22 zeeland Grootste archeologische project in de Van bult naar echt kasteel en daarna hospitaal, herberg en bioscoop SÏÏPERJ NOTEBOOK SLOT OSTENDE Blootleggen fundamenten van middeleeuws slot is historisch interessant en maakt ook de binnenstad een Slot Ostende HAAR VAN BOVEN Gelderland ENDLESS ZIJ VAN BENEDEN MORGEN OPEN BADKAMER TEGELSHOW zaterdag 24 oktober 2009 B Het oudste stukje Goes be staat nog. Het zit echter ver borgen onder een restau rant en een gesloten bio scoop. Goes is vastbesloten de fundamenten en gewel ven bloot te leggen. door Frank Balkenende Slot Ostende, iedereen kent de naam. Al was het maar omdat het Griekse restau rant Rhodos vroeger de naam Slot Ostende droeg. Ook ligt, naast de ABN Amro, de Osten- destraat. Trouwens, onder die bank liggen nog de fundamenten van het klokkenhuis van het slot. In 1970 werden die opgegraven, waarna ze verdwenen onder de za kelijke architectuur waarmee histo rische binnensteden in die tijd werden vervuild. Sinds 1800 gaan de resten van wat ooit een miniatuur-Markiezenhof a la Bergen op Zoom was, schuil onder en achter modernere gebou wen. Zoals het restaurant, waaron der zich gewelven uit de vroege middeleeuwen bevinden. „Maar achter het restaurant zie je een ge bouw dat in feite de oorspronkelij ke toren van het slot was. Ik denk dat als we de boel afpellen, de oude muren en kantelen weer te voorschijn komen", zegt Frank de Klerk, medewerker van het Goese gemeentearchief Dat is het prestigieuze plan: gebou wen voorzichtig slopen, evenals de fundamenten met beleid uitgra ven. Goes koestert die ambitie al enkele jaren. Het gebiedje ligt er immers troosteloos bij. De oude bioscoop Grand Theater, die aan Rhodos is vastgeplakt, staat al ja ren leeg. Het pand is verpauperd. Daarbij leeft bij het gemeentebe stuur ook al langer de wens een passage te maken tussen Singel straat en Wijngaardstraat. Je krijgt zo er weer een leuk straatje (inclu sief poortje) bij, waarmee het koophart aan gezelligheid wint. „Met dit voor Goes grootste ar cheologische project ooit, kunnen we twee vliegen in één klap slaan. Het winkelgebied verbeteren en het slot, dat zijn oorsprong in de 12e eeuw vindt, weer zichtbaar ma ken. We praten over het oudste stukje Goes. Het slot was ouder dan de Grote Kerk en«het stadhuis. Het was de eerste burcht aan de Versvliet, het stroompje dat door de stad liep. Daar omheen is de eerste bewoning ontstaan", zegt wethouder Joost Adriaanse (SGP/ CU), die over de stadsarcheologie gaat. De Rijksdienst voor Archeo logie, Cultuurlandschap en Monumenten heeft zijn zijn zegen gegeven aan het plan. De gemeenteraad stemde er deze week in meerderheid mee in. De weg is nu dus vrij voor onder zoek en sloop. Goes heeft de afgelopen jaren al de benodigde panden aangekocht voor dit project. Naast de bioscoop zijn dat de Koorschool, het Griek se restaurant Rhodos (dat tot 2012 in bedrijf mag blijven) en Wijn gaardstraat 26 (nodig om de passa ge te verwezenlijken). Begin 2010 zal de gemeente de bioscoop voorzichtig slopen. Ook kan er worden gegraven in de tuin van de Koorschool. Later volgt de uiterst minutieuze ontmanteling van Rhodos. De Klerk en Adriaan se hebben wel een, maar geen vol ledig idee wat ze zullen aantreffen. „We krijgen zo inzicht in een be langrijk stukje Goes, waar je in ar chieven tot nu toe heel weinig over terugvindt. Slot