Gamen lokt tieners in de val ADHD iP LYDO 7 Computerspelletjes om ellende te vergeten Vraag naar bloed is gedaald 'Crash met de Hercules had niet hoeven gebeuren' Met ADHD is het moeilijk om uw zaken te organiseren ONDERZOEK Twintigduizend jongeren verslaafd aan computerspelletjes Op zoek naar een geschikte leaseauto? O AutoTrack.nl Als u zich hierin herkent, is het mogelijk dat u ADHD hebt en dat u kunt worden behandeld. Plaatselijke artsen zijn op zoek naar vrijwilligers voor een klinisch onderzoek om te bepalen of een behandeling die bij kinderen wordt gebruikt, ook volwassenen met Ml n gF^ kan helpen. Als u meer wilt weten over het LYDO- onderzoek en uw opties, ga dan naar de website www.lydoadhd.com vrijdag 23 oktober 2009 Twintigduizend jongeren zijn vol gens onderzoek van communica tiewetenschapper Lemmens ver slaafd aan gamen. DEN HAAG - Zeker twintigduizend jongeren in Nederland zijn ver slaafd aan computerspelletjes. Nog eens zon honderdduizend verto nen tekenen van verslaving. Dat blijkt uit onderzoek van de Univer siteit van Amsterdam (UvA). Communicatiewetenschapper Jeroen Lemmens, gespecialiseerd in het onderwerp gameverslaving, verwacht dat dit aantal in de toe komst toeneemt. „Zo'n 90 procent van de jongens speelt videogames en de kiem voor een verslaving wordt vaak ge legd in de adolescentie." De wetenschapper ondervroeg 1024 kinderen van twaalf tot en met zeventien jaar over hun game- gedrag, online en alleen op de spel computer. Hij gebruikte daarbij een meetme thode gebaseerd op de criteria voor gokverslaving. Daarbij werd bijvoorbeeld gekeken naar de mate waarin het spelen het belangrijkste in iemands leven is, of niet spelen leidt tot frustratie en of een gamer door te spelen in conflict komt met ouders en vrien den. Twintigduizend jongeren, omgere kend 2 procent, voldeed aan alle criteria, aldus Lemmens. „Deze groep verslaafden was eenzamer, minder sociaal vaardig, had door gaans een slaaptekort of proble men op school." door Arjen de Boer Als het leven Nouri (24) even te zwaar werd, zet te hij de computer aan om een spelletje te spe len. Het was voor hem de perfecte manier om de realiteit te ontvluch ten. „Ik ben begonnen met het spelen van games omdat er in mijn leven dingen gebeurd zijn waar ik liever niet constant aan wil denken", ver telt Nouri in het nieuwe boek It's all in the games van verslavingsdes- kundige Herm Kisjes en medeau teur Errio Mijland. Volgens onderzoeksinstituut IVO is bijna 80 procent van de Neder landse jongeren in de eerste vier klassen van het middelbaar onder wijs wekelijks of vaker bezig met het spelen van videospelletjes. Kin deren leren spelenderwijs Engels, omdat dat vaak in de spellen de voertaal is, ook leren ze in oplos singen denken. Videospelletjes spe len heeft zeker positieve effecten, betogen Kisjes en Mijland in hun boek. Maar er is een schaduwzijde. Uit onderzoek van de Universiteit van Amsterdam blijkt dat vele duizen den jongeren, vooral jongens, ver slaafd zijn aan games. Meestal spe len er andere problemen - pesten, eenzaamheid, thuissituatie - waar door een tiener zijn toevlucht zoekt in een virtuele wereld. Het probleem blijft grotendeels verborgen omdat maar weinig ver- Tieners gamen terwijl ze voor een winkel wachten op de release van een nieuwe game. foto Kiichiro Sato/AP slaafden professionele hulp zoe ken. Privéklinieken als Smith 8c Jo nes en CrisisCare in Amsterdam behandelen al enkele jaren jonge ren die hun gamegedrag niet in de hand hebben. Ouders zien wel dat hun kind heel lang achter de spelcomputer zit en 'weg is van deze wereld', maar we ten vaak niet hoe ze moeten ingrij pen. „Je kan gelijk in de