spectrum 6 in Flushing is heel weinig vi Zaterdag 24 oktober 2009 Het huis van de prominente Quaker John Bowne. De wijk Flushing in het Newyorkse stadsdeel Queens is naar Vlissingen genoemd, is de veronderstelling van velen. Maar het bewijs hiervoor is dun. In de hele wijk is bovendien geen enkele verwijzing naar een Zeeuws verleden te vinden. Jammer voor al die politici die het NYqoo-jaar gebruikten om hun relatie met de metropool te benadrukken. 'De muis die tegen de olifant aanschurkt', zo vergelijkt historicus Jaap Jacobs ze. door Lilian Dominicus Het hart van Flushing is een groot Chinatown, waar alles behalve Engels de taal van de straat is. noemen. Te verleidelijk, stelt historicus Jaap Jacobs, specia list óp het gebied van Nederlanders in Amerika in de ze ventiende en achttiende eeuw. Hij publiceerde onder meer Op zoek naar Nederlands New York, een historisch reis boek. „We kunnen niet zeker vaststellen of Flushing naar Vlissingen in Zeeland is genoemd. Ik zou mijn hand er niet voor in het vuur durven steken. De naamgeving is in de tijd van Willem Kieft, een Amsterdammer zonder ban den met Zeeland, tot stand gekomen. In deze tijd werden alle namen in documenten vertaald. Plymouth werd Plij- muiden, Flushing werd Vlissingen. Dat zegt dus weinig. Het probleem is dat het voor veel mensen moeilijk is te accepteren dat we niet alles weten. Ze proberen soms ver banden te maken die we niet kunnen aantonen." Uit geen enkel document is tot nu toe gebleken dat Zeeuwen of Vlissingers er hebben gewoond. Vóór de ontdekking van Manhattan door Henry Hudson in 1609 bevolkten Matinecoc-indianen het ge bied. De eerste in de archieven voorkomende kolonisten van het dorp, dat in 1645 officieel op de kaart werd gezet, waren Engelsen. Géén Vlissingers of zelfs maar Nederlan ders. De Engelsen leefden onder het regime van de Neder landers, op het grensgebied met New England. Langs de Freedom Mile, een mooie wandeling van nog geen uur die de Queens Historical Society heeft uitgezet, staan de oudste, nog bestaande gebouwen van downtown Flushing. De houten, koloniale woning van John Bowne stamt uit 1661 en staat nog steeds op de oorspronkelijke New York kent vele werelden, die onafhanke lijk van en naast elkaar bestaan. Er is het New York van de aandelenhandelaren op Wall Street, het New York van de jazz en het New York van de schrijvers, om er een paar te noemen. Er is ook het New York van de Aziati sche immigranten en het fysieke deel, daarvan wordt Chi natown genoemd. De Unisphere van de Wereldtentoonstelling uit 1964, op d achtergrond de torens die in Men in Black een rol speelden. De naam verwijst in eerste instantie naar de beroemde wijk in Manhattan, maar er is nog een Chinatown in New York: de wijk Flushing in stadsdeel Queens. Die is bijna net zo groot, of inmiddels zelfs al groter dan de originele, welvarender, en zonder alle toeristen in ieder geval nog authentieker. De straten ruiken er naar citroengras, ge droogde paddestoelen, gember, vetsin en andere niet na der te speciferen kruiden. De taal van de straat is Chinees, Taiwanees, Koreaans, en op sommige stukken Indiaas of Pakistaans, maar zeker niet automatisch Engels. Veel gidsen over New York roemen, niet geheel onte recht, de mogelijkheid om hier goed en goedkoop te eten. Voor dimsum, dumplings, Koreaanse barbeque of een bak noodles zit je zeker goed. Maar ook voor wie op zoek is naar boeken in het Chinees of een muziekwinkel met de laatste hits uit Shanghai op voorraad, is Flushing 'de om weg waard'. Het is niet zo'n grote omweg, overigens. De reis van Times Square op Manhattan met metrolijn 7 duurt dik drie kwartier en kost hooguit 2 dollar. Het is verleidelijk Flushing en Vlissingen in één adem te Bar Harbor/ Verslaggeefster Lilian L februari tot en met med oosten van de VS, op zo Dit is het laatste verhaa Amerika. De weblog (u met enige regelmaat me (Zeeuwen in) Amerika CANADA VERENIGDE STATEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 50