meningen 115 Gemor omdat brief de krant niet haalt «TN cuocoLAPe- 'De leesmap voor de slechtziende' Michiel de Ruyter verdient een bronzen standbeeld Cor de Jonge even edith Postvak in SlNTEBXlAAS ISVROEÜ PIT JAAP- NIET Pf2INS£H!£RlS voofL JulllÊAUfMAU- HA6ÉL&A<3Je zaterdag 24 oktober 2009 De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Park Veldzigt35, Postbus 91 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118-434005 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl Als bij u 's ochtends de krant in de bus valt, piept bij een meneer in Vogelwaarde de mail box. Dat is het teken dat hij een gloednieuwe elektronische PZC heeft ontvangen", zei een mede werkster van het Loket Aangepast Lezen. Het loket voor slechtzien den en blinden kwam recent veel in het nieuws tijdens de Dag van de Witte Stok. Lezen? Jazeker. Meneer leest een gesproken krant via de computer. In de nacht wordt zijn krant niet op papier gedrukt, maar elektro nisch verwerkt en aangepast voor slechtzienden. Elke dag opnieuw. De speciale e-paper is een van de diensten van het Loket Aangepast lezen. Het beheert ook een biblio theek voor slechtzienden, laren terug kwam ik al met dit lo ket in aanraking. Niet omdat ik niet goed zie, maar omdat ik het heerlijk vind om al reizende naar bijvoorbeeld Zuid-Frankrijk naar de vertelstem van Remco Campert te luisteren In Tot Zoens liep Campert op de Ramblas en wilde postzegels en een envelop in een sigarettenwin- kel kopen. Niet zon moeilijke op gave, want hij wist dat 'sello' een postzegel in het Spaans is en dat een envelop een 'sobre' was. Maar toch ging het mis. Later vroeg Campert zich af hoe alles in het Nederlands geklonken moest heb ben. 'Goedegommel.' 'Wat wenst u?' 'Twee pestzagels van zus peez- zetas en een vanderlop, astam- blief' 'Wélk merk zei u precies?', vroeg de winkelier. Dat ging nog even zo door. Tot Zoens maakte de reis minder lang. Legio luisterhoeken heb ik inmid dels gehoord. En dat kan ook, want de collectie van het Loket be staat inmiddels uit 7500 boeken. De ontwikkeling heeft niet stilge staan. Evenmin als die van de ge sproken krant. De Zeeuws-Vla ming kan een bundel op maat sa-* menstellen van alle landelijke kran ten, veel tijdschriften en regionale kranten, waaronder de PZC. Het is de leesmap in een nieuwe vorm. Deze week werden meer brieven dan ge woonlijk terugge stuurd naar de afzen der, met het verzoek ze in te korten tot 150 woorden, te fatsoeneren, te verduidelijken of diep weg te steken. Vaak wordt dat verzoek zonder morren opge volgd, maar soms volgt een verbol gen reactie of de betichting dat de krant nooit en te nimmer mag se lecteren. De krant publiceert nu eenmaal geen brieven waarin zware be schuldigingen staan of waarin insi- nueringen worden gedaan. Uitla tingen van brievenschrijvers moe ten bovendien niet al te ingewik keld na te trekken zijn. We ontvin gen deze week bijvoorbeeld een mail, waarin iemands naam be- smeurd werd. De brievenschrijver lichtte de doopceel van een bedrijf dat in het nieuws was. Hij zit waar schijnlijk diep in de materie en heeft het mogelijk bij het rechte eind, maar gevoelige informatie moet gecontroleerd worden voor publicatie. Het mag niet zo zijn dat iedereen maar van alles over een ander kan schrijven. De achter grondinformatie wordt nu nage trokken door een redacteur: Overigens kon deze brievenschrij ver zich vinden in onze aanpak. Dat was niet het geval bij enkelen die voortborduurden op het credo 'in de herhaling zit de kracht'. Bij langlopende kwesties, zoals De Westerschelde (de grens van ruim 100 brieven is gepasseerd) wil de krant brievenschrijvers extra prik kelen om het vraagstuk voor veel lezers interessant te houden. Na de zoveelste steunbetuiging voor links of rechts, voor groen en blauw of economie houdt publica tie eens op. 'Om een plek in de krant te krij gen, moet je de lezersredacteur geld geven. Smeergeld dus. Waar om zou u anders mijn brief weige ren?', mopperde een Terneuze- naar, wiens brief geweigerd was. Dat de krant smeergeld zou ont vangen, is een vreemde gedachte. De brievenschrijver verwacht dus dat er mensen zijn die er geld voor over hebben om een plaats in de krant te krijgen en hij denkt dat de krant te manipuleren is. Jam mer dat er zo veel misverstanden en verkeerde veronderstellingen zijn. Een ander was ervan overtuigd dat de PZC een aanhanger van het CDA is en weer een ander oordeel de dat de lezersredacteur donateur moet zijn van de Zeeuwse Milieu federatie. 'Want u weigert mijn brief omdat ik de groene leugen aanval'. Een vierde lezer kon de weigering van zijn brief evenmin accepteren. Hij foeterde. De journalistiek is een voorstander van vrije menings uiting. En omdat de PZC bepaalt welke mening wel of niet gepubli ceerd wordt, zou dit recht door de krant worden aangetast. Lezers mogen altijd hun mening verkondigen en vaak biedt de PZC een podium. De krant probeert ie dereen aan bod te laten komen. Een enkele keer wordt een brief te ruggestuurd met het verzoek er eens kritisch naar te kijken. Mevrouw A. Cijs-Groenenberg uit Mid delburg gunt Michiel de Ruyter een waardiger toekomst. Een toekomst in brons en "niet in ijzer. Ze heeft het over het standbeeld van De Ruyter dat op het Keizersbolwerk in Vlissingen staat. Het standbeeld stond oorspronkelijk op een plek op het De Ruyterplein, vlakbij de huidige (naar hem vernoemde) jachthaven. Bijna 50 jaar later, in 1894, verhuisde het beeld naar een pro minente plaats aan het begin van de Vlissingse boulevard. De Middelburgse gaat voor haar oproep om oude resten koper te verzamelen voor het stand beeld van De Ruyter ook even terug in de tijd: „In de 19e eeuw werd het beeld van Michiel de Ruyter gemaakt en omdat Vlissingen toen ook al krap zat, werd het gegoten in ijzer in plaats van brons", schrijft ze. Dat is doodzonde en Vlissingen heeft nu de kans om dit manco nog goed te maken. Ik las dat we 150.000 euro én nog eens 350.000 euro moeten betalen voor de restauratie van het beeld, dat geteisterd is door de zoute wind van de boulevard. En het toeval wil dat het weer cri sistijd is." Dat bracht haar op het idee om het standbeeld alsnog in brons te laten gieten. Dat is toch het minste wat 'we kunnen doen voor de bekend ste Vlissinger aller tijden.' Ze legt haar oproep uit: Alle Zeeuwen zouden hun oude resten koper moeten verzamelen die ze nog in schuren, kelders of andere opslag plaatsen hebben liggen. „Dan is er alleen nog een nieuwe mal nodig, het gietwerk en het vervoer en dan zijn we voorgoed klaar met De Ruyter. Die krijgt dan een veel mooiere, betere en goedkopere toe komst Een verdere toekomst in brons." EDITH RAMAKERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 15