II Hoogste straf is levenslang Aanklacht: meer dan Srebrenica zaterdag 24 oktober 2009 mm s mmmmmmmmm mmm Tijdens de burgeroorlog in het voormalige Joegoslavië (1991-1995) werden op grote schaal de mensen rechten geschonden. Dat werd al onderkend toen de oorlog nog vol op werd gevoerd, want in 1993 be sloot de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties het Joegosla- vië-tribunaal in te stellen. Het tri bunaal mag een verdachte op vier punten aanklagen: Misdaden tegen de menselijkheid: moord, verkrachting, marteling, slavernij, deportatie, uitroeiing en gevangenneming. Schending van de Verdragen van Cenève: onder meer het dwingen van bur gers of krijgsgevangenen om in een vijandelijk leger te dienen, on rechtmatig deporteren en het gijze len van burgers. Genocide: het - gedeeltelijk - vernietigen van een religieuze, nationale, raciale of etnische groepering. Oorlogsmisdaden: onder meer het gebruik van wa pens die onnodig lijden veroorza ken, de vernietiging van dorpen en steden zonder militaire nood zaak en aanval of bombardement op onverdedigde steden, dorpen, nederzettingen of gebouwen. Het tribunaal mag als hoogste straf levenslang opleggen. De rech ters bepalen in welk land veroor deelden hun straf uitzitten, ver schillende landen hebben zich be reid verklaard een cel ter beschik king te stellen. Oorspronkelijk waren er twee aan klachten tegen Radovan Karadzic: een voor wandaden begaan in Bosnië-Herzegovina (gedateerd 24 juli 1995) en een voor Srebrenica (gedateerd 14 november 1995). De aanklachten zijn later samenge voegd en ten behoeve van het pro ces vereenvoudigd. Karadzic wordt volkerenmoord op acht plaatsen waaronder Srebrenica, oorlogsmis daden en misdaden tegen de mens heid ten laste gelegd. Hij draagt daarvoor zowel indivi duele als collectieve (de misdaden werden met anderen begaan) ver antwoordelijkheid. Doel van zijn acties: Bosnisch-Ser- visch gebied ontdoen van Kroaten en moslims. De misdaden werden begaan tussen oktober 1991 en no vember 1995. In de aanklacht wordt gesproken over genocide, moord, uitroeiing, deportatie, willekeurige vervolging en onmenselijke daden waaronder marteling, verkrachting, mishande ling, beperking van bewegingsvrij heid, arrestatie, dwangarbeid, plun dering en vernieling van persoon lijke eigendommen. Inzake Srebrenica worden mini maal 9.210 moorden opgesomd, ge pleegd op vijftien locaties. Daar naast wordt Karadzic de moord op minstens 1.925 andere mensen ten laste gelegd. Van deze groep werden zeker 1.210 mensen binnen gevangenissen van het leven beroofd. In de aanklacht wordt Karadzic ook willekeurige beschietingen van Sarajevo ten laste gelegd om zo angst en haat te zaaien en de gijzeling van VN-personeel. Daar door moest de NAVO ervan weer houden worden bombardementen uit te voeren. De hoofdaanklager van het Joegosla- vië-tribunaal heeft 161 personen aan geklaagd. In 120 zaken is het pro ces afgerond. Twee verdachten zijn nog voort vluchtig: Ratko Mladic en Goran Hadzic. Veroordeelden zijn onder anderen: RADISLAV KRSTIC (gene raal), hij kreeg in 2004 een gevangenisstraf van 35 jaar opgelegd voor zijn aandeel in de moord op op meer dan 7000 mannen in Srebr- foto's ANP MILAN MARTIC, werd in 2007 tot 35 jaar gevange nisstraf veroordeeld we gens misdaden tegen de menselijkheid en oorlogs misdaden. Hij heeft zich schuldig gemaakt aan etni sche zuiveringen, moord, plundering, deportaties, martelingen en het aanrich ten van verwoestingen. MILOMIR STAKIC, kreeg veertig jaar cel wegens mis daden tegen de burgerbe volking in drie detentiekam pen. Hij werd in 2003 schuldig bevonden aan moord, marteling en depor tatie. Stakic was verant woordelijk voor de oprich ting van de detentiekam pen Trnopolje, Omarska en Keraterm. DUSKO TADIC, werd in 1997 als eerste verdacht door het tribunaal veroor deeld. Hij kreeg twintig jaar cel voor het plegen van oorlogsmisdaden in on der andere de kampen Om arska, Trnopolje en het stadje Kozorac. TIHOMIR BLASKIC (gene raal) 45 jaar cel voor etni sche zuiveringen tegen moslims. De kamer van be roep van het tribunaal bracht de straf terug naar negen jaar. Omdat hij acht jaar in voorarrest zat, kwam hij vrijwel direct na de uitspraak in hoger be roep vrij. In 2004 keerde hij terug naar Kroatië. MILAN LUKIC, in 2009 tot levenslang veroordeeld. Hij had 132 Bosnische mos lims vermoord in Visegrad. Lukic, leider van de Bosnisch-Servische militie Witte Adelaars, sloot mos lims op in hun huizen en stak deze in brand. Zijn neef Sredoje, ook lid van de militie, kreeg dertig jaar cel. Tijdens een persconferentie in Belgrado wordt een foto van de vermomde Karadzic omhoog gehouden, vlak nadat hij was opge pakt. foto Darko Vojinovic/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11