Idylle moet wijken voor kernenergie 'I buitenland 19 VOORDELIGER MAGAZIJN Zweden verlengt missie Afghanistan Toppoliticus Iran wijst atoomakkoord af Sarkozy jr ziet af van baan WOON OUTLET Zaterdag 24 oktober start actiedagen ITALIAANS EILAND MEUBELEN WOONACCESSOIRES DIRECT HALEN, VÉÉL MINDER BETALEN! vanaf 55.- Verlichtjng 50% korting Kasten en eethoekea ruime keus ^.^Woonaccessoires WmÊ enorme partij Pullman boxsprings ook andere merken vrijdag 23 oktober 2009 lims in het grensgebied met Afgha nistan. Beide zijden zeggen overwin ningen te boeken. foto Ijaz Muhamma/AP BgjaaaManiii door onze correspondent Eelco van der Linden k wil hier blijven en Piano- sa redden.' Angelo Minci- no grijnst op het eiland tussen Corsica en het vas teland als hij een enorm mes op de romp van een zwaardvis legt, de juiste dikte voor een steak bere kent, en dan hakt. „Heerlijk met tomaten en kappertjes", zegt de 33-jarige moordenaar. Angelo heeft nog zes jaar voor de boeg. Een 'jeugdzonde' noemt hij de roofmoord die hij als achttienjari ge pleegde in Bari. Hij zag een hele serie gevangenissen van binnen, maar bloeide op op het eiland Pia- nosa. „Dit is de wonderlijkste en tegelijk mooiste plek op aarde." Het idyllische Pianosa werd in de negentiende eeuw een strafkolo nie. Gevangenen met TBC werden hierheen gebracht. .Mussolini stuurde er zijn politieke tegenstan ders naar toe. Later kwamen hier de grootste vijanden van het de mocratische Italië: kopstukken van de Rode Brigades en de maffia. „We zijn het afvoerputje en daar moet een einde aan komen", zegt voormalig eilandbewoner Massi mo Batignani (50). Hij herinnert zich een onbezonnen jeugd, waar bij volop contact was met de ge vangenen. „Zij mochten bij ons ko men, wij niet bij hen. In het stadje woonden zo'n 70 gezinnen, die al lemaal werkten voor de strafkolo nie. Die lag meteen buiten de stadsmuren en telde 800 gevange nen. Groenten, vlees, alles was er. We waren zelfvoorzienend." De komst van steeds zwaardere cri- minelen verstoorde de idylle. Steeds meer autochtonen moesten het eiland verlaten. In 1992 wer den tweehonderd maffiabazen in gevlogen na de moorden op de ma gistraten Falcone en Borsellino. In 1998 verdwenen zij weer. Sinds dien is de vraag: wat doen we met Pianosa? Batignani wil terugkeren, maar mag hoogstens een paar we ken per jaar op het eiland verblij ven. Hij laat zijn ouderlijk huis zien bij de haven en het verwaar loosde kerkhof Batignani ziet nog volop toekomst. „Pianosa heeft alles. Dankzij de strafkolonie mocht 150 jaar lang niemand het eiland vanuit zee be naderen. Alles is hier nog onge rept: koraalriffen, zandstranden, glooiende maquis, geschiedenis en cultuur. Het is een paradijs." Iedereen wil Pianosa nieuw leven inblazen, maar er gebeurt niets. „Het verval lijkt een bewuste stra tegie. Misschien om de doodsteek met een kerncentrale te kunnen toebrengen", zegt Icilio Disperati, VW-directeur op Elba, van waar uit het nu voor maximaal 400 per sonen per dag mogelijk is Pianosa te bezoeken. Het woord kerncentrale wil nie mand hier hardop uitspreken. Toch is er een flinke kans op de komst van een centrale, mede om dat een invloedrijke minister van het kabinet-Berlusconi uit deze buurt komt. Begin 2010 moet de knoop worden doorgehakt. Groenen, Greenpeace maar ook ge wone burgercomités slijpen de messen. Disperati: „Kernenergie opwekken op een eiland 65 kilo meter uit de kust is waanzinnig." STOCKHOLM - Zweden heeft giste ren besloten de militaire aanwezig heid in