Fietspad Sloelijn op lange baan 27 Ier ka je nie aolles g'laove wa ze zae Expositie in Schoolmuseum verlengd Activiteiten bij Terra Maris in herfstvakantie Puzzelrit voor motoren en auto's in Yerseke UITSTEL Provincie geeft voorrang aan projecten die verkeersveiligheid ten goede komen De Vlissingse onderkoning van Amsterdam zaterdag 24 oktober 2009 - door Luc Oggel HEINKENSZAND - De aanleg van een fiets-voetpad op het tracé van het voormalige spoortraject Sloe lijn wordt uitgesteld tot na 2010. De provincie heeft er geen geld voor. Het voormalige goederenspoor tus sen 's-Heerenhoek en Eindewege is afgelopen maart gesloopt door spoorwegbeheerder ProRail. Van wege de aanleg van een nieuw tra cé naar Vlissingen-Oost had het zijn functie verloren. Een werk groep met onder meer de dorps raad Heinkenszand heeft vervol gens voorgesteld er een fiets-wan- delroute van te maken. Het tracé ligt zowel op Borsels als Goes' grondgebied, maar omdat die laatste gemeente geen interes se had in overname, heeft de pro vincie voorgesteld het project op zich te nemen en te financieren. Voorwaarde was wel dat de ge meente^) en/of het waterschap het onderhoud en beheer verzor gen. Daarover wordt momenteel over legd, maar voorlopig wordt het fiets-wandelpad helemaal niet aan gelegd, zegt gedeputeerde Toine Poppelaars. Hij bevestigt daarmee geluiden die de Borselse PvdA-frac- tie ter ore waren gekomen. „Ge zien de huidige financiële situatie moeten we herprioriteren", aldus Poppelaars. Deze week werd be kend dat de provincie volgend jaar maar twee miljoen euro aan nieu we plannen kan uitgeven, omdat er 20 miljoen minder van het Rijk komt. Naar schatting is er zo'n anderhalf miljoen euro gemoeid met de aan leg van het fiets-voetpad. „Infra structurele projecten die met vei ligheid te maken hebben, gaan bo ven projecten met een puur recrea tieve functie", aldus Poppelaars. Volgens hem zit de aanleg er voor lopig dus niet in. „Dat wordt na 2010." De Borselse wethouder Marga Ver- mue is op de hoogte van het stand punt van de provincie, maar vol gens haar 'is de deur nog niet hele maal op slot'. „Op het moment dat er helderheid is over het onder houd, wordt de afweging opnieuw gemaakt, is mij verteld." Het is overigens de bedoeling dat het pad, als verbindingsweg, deel gaat uitmaken van een toeristische route langs Borselse molens. Daar is een subsidie voor aangevraagd. VLISSINGEN - Honderdvijftig jaar geleden is in Vlissingen Florentius Marinus Wibaut geboren. Ja ren later vergaarde Wibaut faam als volkshuisves tingswethouder van Amsterdam, waar onder meer een straat naar hem vernoemd is. De onder koning van Amsterdam, werd de geboren Vlissin- ger genoemd. Amsterdam heeft dit jaar uitgeroepen tot Wibaut- jaar. Vlissingen is daarbij aangehaakt en heeft de Amsterdamse expositie over Florentius Marinus Wibaut nu naar het Vlissingse gemeentehuis ge haald. Aan de tentoonstelling is een Vlissings deel toegevoegd. De expositie is gisteren geopend. foto Ruben Oreel TERNEUZEN - De belangstelling voor de tentoonstelling Bezet ting-Bevrijding in Schoolmuseum De Schooltijd in Terneuzen is zo groot dat de expositie met een week is verlengd tot en met zater dag 31 oktober. In een zijvleugel van het museum aan de Vissteeg zijn allerlei attributen uit de Twee de Wereldoorlog te zien, onder meer a'fkomstig uit de verzameling van enkele museummedewerkers. Het museum is woensdag-, don derdag-, vrijdag- en zaterdagmid dag open. OOSTKAPELLE - Terra Maris in Oost- kapelle heeft tijdens de herfstva kantie een aantal activiteiten. Maandag mogen kinderen tot en met 12 jaar onder begeleiding gra tis naar binnen voor de workshop herfstklankkleuren. Dinsdag kun nen kinderen en familie tussen 14.00 en 15.30 uur zoeken naar le ven in poeltjes langs de vloedlijn en tussen strandpalen. Woensdag is er een paardentramtocht en pad denstoelen zoeken. Zaterdag 31 ok tober staat in het teken van pom poenen. Van te voren opgegeven moet via telnr. 