuwe Citi Field Stadium van het-honkbalteam van de Mets. Het kwam in de plaats van het Shea Stadium. verboden, zij wilden zich daar niet aan houden." Onder zoeker Hans Krabbendam van het Roosevelt Study Cen ter in Middelburg geeft hem daar wel gelijk in. „Het was een plaatselijke behoefte aan meer vrijheid", zegt hij. Jabobs: „De Flushing Remonstrance is tot 1950 onbekend gebleven. Pas daarna is het verheven tot een document van tolerantie. Maar we praten over twee verschillende grootheden. Mensen zijn te snel geneigd het ene mom- ment in de geschiedenis met het andere te verbinden. Als je de grenzen van een land in een periode in de geschiede nis bekijkt, ze vergelijkt met de grenzen van nu, en je komt tot de conclusie dat er niet veel is veranderd, ga je dan roepen dat er in de tussentijd niets is gebeurd?" Hoe dan ook, een wandeling door Flushing is een bele ving op zich. Naast Chinatown en de Freedom Mile staat Flushing bekend als de thuisbasis voor het honkbalteam van de Mets, dat dit jaar het nieuwe Citi Field Stadium in gebruik heeft genomen. In Flushing Meadows Park wordt ook elk jaar de US Open (tennis) gespeeld. En natuurlijk is daar de imposante Unisphere, een stalen globe uit de Wereldtentoonstelling van 1964. Op de achtergrond de twee, enigszins verpauperde, torens uit dezelfde tentoon stelling die in de kaskraker Men in Black te zien waren. Geen wonder dat we graag een band met Flushing willen zien. Hoe dichter bij New York, hoe interessanter het wordt. Maar alles is relatief: New York is gewoon een plek op de wereld, net als Zeeland. TIT"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51