zeeland 127 Rem op groei glastuinbouw Ier ka je nie aolles g'laove wa ze zae eigen omslag Oeroeg maken Aanhoudingen voor diefstal van stroomkabels Toch geld voor streektaal en Thoolse canon BUITENGEBIED Ook intensieve veehouderijen mogen van gemeenteraad niet te groot worden Leners kunnen Thoolse talenten laten zich zien zaterdag 24 oktober 2009 B door Rob Paardekam THOLEN - Kassen in de gemeente Tholen die buiten het grote glas tuinbouwgebied in Sint-Annaland staan, mogen in de toekomst be perkt uitbreiden. Op die manier wil de gemeenteraad voorkomen dat overal in het buitengebied gro te kassencomplexen ontstaan. Verspreid in de gemeente staan nog heel wat kassen. Burgemees ter en wethouders wilden in het bestemmingsplan buitengebied op nemen dat die tot maximaal vier hectare mogen groeien. Een heel slecht plan, zo vindt raadslid Jaap Hage van de Christenunie. „Het verbaasde me dat het college hier mee kwam", zegt hij. „In 2006 heb ben we dit onderwerp al eens be sproken en toen was al duidelijk dat een meerderheid van de raad vier hectare te veel vond." Hage diende donderdag tijdens de raadsvergadering het voorstel in om losse kassen in het buitenge bied tot maximaal twee hectare te laten groeien op een bouwvlak van maximaal 2,5 hectare. De CU kreeg steun van PvdA, Algemeen Belang Tholen en de Reformatori sche Fractie Tholen (RFT), waar door het voorstel werd aangeno men. „We moeten er niet aan den ken dat deze bedrijven, die nu soms plompverloren in het buiten gebied staan, mogen groeien tot vier hectare", stelde Rien Klippel (RFT). De CU wist ook te voorkomen dat intensieve veehouderijen in de ge meente in de toekomst met 1600 vierkante meter mogen uitbrei den. „Dat is het maximum dat in het omgevingsplan van de provin cie staat aangegeven", stelt Hage. „Het college neemt dat zomaar over, maar dat willen wij niet." Met name de mogelijke forse groei van de door veel Tholenaren zo verfoeide varkenshouderijen boe zemt veel fracties angst in. „Ze ver oorzaken veel problemen met geurhinder", stelde Hage. „Daar om willen we niet op voorhand bepalen dat ze met zestienhon derd meter kunnen uitbreiden. Dat moeten we per geval bekij ken." Uiteindelijk stelde wethouder Ka- rel Heijboer voor het bestemmings plan te laten zoals het nu is. Daar in staat dat de veehouderijen met maximaal 500 vierkante meter mo gen uitbreiden. In incidentele ge vallen kan daar een uitzondering op worden gemaakt. THOLEN - Leners van de Thoolse bi bliotheek kunnen een gratis exem plaar van het boek Oeroeg opha len met een blanco kaft. Bij wijze van een wedstrijd kunnen ze zelf een omslag maken. De wedstrijd wordt gehouden in het kader van de actie Nederland Leest. Ook bij de andere vestigin gen van de Biblioosterschelde kan het boek van Hella Haasse gratis worden opgehaald. Zij doen niet mee aan de wedstrijd'. Overigens zijn in Tholen ook boeken met een gewone omslag te krijgen. OUD-VOSSEMEER - Dat er'in Tholen heel wat ta lent rondloopt, bleek gisteren tijdens Tholen's got talent in dorpshuis de Vossenkuil in Oud-Vosse- meer. Het is de Thoolse variant op het SBS6-pro- gramma Holland's got talent. Op het evenement kwamen 17 zangers, zangeressen en andere ar tiesten af, onder wie Vincent van Woerkom, die Michael Jackson nadeed (foto). Ondanks het suc ces is het de vraag of de wedstrijd een vervolg krijgt. „Dit is ons grote evenement van dit jaar", zegt Michiel van der Velde van de organiserende jongerenraad. „In principe is dat eenmalig. Maar ja, dat zeiden we destijds ook van de Negenker- nenslag. Dat was echter zo'n succes, dat we het nu elk jaar organiseren." foto Leo Adriaansen THOLEN - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag aan de Nieuwe Postweg bij Tholen twee mensen aangehouden op ver denking van het stelen van elektri citeitskabels. Een 35-jarige