5 spectrum Uitbehandeld maar niet opgegeven RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE herfstzon Marjan Zaterdag 24 oktober 2009 Hij slaat troostend zijn arm om haar heen en ver klaart haar zijn begrip zonder kritiek of com mentaar. Hij 'deelt' pretentieloos zonder meer haar angst en vertwijfeling. En op deze afscheidsmiddag worden de woorden van officiële personen en vrienden uit het vak voortdurend afgewisseld met de oprechte dankbetuigingen van 'zijn' pa tiënten. Ik kijk toe en hoor het aan. In dit tijdperk waar in mensen met elkaar communiceren via twit ter, facebook, linkedin, en hoe al die kille com municatiemiddelen ook mogen heten, is het een verademing een geneesheer te zien, die van het één op één contact met zijn patiënten zijn le venswerk heeft gemaakt. En ik denk aan mijn omaatje, die tijdens haar ziekte haar huisarts prees over zijn invoelend ge drag: „Die dokter heeft zulke fantastische bed side manners!" Hoewel Petry's patiënten meestal niet in bed lig gen, denk ik dat het mooie ouderwetse begrip 'good bedsidemanners' ook op hem van toepas sing is. Ik lees regelmatig de PZC en ik ben toch ge trouwd met een Zeeuwse, dus ik ben een halve Zeeuw!", zo introduceerde Detlev Pe- try, psychiater werkzaam bij 'Vijverdal' in Maastricht, zich ooit bij mij. Daar ik overgevoelig ben voor iedereen die maar een vleugje Zeeuwse babbelaar in zich draagt (ook al is het slechts aangetrouwd), stap te ik vrijdag 16 oktober in de trein naar Maas tricht om aanwezig te zijn bij het afscheid van deze unieke geneesheer, die onder het motto 'uitbehandeld maar niet afgeschreven' optrekt met zijn patiënten. En om de lezer iets duidelijk te maken van het credo van deze bevlogen man, citeer ik iets uit zijn tekst die in de uitnodiging voor dat afscheid staat: „Hoe gaan wij om met het 'absurde' gegeven van de zeer langdurige be geleiding van 'langdurige' mensen? Schrijver Ca mus zegt gewoon: „Faire pour faire, aider pour aider." Gewoon doen vanuit humaniteit zonder grote en zeer abstracte idealen. Het geluk zit vol gens Camus ook in de zich herhalende handelin gen van het dagelijkse leven. Dit is een soort me ditatie. Elke dag moeten wij een nieuwe steen naar de top van de berg van het dagelijkse leven breng en. En als de steen weer naar beneden rolt, heeft men voldoende tijd om rustig en nadenkend ook de berg af te dalen. Dit zijn de momenten van bezinning en herstel, het opnieuw opladen van energie. Wel met de zekerheid in gedachte dat er een nieuwe steen de berg moet worden opgerold. Niets zou vreselijker zijn dan wanneer de steen op een bepaalde dag op de top van de berg zou blijven liggen. Wat was er dan nog te doen? Dit zou een saaie en zeer eentonige toe stand zijn. Als je echt doordrongen bent van het fenomeen absurditeit in het leven, dan helpt je dat en maakt je gelukkig. Ik ben nu vijfenzestig jaar oud en dit.was mijn laatste grote steen. Maar ik wil ook in de toekomst kleinere stenen naar boven blijven rollen. Ik blijf de mensen met een ernstig en langdurig psychisch lijden ook in de toekomst als vriend bezoeken." In de documentaire die Rob Hof voor de NCRV over het werk van Detlev Petry maakte, 'Uitbe handeld maar niet opgegeven', zie je hem staan met een door psychoses gekwelde vrouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 49