wmÊBÊÊÊÊKmMmÊÊÊÊBKÈÊÊÊÊÊÊÊÊÊm sjli%i >*4 IV I IV door et is heet die dag. Eigenlijk al een paar dagen, maar je raakt er aan gewend. Hartje zomer. Het zweet meandert over het voorhoofd. Op de rug is het al een riviertje gewor den. Het zijn van die momenten dat je gedachten smelten bij heimelijke verlan gens. Niet van een heerlijk van de kou parelend glas bier. Niet van die koele bries als je in een ca briolet door het landschap zoeft. Nee, ik droom hartje zomer van een haardvuur. Een stapel brandend hout achter het deurtje van een houtkachel. Warm, gezellig, intiem. Dus geef ik nog maar een klap met de kloofbijl en het blok hout splijt in tweeën. Tevreden kijk ik naar de sta pel die in de zengende zon voor me ligt. Gestolde warmte, ingeblikte gezelligheid. Hout, gekloofd hout. Het is een ziekte, een passie, een afwijking. Bezig zijn met hout. Op vakantie in de bergen als overal langs de weg stapels hout klaar liggen om afgevoerd te worden. Je kijkt er naar als op een strandboulevard naar flanerende dames. Ongemerkt schat je de bevallige maten: een kub of vier. Jaloers word je, als in Tirol op weg naar Italië de houtstapels tegen het woon huis schurken. Op weg naar de Middellandse Zee en al haar geneugten, verlangen naar de winter. En ik heb het niet alleen. Ooit dik twintig jaar ge leden was het mijn nieuwe buurman Bert die vroeg of ik zijn zaagmaatje wilde worden. In de grienden van de polder peppels zagen en meene men naar huis. Hij met de kettingzaag, ik als het extra stel ogen, zoekend naar de gevaarlijke valkui len van het werken met een motorzaag. En sjou wen. Het liefst als er ijs lag, als de sneeuw dacht aan verdampen bij het zien van zo veel lichamelij ke inspanning, 's Avonds moe, tevreden, het ego gemarineerd in mannelijke stoerheid. De benen op de tafel: een koude borrel, warme soep en be wonderende blikken van de echtgenotes. Die verslaving is gebleven. Vele jaren later. Nu al leen. In de winter in het bos of de heuvelrug op. Zelf zagen, zelf sjouwen, zelf met de tractor en aanhanger met een Russische bontmuts op het hoofd door het dorp naar huis rijden. Een dikke kont hout achter je aan trekkend. Koud? Me hoe la. En dan kloven. In de zomer als het droog is. Zo'n heerlijke Finse kloofbijbin je hand. Kijken naar de bollen. Zoeken naar de nerf Treffen in het hart. Het splijten van soms wel zestig, zeven tig jaarringen van de boom. De geur van eiken als het hart breekt. Dan weer sjouwen naar het hout- hok. Stapelen en genieten van het wilde patroon van blokken hout, die samen de lappendeken van mijn zweet, pijn en vermoeidheid vormen. Maar vooral mijn trots. Langzaam maar zeker nadert de winter. Henk, de schoorsteenveger is al geweest. Dan komt die avond. Het is nog niet koud, maar aangenaam fris. „Kacheltje schat?" Dan kijkt ze me aan en ont dooit mijn ingekapselde verlangen naar vuur. De eerste blokken. Stapelen in mijn Boxer van Harrie Leenders. Aanmaakhoutjes. De lucifer. Hét vuur. foto Erich Ferdinand Er zijn twee soorten kubieke meters in hout (kub'sj: de sta- pelkub en de stort- kub. Bij de stapelkub is het hout gestapeld op een afmeting van 1 bij 1 bij 1.10 me ter. Een stortkub is heeft dezelfde maat maar dan is het hout in een bak van die af meting gestort, waar door je dus meer lucht koopt. Eiken en beuken zijn het beste, maar hout soorten moeten ria het zagen minimaal twee jaar drogen. Es sen- en beukenhout kan na een jaar ge stookt worden. Droog hout is nodig om roetvorming te voorkomen. Laat de schoorsteen eenmaal per jaar door een vak man vegen. Het wordt steeds moeilijker om aan hout te komen. Het is een kwestie van rondkijken. Bij boom gaarden bijvoor beeld, waar men gaat rooien. Informeer bij boswachters. Kant-en-klaar ka chelhout is wat mak kelijker. Kijk op inter net (MarktplaatsJ. In de buurt van bossen zijn vaak houthande laren. De prijzen va riëren van gratis als men het kwijt wil, tot 40 a 60 euro per gekloofde kubieke meter. Een kettingzaag is le vensgevaarlijk. Het is een moordwapen met ongekende kracht. Draag mini maal een ketting broek. Informeer bij de specialist, luister naar zijn waarschu wingen. Gevaar heeft niets met stoerheid te maken. Als je gaat kloven met een kloofbijl (steel van essenhoutj: leg de steel eerst in het water. Moderne bijlen zijn veiliger en lichter. Kloven wil zeg gen datje niet als een gek staat te slaan, maar de bijl het werk laat doen. Hout in een gesloten houtkachel levert 80 procent rende ment op, hout in een open haard maar 25 tot 30 procent. Hout op stam is te koop vanaf 20 euro. Maar dan moetje al les nog zelf doen. Probeer altijd in het bos de stammen op klos (in blokken) te zagen. Dat scheelt til len.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 67