'Fans vergeten snel I '1ST wat je hebt Ferrari-man Todt nieuwe FIA-baas Tiviakov consolideert zijn leidende positie Parreira keert terug als coach Zuid-Afrika FC Utrecht wint weer 's na reeks remises Van 't Westende kan Elmont ontmoeten AZ-AJAX Landskampioen AZ ontvangt morgen Ajax. Het be tekent de terugkeer van Demy de Zeeuw, één van de vijf spelers die ooit van AZ naar Ajax gingen. Status quo in top van eerste divisie Taak van FIA is tweeledig HOOGEVEEN JOHANNESBURG Carlos Alberto Parreira is gisteren benoemd als bondscoach van de nationale voetbalploeg van Zuid-Afrika. De Braziliaan is de op volger van zijn landgenoot Joel San- tana die eerder deze week wegens de slechte resultaten van 'Bafana Bafana' in de oefencampagne werd ontslagen. Parreira was al eerder bondscoach van Zuid-Afrika. Hij stapte vorig jaar april op wegens fa milieomstandigheden. Parrreira leidde de nationale ploeg van Brazi lië in 1994 naar de wereldtitel. UTRECHT MIDDELBURG De Vlissingse judoka Sam van 't Westende (18) treft vandaag in zijn eerste partij op het NK in Rotter- dam de zeven jaar oudere Menno Wilod Versprille uit Amstelveen. De twee troffen elkaar nooit eer der in de -73 kilo, de nieuwe ge wichtsklasse van de Walchenaar. Mocht Van 't Westende de eerste ronde - in feite een kwartfinale - overleven, dan treft hij in de halve eindstrijd waarschijnlijk Dex El mont, de titelverdediger. Voor de enige Zeeuwse deelnemer wordt het zijn tweede senioren-NK. Demy de Zeeuw speelde in vier sei zoenen 119 competitieduels voor AZ. Daarin scoorde hij 15 keer. De vijfde ronde in de kroongroep van het Univé-schaaktoernooi in Hoogeveen heeft gisteren opnieuw twee remises opgeleverd. Het Ne derlandse schaaktalent Anish Giri merkte na 36 zetten dat hij met de witte stukken niet van Judit Polgar uit Hongarije kon winnen. De Ne derlandse grootmeester Sergei Ti viakov bleef met zwart overeind te gen Vassili Ivantsjoek uit Oekraïne. Tiviakov blijft het klassement aan voeren omdat hij als enige een keer heeft gewonnen. FC Utrecht heeft gisteravond in de eredivisie voor eigen publiek Roda JC verslagen. Het werd 2-1. Jacob Mulenga en Ricky van Wolfswin kel scoorden voor de thuisploeg. Willem Janssen deed pas in blessu retijd iets terug. FC Utrecht boekte na drie gelijke spelen op rij tegen NEC (1-1), PSV (0-0) en FC Groningen (0-0) weer eens de volle winst. De formatie staat voor ieder geval één dag vier de. Utrecht staat met een wedstrijd meer op vier punten achterstand van koploper FC Twente. RIJSWIJK Cambuur Leeuwarden heeft zich gisteravond gehandhaafd aan kop van de Jupiler League. De Friezen wonnen thuis met 4-2 van FC Om- niworld. Cambuur is daarmee ook na dertien duels nog ongeslagen, maar zag de concurrentie bijblij ven. Nummer twee De Graafschap versloeg in eigen huis MW met 2-1. Go Ahaed Eagles, dat derde staat, was met 2-1 te sterk voor het FC Eindhoven van trainer Jan Poortvliet. FC Dordrecht en Excel sior leden verrassende nederlagen. €Efemy de Zeeuw in actie namens Ajax. Morgen speelt de middenvelder in het shirt van de Amsterdamse club tegen zijn voormalige werkgever AZ. foto Marcel Antonisse door Hans Leber DEN HAAG - Hij was de kandidaat uit de Formule 1, dé publiekstrek ker in de internationale autosport en wón dus ook: de Fransman Jean Todt is de nieuwe voorzitter van de internationale autosportfe deratie FIA. Bij de stemming in Pa rijs kreeg hij gisteren bijna drie keer zo veel stemmen (135 tegen 49) als de voormalige Finse rallyrij der Ari Vatanen, die als de kandi daat namens 'de rest van de au tosport' werd gezien. Wie herinnert zich niet het vrien delijke gezicht van de 63-jarige Todt van de overwinningen van Michael Schumacher bij Ferrari. Met een koptelefoon op het stra lende hoofd, rode Ferrari-kleding met schreeuwerige reclame, jui chend na wéér een overwinning van de Duitser. Vijf keer .werd Schumacher wereldkampioen on der Todt, publicitair gezien had de minder beroemde Vatanen al geen schijn van kans voorafgaand aan de stemming. Todt is de Formule 1, wordt wel ge zegd. Dat de Fransman, ooit ook zelf begonnen als rally rijder, de ko mende vier jaren veel herstelwerk binnen de FIA moet verrichten staat wel vast. Zijn voorganger Max Mosley maakte zich, hoewel hij een capabel bestuurder voor Ft was, links en rechts zó onmogelijk als persoon dat er conflicten ont stonden, ook met andere afdelin gen binnen de FIA. Maar de ani mositeit tussen Mosley en de rode brigade van Ferrari, is met de be noeming van Todt alvast opgelost. Todt gaf aan de gespleten FIA, waar de Formule 1 en de rest el kaar de tent uitvechten en de afde lingen wantrouwend tegenover el kaar staan, te willen repareren. Hij 1 De FIA behartigt sinds 1904 de be langen van de automobilist. De af korting staat voor Federation In ternationale de I'Automobile. Het hoofdkwartier is gevestigd in Parijs. 221 nationale automobielorganisa ties uit 132 landen zijn lid van de FIA. De hoofdtaak van de FIA is tweele dig. Enerzijds is de federatie ver antwoordelijk voor alle internatio nale autosportwedstrijden. Ander zijds vallen de niet-sportieve aspec ten van de auto óók onder de FIA, zoals verkeersveiligheid en milieu bescherming. gaf verder aan vooral de positie van de autosport, die onder druk staat door de opwarming van de aarde en geldverspilling bij het ra cen, veilig te willen stellen. Daarbij wil Todt ook de financiële strijd tussen Ft-teams beëindigen. Na deel voor Todt in zijn nieuwe baan is dat hij wordt gezien als ver lengstuk van Mosley. Ook de werk zaamheden van zoon Nicolas, ma nager van onder anderen Felipe Massa, kunnen Todts geloofwaar digheid bedreigen. Dat hij als Fransman graag de For mule 1 ziet terugkeren met een ra ce in eigen land, is voor Todt van zelfsprekend. Zelf won hij ooit, naast het WK rally en Parijs-Da kar, de aansprekende 24 uur van Le Mans. Jean Todt wordt gezien als iemand die een goed team kan neerzetten, en daar heeft de ge plaagde FIA dezer dagen veel be hoefte aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 36