gordijnen klimmen als je kind gamet. Maar beter is eerst te kijken hoe vaak hij het doet, wat hij speelt en of hij blijft doorgaan", zegt Martin Red- demann van zorginstelling Nova- die Kentron. Ouders moeten vra gen stellen, interesse tonen. „Waar om speel je dit spel? Wat is er leuk aan? Kijk of het kind ook nog inte resse heeft voor andere dingen. Dat is eerugoed teken." Gamer Steph Jansen (30) speelde vroeger ook abnormaal veel, maar beschouwt zich niet als verslaafde. „Mijn schoolprestaties leden on der mijn gedrag. Maar je moet een balans vinden", zegt Jansen, die nu grote game-evenementen orga niseert. „Ik heb met mezelf afge sproken geen 'nee' te zeggen wan neer vrienden willen zwemmen. Gamen is leuk, maar met mate." Kijk voor de scherpste leasetarieven op AMSTERDAM - De vraag naar bloed voor transfusie in de Nederlandse ziekenhuizen is de afgelopen tien jaar gestaag afgenomen. Dat komt vooral door slimmere operaties in het ziekenhuis, ofwel bloedbespa- rende operatietechnieken. Dat zegt woordvoerder Martin van Leeuwen van Sanquin over de Ne derlandse bloedvoorziening. „Maar we zitten nu richting de on dergrens. Er kan niet echt meer zuiniger worden geopereerd", zegt Van Leeuwen. „Naar verwachting neemt dit mede door transplanta ties en de vergrijzing weer toe in de nabije toekomst." Dat betekent dat Sanquin jaarlijks rond de 865.000 bloed- en plasmadonaties moet inzamelen om aan de vraag van de ziekenhuizen in Nederland te voldoen. De komende weken worden in ver schillende steden open dagen ge houden bij de afnamelocaties en la boratoria van Sanquin. De stich ting wil het publiek meer vertellen over bloed, bloedgroepen en de bloedvoorziening. Uit onderzoek blijkt dat hierover bij de meeste mensen weinig bekend is. Jaarlijk se geven 400.000 donoren bij el kaar 850.000 keer bloed of plasma. Iedere donor levert per keer een halve liter bloed of 650 cc plasma. EINDHOVEN - De crash met de Her cules in 1996 had niet hoeven te ge beuren als de piloten de juiste pro cedure uit de handboeken hadden gevolgd. Dat zegt de onafhankelij ke vliegtuigexpert ing. Harry Hor- lings van AvioConsult. Hij heeft geen goed woord over voor de commissie die de ramp on derzocht. Ze is voorbijgegaan aan de fouten die bij het besturen van het militaire toestel zijn gemaakt en heeft in haar eindrapport on juiste conclusies getrokken. Horlings is luitenant-kolonel bui ten dienst van de Luchtmacht. Ten tijde van de Herculesramp was hij hoofd van de afdeling vliegproe- ven bij de luchtmachtstaf. Hij heeft zich speciaal verdiept in de bestuurbaarheid van vliegtuigen na motoruitval. Voorafgaand aan de crash van de Hercules besloot de bemanning een doorstart te maken, vermoede lijk omdat ze op de landingsbaan vogels waarnam die gevaar zouden kunnen opleveren. Volgens Horlings moet een meer- motorig vliegtuig na motoruitval veilig kunnen doorvliegen en lan den. „Er is een simpele techniek om scheeftrekken te voorkomen, door het toestel een kleine helling te laten aannemen zodra je bij lage snelheid vol vermogen geeft op de overgebleven motoren. Dan kun je doorvliegen naar grotere hoogte, de snelheid wat opvoeren en ver volgens landen. Als dat niet is ge beurd en de snelheid komt tijdens de landingsprocedure met een Her cules onder de 134 knopen, dan mag je niet doorstarten, maar moet je landen." Beide richtlijnen, die volgens Horlings wel in het handboek van de Hercules staan, zijn door de piloten niet gevolgd. Adult ADHD Study Door te reageren op deze advertentie bent u in geen enkel opzicht verplicht om deel te nemen, noch wordt uw deelname hierdoor gegarandeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7