man uit Bergen op Zoom en een 23-jarige Tholenaar werden aan de kant gezet voor een controle. Op de achterbank lag een flinke hoeveelheid elektrici teitskabels. Die zeiden ze gevon den te hebben op de Oesterdam. De politie geloofde dat niet. In de auto lagen ook een stroomstootwa pen en inbrekerswerktuig. THOLEN - Er komt alsnog geld vrij voor het maken van een Thoolse canon en het in stand houden van het immateriële erfgoed, zoals dia lecten en volkscultuur. Eerder vielen deze onderdelen van het cultuurbeleid buiten de boot, omdat de gemeenteraad extra sub sidie aan Omroep Tholen gaf PvdA, SGP, CDA en WD, de coali tiepartijen, hebben echter beslo ten hun fractievergoeding over 2009 terug te geven. Ze gebruiken die toch niet. Het geld, vijftienhon derd euro per fractie, komt ten goe de aan het cultuurbeleid. door Engel Reinhoudt Wat betekent eijeeiers- bieje, pastnpaeroare en wat heeft een Zeeuw als hij joekte heeft? Zo maar een paar vragen uit het pas verschenen spel 'Even dien- ke'. Het is een spel met maar liefst 2400 vragen over Zeeland. De Zeeuwse dialecten zijn daarbij niet vergeten. Het is een leuke manier om het dialect onder de aandacht te brengen en tijdens het spel roept het ene woord het andere op en ook de regionale en plaatse lijke verschillen komen zeker ter ta fel. Er komen nogal wat min of meer bekende, bijzondere benamingen en woorden voorbij. Wat is een c^EK\ Fluplander? Een Fluplander is het zelfde als een Kattendiekse mogge oftewel een langpootmug. Wat is een kokkiene, een daeze, een pim- pampoentje, een vromstomper, een Kedzandse dodde, een pisse- blomme? Wat drink je als je vlo- temelk krijgt? Wat doet een Zeeuws als hij zijn aardappelen 'bouwt'? Ook andersom zijn er vra gen: hoe noemt een Zeeuw een vergiet? Hoe een kip? Typische streekwoorden zijn inge deeld bij een regio. In de algemene vragen kom je vragen en uitdruk kingen tegen die voor een groot deel van het Zeeuwse taalgebied gelden. Ook zijn er vragen over het gebruik en de geschiedenis van de dialecten. Welke Hendrika had schoenendozen vol Zeeuwse dialect? Naar welke Zeeuw is het national instituut voor dialectolo gie, volks- en naamkunde ge noemd? Het antwoord op de laat ste vraag is Dr. P.J. Meertens. Je zou bijna willen dat het spel ook even het internetadres zou vermel den van dit instituut. Op de 'spre kende kaart' van dit instituut zijn namelijk gesprekken tussen dialect sprekers uit alle delen van Neder land te beluisteren. Je klikt een dorp aan en je hoort mensen in het dialect van dat dorp een ge sprekje voeren. Schitterend materi aal. Probeer het eens: www.meer- tens.knaw.nl Terug naar het spel. Verschillende vragen gaan over de betekenis van uitdrukkingen. Wat is iemand die 'bie d'n beer is edaen?' (Gefopt.) Wat bedoelt een Zeeuws-Vlaming als-ie zegtf'Kakk'n gao vóö 't bakk'n al is de oven nog zóó 'êêt'?" (Het belangrijkste gaat voor.) Wat doet iemand die 'de lange èlle zoekt'? Weet u het? Het gesprek zal zeker de gemoede ren beroeren als de vraag komt welke erotische betekenis de woor den muus en veugel hebben in het Zeeuws. En wat heeft een Zeeuw se vrouw als ze 'een flienk ge moed' heeft (Een flinke buste.) Soms komt een uitdrukking in dia lect voor in een meer topografi sche vraag, zoals: In welk Duive- lands dorp staat boven de ingang van het praathuisje de tekstfler ka je nie aolles g'laove wa ze zae'? (Bruinisse.) Tenslotte: Waarom weet een Zeeuw of iets in het Nederlands met een lange ij of korte ei wordt gedschreven? Omdat een lange ij in het Zeeuws een ie is. Vandaar wellicht de vraag, bij de presentatie van het gezel- schapssspel, hoe onze commissaris van de koningin dan heet? Me vrouw Peijs of toch P....? Reacties naar: cn.zeeuws@zeelandnet.nl of Werri- laan2i, 4453 CA 's-Heerenhoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 131