gedaan voor een dub' Koeman gebruikt woorden De Zeeuw als een rode lap 'Voetballers uit eerste divisie omgekocht' 'Als je naar Ajax gaat, vinden AZ-fans dat niet zo leuk. Tenminste, van een afstand. Als je langsloopt, roepen ze: Hé, alles goed?' Henk Tijm de eerste mmmmmmmsmmm Kenneth Perez door Theo Brinkman ALKMAAR - Spelers die van AZ naar Ajax gaan, zijn zeldzaam. In ruim vijftig jaar betaald voetbal waren er slechts vijf! Demy de Zeeuw was afgelopen zomer de vijfde. Hij komt morgen als Aja- cied naar zijn oude club. 'Ik ben blij dat ik er weg ben', is de kop boven een interview met De Zeeuw in Sportweek van deze week. De 26-jarige international zegt in het verhaal dat hij al in de voorbereiding bij AZ een andere sfeer voelde, dat de trainingen an ders waren en dat de scherpte weg glipte. „Ik dacht, nu moet ik weg wezen." Geen handige uitspraken, zo vlak voor AZ-Ajax. „Tsja, dat zal hem wel niet in dank worden afgeno men", zegt Olaf Lindenbergh. „In het verhaal zie je dat hij het niet verkeerd bedoelt, maar ja, mensen onthouden meestal de kop boven een verhaal." Lindenbergh ging zelf in 2005 van AZ naar Ajax. Het werd een veel besproken transfer vanwege de rol van Martin van Geel. De technisch directeur van AZ stapte zelf name- Henk Tijm was in 1961 de eerste voetballer ooit die van Alkmaar'54 naar Ajax ging. Twee jaar later volg de opmerkelijk genoeg zijn broer Siem. Daarna zou het ruim veertig jaar duren voordat de volgende AZ-spe- ler naar Ajax ging. Dat was Olaf Lindenbergh, in 2005. Een jaar later volgde Kenneth Pe rez zijn voorbeeld. Demy de Zeeuw was afgelopen zomer de vijfde en voorlopig laatste speler die de overstap naar Ajax maakte. Olaf Lindenbergh lijk kort daarna ook over naar Ajax. AZ verweet Van Geel vervol gens dat hij de transfer van Linden bergh rond maakte op een mo ment dat hij al wist dat hij zelf ook naar Ajax zou gaan. Al snel daarna, in september, kwam Lin denbergh met Ajax naar de Hout. „Voor mij was dat natuurlijk heel apart, na ruim vijf jaar AZ. Voor mijn ploeggenoten was het niet zo bijzonder. Ja, de verwachting was dat het een lastige wedstrijd zou worden omdat AZ de opkomende club was. Maar voor spelers van Ajax zijn wedstrijden tegen Feye- noord en PSV bijzonderder dan die tegen AZ." Voor Lindenbergh werd het een beroerde middag. Hij gaf nog wel de assist op Wesley Sneijder (0-1) maar verloor de wedstrijd met 4-2. In de slotfase kreeg Lindenbergh rood. Een jaar later volgde Kenneth Pe rez. Opnieuw was het een transfer die niet zonder rumoer plaats vond. Ajax maakte het nieuws be kend op een dinsdagmiddag, enke le uren voor de bekerwedstrijd AZ-MW. „Zoiets doe je niet op de middag voor een wedstrijd", zei een geërgerde Marcel Brands, technisch directeur van AZ. „Een laag-bij-de-grondse actie", voegde trainer Louis van Gaal eraan toe. „Dit past niet bij Ajax, mijn club. Het geeft nog maar eens aan wat een jungle de voetbalwereld is." Perez kende wél een succesvolle te rugkeer in Alkmaar. Hij maakte het enige doelpunt voor Ajax, maar over die goal had niemand het nog na de 1-1. „Het was die wedstrijd waarin De Zeeuw door gleed op Stekelenburg, toch?" De actie van De Zeeuw leverde AZ de gelijkmaker op, wat voer voor dis cussies was. Perez, in Alkmaar toch altijd ge liefd, hoefde in het DSB Stadion niet te rekenen op een heldenont vangst. „Het was redelijk normaal, maar ik werd wel uitgefloten. Tsja, supporters zijn vergeetachtig, hè. Ze vergeten snel wat iemand heeft gedaan voor een club, en dan heb ik het niet over mezelf Dat geldt ook vaak voor trainers. Zo werkt het in het voetbal. En zeker als je naar Ajax gaat, dat vinden de AZ-supporters niet zo leuk. Ten minste, van een afstand, hè. Als je langsloopt, roepen ze: Hé Ken neth, alles goed?" „Waarom zou je nou zo'n speler uitfluiten? Wat koop je daar nou voor? Dat heeft zo'n jongen toch niet verdiend?", zegt Henk Tijm. Hij kwam één keer als Ajacied te rug in Alkmaar. Dat was voor een oefenwedstrijd, in augustus 1963. Ajax won met 0-3. „Volgens mij kreeg ik toen geen vervelende reac ties. Er was helemaal geen vijandig heid of zo. Nu is dat anders, als ik de verhalen mag geloven." Enkele jaren later ging Tijm weer terug naar Alkmaar'54. De ont vangst was uitstekend: „'Hé Henk, mooi dat je weer terug bent', zei den de mensen." Die woorden zal Demy de Zeeuw morgen niet te horen krijgen. door Theo Brinkman ALKMAAR - Aan de vooravond van AZ-Ajax heeft Demy de Zeeuw de zaak op scherp gezet. De midden velder van Ajax deed in het blad Sportweek enkele uitspraken die bij AZ niet goed zijn gevallen. De international, die het seizoen be gon bij AZ maar eind juli overstap te naar Ajax, liet optekenen dat hij al in de voorbereiding bij AZ 'een andere sfeer' voelde. 