ac 101 - Radovan Karadzic krijgt te weinig tijd van het Joegosla- vië-tribunaal om zijn verdediging voor te bereiden. Vindt hij. Hoogle raar Sluiter heeft ook zijn twijfels over het proces. „Of hij nog een eerlijke kans krijgt? Ik maak me daar grote zorgen over." 'Dit is veel te vroeg. De verdediging is nog niet klaar' a&noupareua awanud 1 f zaterdag 24 oktober 2009 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Karadzic vecht terug door Caret Coseling T oen hij hoorde dat het proces tegen Ra dovan Karadzic bij het Joegoslavië-tri- bunaal op 26 okto ber moest begin nen, was zijn eerste reactie: „Dit is onverantwoord." Voor dr. mr. Göran Sluiter, hoog leraar internationaal strafrecht aan de Universiteit van Amster dam, was het heel duidelijk: „Dit is veel te vroeg. De verdediging is nog niet klaar." Dat is ook de reden waarom Ka radzic maandag niet aanwezig zal zijn als het proces tegen hem be gint. Hij dreigt met een boycot omdat hij veel meer tijd nodig heeft om zijn verdediging rond te krijgen. In een brief aan het tribunaal schrijft Karadzic: „De grootste, meest gecompliceerde, belangrijk ste en gevoeligste zaak die ooit voor dit tribunaal is gebracht staat op het punt te beginnen zonder gedegen voorbereiding." Hij meldt in de brief dat hij twee jaar de tijd moet krijgen voor zijn verdediging. „Op dit moment is er geen enke le indicatie dat het proces niet zal doorgaan zoals gepland", zei tri bunaal-woordvoerster Nerrna Jel- acic. Maar, zo voegde zij daar aan toe, het is aan de drie rechters om te bepalen of de rechtsgang voortgezet kan worden. Maandag zou de aanklager zijn aanklacht tegen Karadzic uit de doeken mogen doen, met een voortzetting op dinsdagmiddag. Formeel zou dat in afwezigheid van de beschuldigde kunnen. Probleem is dat Karadzic zichzelf verdedigt. Er zal dus, als hij weg blijft, geen representant van hem in de rechtszaal aanwezig zijn. Dat probleem kan worden opge lost als de rechters besluiten Ka radzic het recht zichzelf te verde digen te ontnemen en in plaats daarvan een advocaat aanstellen die namens de aangeklaagde op treedt. Karadzic zal dat echter nooit accepteren. Sluiter, die deel uitmaakt van het team juristen dat Karadzic terzij de staat, benadrukt dat hij recht heeft op een eerlijk proces. „Alleen ben ik bang dat het tribu naal de zaak wil afraffelen. Er is nog een groot aantal openstaan de kwesties. Het is een heel om vangrijk proces. Karadzic heeft het recht zich tot op de bodem toe voor te bereiden. Dan kan het tribunaal niet zo maar zeg gen 'we zijn nu klaar'. Karadzic heeft veel landen om informatie gevraagd. Veel regeringen willen dat eerst de rechter daarover oor deelt. Terwijl de aanklager wel al le inlichtingen krijgt waar hij om vraagt. Karadzic moet zijn verde diging volop kunnen voeren." Sluiter noemt de overeenkomst die Karadzic naar eigen zeggen in 1995 met de Amerikaanse gezant Richard Holbrooke sloot. Een ak- koord waarbij Karadzic beloofde zich uit de politiek terug te trek ken en naar eigen zeggen van Holbrooke de toezegging kreeg dat hij gevrijwaard zou worden van een rechtszaak bij het tribu naal. Holbrooke ontkent de over eenkomst waarvan geen onderte kend papieren bewijs bestaat. „Het tribunaal stond in eerste in stantie toe dat er onderzoek naar het akkoord werd gedaan. Kenne lijk vond men dat relevant. Nu in eens is er haast en doet het ak koord er niet meer toe. Dat is niet overtuigend. Of die deal be staan heeft weet ik niet. Feit is wel dat niet ieder akkoord op pa pier hoeft te staan om rechtsgel dig te zijn. Daar zal je dus getui gen over moeten horen." Volgens Sluiter is het aan Karad zic zelf om conclusies te trekken. „Hij is bijzonder intelligent, ac tief en betrokken. Hij moet voor zichzelf afwegen of de rechtsgang eerlijk verloopt of niet." Over het besluit van Karadzic om weg te blijven bij de start van zijn proces zegt Sluiter: „Het is nu aan het tribunaal daarop te reageren. Karadzic heeft op zich de behoefte de internationale ge meenschap duidelijk te maken wat er precies gebeurd is. De vraag is alleen of hij die kans krijgt van de rechters. De zaken die hij aandraagt, zullen juridisch relevant moeten zijn. Tot nu toe is dat zo. Karadzic zit echter in een lastige positie. Hij moet vech ten tegen de druk om het tribu naal in 2013 op te doeken, ook al heeft hij daar formeel niets mee te maken. Ik kan me niet voorstel len dat zijn proces dan al afgelo pen zou kunnen zijn. Daarnaast hebben de rechters bij het tribu naal in talrijke andere zaken al oordelen gegeven, zaken die ver band houden met de zaak-Karad- zic. De aangeklaagden hebben al lemaal gezegd dat het van hem, Radovan Karadzic, moest. Het is erg moeilijk daarmee te werken." „Er is een bepaalde benadering van het recht ontstaan waarvan Karadzic nu zal moeten aanto nen dat die fout was. Het is voor rechters echter heel moeilijk van die lijn af te wijken. Zij zullen fei telijk tegen collega's moeten zeg gen dat die fout zaten. De vraag is in hoeverre zij nog onpartijdig en onafhankelijk zijn. Of Rado van Karadzic nog een eerlijke kans krijgt? Ik maak me daar gro te zorgen over. De aanklager heeft nu ook duizenden details uit eerdere vonnissen als feiten ingebracht. Dat is door de rech ters aanvaard. Zij zijn veel te mak kelijk klakkeloos overgenomen." Radovan Karadzic Geboren op 19-06-1945 in Savnik, Montenegro Getrouwd, twee kinderen Studeerde medicijnen en werkte als psychiater 1989 Karadzic richt de Servische Democratische Partij (SDS) op. De SDS wil binnen Bosnië een Servische republiek die bij Joegoslavië blijft horen. 1992 Onafhankelijkheid Bosnië- Herzegovina van Joegoslavië, Karadzic roept binnen Bosnië Republika Srpska uit. 1992-1995 Bosnische'oorlog. Karadzic laat Sarajevo belegeren. 1995 Val moslimenclave Srebrenica. Duizenden Bosnische moslim mannen vermoord. 1995 Dayton-akkoord maakt einde aan oorlog. Joegslavië-tribunaal klaagt Karadzic aan. 1996 Karadzic verdwijnt. 26 okt. 2009 Start rechtszaak Joegoslavië-tribunaal. Aanklachten o.a. genocide en misdaden tegen de menselijkheid. 2008 Arrestatie in Belgrado. Leefde als geneesheer en dichter Dragan Dabic. Wapen Republika Srpska 1980 '81 '82 '83 '84 '85 '86 '87 '88 '89 1990 '91 '92 '93 '94 '95 '96 '97 '98 '99 1980 '01 '02 '03 '04 '05 '06 '07 '08 '09 2010

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10