Afghanistan te verlengen tot eind 2010. Dat maakte het mi nisterie van Buitenlandse Zaken van dat land bekend. „Alleen door middel van onze con tinue aanwezigheid kunnen we op lange termijn onze militaire be trokkenheid in Afghanistan gelei delijk stopzetten", aldus minister Carl Bildt. Ongeveer vijfhonderd Zweedse mi litairen zijn als onderdeel van de Navo gelegerd in het noorden in Afghanistan. Medewerkers van de VN zijn gisteren in Afghanistan be gonnen met het verspreiden van de stemformulieren voor de twee de ronde van de presidentsverkie zingen. Op 7 november maken de Af ghaanse kiezers een keuze tussen zittend president Karzai en zijn uit dager Abdullah. Een militaire (vermoedelijk Af ghaanse) helikopter is gisteren in het noorden van Afghanistan neer gestort. Een onbekend aantal men sen is omgekomen. TEHERAN - Het is nog maar zeer de vraag of Iran zal instemmen met de voorgestelde oplossing van het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) voor het nucle aire geschil tussen Iran en de inter nationale gemeenschap. Een offi ciële reactie van het regime in de islamitische republiek is er nog niet, maar gisteren gaf de vicevoor- zitter van het Iraanse parlement al wel een negatieve reactie. „Zij (het Westen) vertellen ons: jullie leveren die 3,5 procent ver rijkt uranium in en wij geven jul lie brandstof voor jullie reactoren. Dat is onacceptabel voor ons", zei Mohammad Reza Bahonar vol gens het persbureau ISNA. Van daag moet duidelijk worden of Iran instemt met het plan. Israël en Iran hebben overigens op een internationale conferentie over de vermindering van kernwa pens vorige maand overleg met el kaar gevoerd. Dat heeft de Australi sche krant The Age gemeld. Austra lië organiseerde de conferentie. Een woordvoerder van de Israëli sche commissie voor atoomener gie ontkende gisteren echter dat er een overleg heeft plaatsgevonden. PARIJS - Na een storm van protes ten ziet de zoon van de Franse pre sident Nicolas Sarkozy, ]ean, af van een baan als leider van het Pa- rijse zakencentrum La Défense, een belangrijke publieke post in de lokale politiek van de Franse hoofdstad. Dat meldden Franse media gisteravond. De bekendmaking dat lean de eni ge kandidaat was, leidde tot veel ophef De keuze voor de presi dentszoon gold als opmerkelijk, omdat hij 23 jaar oud is en net is begonnen aan zijn rechtenstudie. De linkse oppositie schreeuwde moord en brand. President Sarko zy maakt zich schuldig aan nepo tisme, stelden politici. Een regiona le politicus begon een petitie op in ternet waarin hij eiste dat Jean Sar kozy zich zou terugtrekken. wmmmmmmmm enorme keus In meubelen u ziet wat u krijgt direct in huis geen wachttijden zelf meenemen bezorgen mogelijk tegen meerprijs KI VERBALE Joy of Living Op zoek naar fraaie meubelen maar dan wei voor de laagst mogelijke prijs? WOONOUTLET MAGAZIJN 07 verkoopt eerste keus woon- en slaapmeubelen, verlichting en woonaccessoires afkomstig uit faillissementspartijen, overtollige- en fabrieksvoorraden, enz. enz. waaronder ook gerenommeerde merkmeubelen. Meubelen waar dus niets aan mankeert, maar waar u aanzienlijk minder voor betaalt dan de normale winkelprijs! Bespaar dus handenvol geld en kom snei naar de WOONOUTLET in Poortvliet! Woonoutlet Magazijn 07 is gevestigd op Woonboulevard Poortvliet, Paasdijkweg 17, 4693 RE Poortvliet Openingstijden: dit/m do van 10.00-17.30 uur vrij van 10.00-21.00 uur za van 09.30-17.00 uur 07

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9