'De trainingen waren heel anders, sommige jongens gedroegen zich anders en de scherpte was aan het wegglippen. Ik ben blij dat ik er weg ben', liet De Zeeuw opteke nen. „Niet netjes", zei AZ-trainer Ronald Koeman gisteren. „Niet netjes tegenover AZ en de spelers, en ook niet respectvol naar de trai ner toe. Het is wel heel knap als je na drie weken al een oordeel kunt vellen over de trainer", zei Koe man cynisch. Koeman: „En als hij zegt 'mis schien mist AZ mij nu wel' of'ze hebben mij te gemakkelijk laten gaan', dan wil ik het beeld nog wel eens terugzien van Demy toen ik met hem aan tafel zat toen AZ niet meewerkte. Dus ik vind dat niet respectvol. Maar het is niet de eerste keer dat je dat bij spelers ziet gebeuren." Koeman besloot de uitspraken te gebruiken om zijn spelers nog even extra te motive ren voor de wedstrijd tegen Ajax. „Ik heb de uitspraken opgehan gen." Tegen Ajax hoopt AZ de goede lijn van de afgelopen week, met de 1-1 tegen Arsenal als ruggesteun, door te trekken. „Lukt dat, dan hebben we denk ik onze mindere periode afgesloten", aldus Koe man. Het gelijkspel tegen het favo riete Arsenal, afgelopen dinsdag, heeft het geplaagde elftal wat ver trouwen en rust gegeven. Maar de trainer weet ook dat dat weer snel weg kan zijn. „Het zal afhangen van het spel en het resultaat tegen Ajax. Is dat goed, dan zijn we een week met drie moeilijke wedstrij den redelijk doorgekomen." AZ be- Ronald Koeman gon die week - ondanks een sterke tweede helft - met een 3-2-neder- laag bij FC Twente. AZ speelt ook morgen tegen Ajax in shirts zonder de opdruk van DSB Bank. De directie en het bestuur van de landskampioen hebben gisteren in overleg met de curatoren van de failliete bank be sloten dat de spelers net als dins dag in de Champions League-wed strijd tegen Arsenal in sponsorloze tenues aantreden. Beide partijen verwachten binnenkort tot een de finitieve oplossing te komen. Ajacied Gregory van der Wiel speelt morgen mogelijk niet mee in de topper tegen AZ. Trainer Martin Jol moet ook nog afwach ten of Ismail Aissati beschikbaar is. „Ismail Aissati heeft last van een bilspier en ook Gregory van der Wiel heeft een pijntje. We moeten afwachten hoe het zater dag met ze gaat", aldus de trainer. Van der Wiel kwam donderdag nog wel in actie tijdens de gewon nen wedstrijd in de Europa Lea gue tegen Dinamo Zagreb (2-1). Aissati stond niet in de basis. mÊBtÊÊBBËUIÊÊÊUÊÊM De Franse Ferrari-man Jean Todt werd gisteren boven de Fin Ari Vatanen gekozen tot voorman van de autosportfe deratie FIA. foto Felix Heyder RIJSWIJK - Chinese bendes in Am sterdam en Rotterdam hebben voetballers van clubs uit de Neder landse eerste divisie omgekocht om wedstrijden te beïnvloeden. Dat beweert de Canadese onder zoeksjournalist Declan Hill, meld de De Volkskrant gisteren. Ook In het AD zegt Hill dat Aziatische gokbazen in het Nederlandse voet bal actief zijn. Hill baseert zich op gesprekken met mensen uit de Aziatische gok wereld. Volgens Hill gaat het om laag geklasseerde teams in de eer ste divisie. Die zouden de afgelo pen weken uitwedstrijden volgens afspraak met ruime cijfers hebben verloren, zo vertelde een bron uit Singapore hem vorige week. Hill, die over de hele wereld vijf jaar onderzoek deed en op de uni versiteit van Oxford afstudeerde op dit onderwerp, zegt de verdach te clubs en uitslagen te kennen, maar noemt ze pas in zijn tweede boek. Dat verschijnt in aanloop naar het WK 2010 in Zuid-Afrika. KNVB-directeur Henk Kesler is verrast door de beschuldigingen, maar zegt niet te kunnen uitslui ten dat teams in het Nederlandse betaald voetbal zijn omgekocht. „Geen systeem is waterdicht. De il legaliteit weet altijd de mazen in de wet te vinden." En verder: „Het is een terugkerend thema, want gokken is zo oud als de weg naar Rome. Maar omkoping krijgt wel steeds meer de aandacht. Dat be wijst het onderzoek van de Uefa." De Europese voetbalunie hoopt volgende maand de uitkomsten te presenteren van het, naar eigen zeggen, grootste onderzoek naar omkoping in het voetbal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 133