0118-582620. 'W-4WWWSWï YERSEKE - MAC De Bevelanden houdt vandaag de jaarlijkse puz zel- en oriëntatierit voor auto's en motoren in Yerseke. Er is een wed strijd- en beginnersklasse. Tevens is er een aparte klasse voor toeris ten. De route loopt over de binnen wegen rond Yerseke en is ongeveer 40 kilometer lang. Aan de hand van een eenvoudige routebeschrij ving is het voor iedereen mogelijk om de finish te bereiken. Inschrij ven bij Pekaar Bestratingsmateria len, Kanaalweg 83 te Vlake, van 13.30-14.00 uur. Q ww.macdebevelanden.mysites.nl door Engel Reinhoudt w at betekent eijeeiers- bieje, pastnpaeroare en wat heeft een Zeeuw als hij joekte heeft? Zo maar een paar vragen uit het pas verschenen spel 'Even dien- ke'. Het is een spel met maar liefst 2400 vragen over Zeeland. De Zeeuwse dialecten zijn daarbij niet vergeten. Het is een leuke manier om het dialect onder de aandacht te brengen en tijdens het spel roept het ene woord het andere op en ook de regionale en plaatse lijke verschillen komen zeker ter ta fel. Er komen nogal wat min of meer bekende, bijzondere benamingen en woorden voorbij. Wat is een V Fluplander? Een Fluplander is het zelfde als een Kattendiekse mogge oftewel een langpootmug. Wat is een kokkiene, een daeze, een pim- pampoentje, een vromstomper, een Kedzandse dodde, een pisse- blomme? Wat drink je als je vlo- temelk krijgt? Wat doet een Zeeuw als hij zijn aardappelen 'bouwt'? Ook anders om zijn er vragen: hoe noemt een Zeeuw een vergiet? Hoe een kip? Typische streekwoorden zijn inge deeld bij een regio. In de algemene vragen kom je vragen en uitdruk kingen tegen die voor een groot deel van het Zeeuwse taalgebied gelden. Ook zijn er vragen over het gebruik en de geschiedenis van de dialecten. Welke Hendrika had schoenendozen vol Zeeuwse dialect? Naar welke Zeeuw is het nationale instituut voor dialectolo gie, volks- en naamkunde ge noemd? Het antwoord op de laatste vraag is Dr. P.J. Meertens. Je zou bijna willen dat het spel ook even het in ternetadres zou vermelden van dit instituut. Op de 'sprekende kaart' van dit instituut zijn namelijk ge sprekken tussen dialectsprekers uit alle delen van Nederland te beluis teren. Je klikt een dorp aan en je hoort mensen in het dialect van dat dorp een gesprekje voeren. Schitterend materiaal. Probeer het eens: www.meertens.knaw.nl Terug naar het spel. Verschillende vragen gaan over de betekenis van uitdrukkingen. Wat is iemand die 'bie d'n beer is edaen?' (Gefopt.) Wat bedoelt een Zeeuws-Vlaming als-ie zegt:"Kakk'n gao vöö 't bakk'n al is de oven nog zóó 'êêt'?" (Het belangrijkste gaat voor.) Wat doet iemand die 'de lange èlle zoekt'? Weet u het? Het gesprek zal zeker de gemoederen beroeren als de vraag komt welke erotische betekenis de woorden muus en veugel hebben in het Zeeuws. En wat heeft een Zeeuwse vrouw als ze 'een flienk gemoed' heeft (Een flinke buste.) Soms komt een uitdrukking in dialect voor in een meer topografische vraag, zoals: In welk Duivelands dorp staat boven de ingang van het praathuisje de tekst:'Ier ka je nie aolles g'laove wa ze zae'? (Bruinisse.) Tenslotte: Waarom weet een Zeeuw of iets in het Nederlands met een lange ij of korte ei wordt gedschreven? Omdat een lange ij in het Zeeuws een ie is. Vandaar wellicht de vraag, bij de presentatie van het gezel- schapssspel, hoe onze commissaris van de koningin dan heet? Me vrouw Peijs of toch P....? Reacties naar: cn.zeeuws@zeelandnet.nl of Werri- laami, 4453 CA 's-Heerenhoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 119