Ostende was toch vooral een buitenplaats, waar de adel hooguit een paar weken per jaar verbleef. Nieuwe informa tie is waardevol. Nog mooier zou zijn, als we de fundamenten kun nen laten zien. Bijvoorbeeld door er een glazen koepel overheen te zetten. Maar wellicht is dat wel erg futuristisch", zegt Adriaanse. Nu de raad - exclusief GroenLinks, die het pro ject te duur vindt in crisis tijd - nog eens drie ton heeft uitge trokken, is er al 1,6 miljoen euro aan gespendeerd. Het totale pro ject kost zon 2,5 miljoen euro. Aangezien het plan in vier fasen is opgeknipt, waarvan er twee al goeddeels achter de rug zijn, kan de gemeente op elk moment een pas op de plaats maken. Bijvoor beeld als de kas leeg is. „Maar", zegt wethouder Adriaan se, „dit is een uitgelezen project om subsidies en fondsen te wer ven. We moeten proberen de tota le kosten op die manier terug te dringen. Ook moeten we nog on derzoeken hoe we het gebied kun nen herontwikkelen, zodat er weer wat geld binnenkomt. Dat is wel afhankelijk van wat we precies zullen aantreffen. Het kan in elk geval een prachtige verblijfplaats worden voor het publiek. Wande len door een achthonderd jaar oud stukje Goes. Dat zou toch fan tastisch zijn." Scherven duiden op bewoning van het kasteelter rein in de 12e eeuw. Er ontstaat gaandeweg een mottekasteel. Een versterkte vesting op een bult met een omheining van palen. Gaandeweg ontstaat een stenen kasteel, onder meer door bemoeienis van de heren van Borsele en de Henegouwse edelman Jan van Beaumont. Torenburg heet het slot in de 13e en 14e eeuw. Het gaat regelmatig in andere handen over. Overigens doen verhalen de ronde dat Jacoba van Bei eren er vaak vertoefde om van daaruit stiekem naar haar geliefde Frank van Borsele te sluipen. Fabeltjes, noemt Frank de Klerk van het gemeentearchief ze. Begin zestiende eeuw laat eigenaar Jan van Ostende het kasteel opknappen en verfraaien. Vanaf die tijd VIDEO Video over de heropening van het verbouwde Trefpunt in Ovezande is te zien op www.pzc.nl/bevelanden STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Doe mee aan de poll op www.pzc.nl/tholen draagt het slot de naam Ostende. Jan van Ostende is overigens nog vlakbij. Hij ligt begraven in de Grote Kerk, recht tegenover zijn eerder domicilie. Als Maar ten van de Weerde het slot in 1577 koopt, huisvest hij er nonnen uit Biezelinge (de juffers van het Juffers wegje) in. Hij laat ook een torentje op de noordoost hoek bouwen. Daarna wisselen vele eigenaren zich af waarbij Cornelis Steenaert er eind 18e eeuw een her berg van maakt, met een stallingsplaats voor boeren die met paard en wagen naar de stad komen. Daar voor heeft ook een tijdje dienst gedaan als hospitaal van de Raad van State. In de 19e eeuw wordt het com plex nog uitgebreid. De bioscoop wordt in 1928 opge trokken. In 1998 sluiten de deuren. 12*1 SU S; wT Aanbieding tot eind 2009 Gravure van Slot Ostende uit 1743. Contouren Slot Ostende in Goese binnenstad Geplande doorsteek Rhodosj Entree voormalige bioscoop Zeeuwse Koorschool 't *yhiiS üstmilt. u (/nel, ./,-,-y..„ Aquarel van J. Hiidernisse uit 1695 met zicht op de achterzijde van het slot. van 11.00 tot 17.00 uur bij aankoop van een badkamer Altijd volop acties! Gastelseweg 152 4705 RB Roosendaal Tel: 0165 555 502 www.badentegeltrend.ni

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 126