een herfstmand maken O ten gaan. In de tuin is vaak ook leuk materiaal te vinden. Zo ko men de bruine pluimen bovenin gewoon van een uitgebloeide struik, die sfeer past bij de herfst." Nog een budgettip: de mand hoeft helemaal niet vol met natte oase, daar wordt ie alleen maar loodzwaar van. Schuurman heeft onderin krantenproppen gedaan, daar een plastic zak opgelegd en daarop de volgezogen oaseblok- ken. Gewoon lekker creatief te werk gaan, is het advies. Om er geen rommeltje van te maken, is het wel handig je aan een aantal basis regels te houden. „Ik verwerk mijn materialen in groepjes. Voor al omdat het dit keer veel verschil lende dingen zijn, creëer je daar mee rust. Als je alles door elkaar gooit, heeft het geen ritme. Ver der moet je proberen af te wisse len in de mand. Het grove blad van de rode kool naast de priegeli ge besjes van Hypericum, het losse gras naast het pompeuze van de zonnebloemen. Ook met kleur probeer ik contrasten te zoeken. Ik heb donkerrood blad van de Prunus naast de heldere kleur van de uitgebloeide zonnebloem ge- NODIG Rieten mand, vier blokken steekschuim (oase), paar satéprikkers. Twee sierkalebassen (Turkse Muts), een grote uitgebloeide zonnebloem, paar takken van Celosia (hanekam), Kniphofia (vuurpijl), drie rode zonnebloemen (Helianthus), Prunustakjes met blad (sierkers), paar uitgebloeide takken van een struik, kastanjebolsters, buitenste bladeren van een rode kool, blad van Bergenia (schoenlap- persplant), siergras Panicumtakjes van lijsterbes (Sorbus), bessen van Gelderse roos (Viburnum opu- lus), zaaddozen van papaver, bessen van hertshooi (Hypericum), mooie ranken van bijvoorbeeld Duit se pijp (Aristolochia) of hop. zet. Als je een bepaald materiaal zo mooi vindt dat je het vaker wilt laten terugkomen, zet het dan ongeveer tegenover het ande re groepje. Niet te precies, want dan wordt het stijfjes." Nog een belangrijke regel: de gro ve, ronde vormen van de kalebas sen en het rodekoolblad gaan on derin, de sierlijke, lange vormen van onder andere het gras en de vuurpijlen (Kniphofia) geven hoogte en elegantie. Groot en losjes werken is Schuur- man op het lijf geschreven. Ze merkt in haar cursussen dat veel mensen het moeilijk vinden. „Je moet niet té voorzichtig zijn. Je kunt een bloem heus nog wel een keer in de oase steken als je niet tevreden bent. Alleen moet je 'm dan wel even opnieuw af knippen. Grote stelen moet je niet te vaak uittrekken, want dan brokkelt de oase helemaal af." Het werkstuk kan ook door begin ners worden gemaakt omdat er geen ingewikkelde technieken aan te pas komen. De herfstmand kan prima op de buitentafel staan. Geef af en toe water, maar houd het werkstuk uit de regen. AAN DE SLAG Vul de mand voor de helft met kranten. Leg er een plastic zak op en vul de mand verder met vol gezogen blokken oase. Snijd van de rode koolbla deren een stukje blad rondom de nerf af zodat het blad een steeltje krijgt, (let op: het makke lijkst te verwerken zijn de buitenste bladeren van rode kool van het land, die zijn vrij hard). Steek een paar bladeren langs de onderrand van de mand. Doe hetzelfde met het blad van de schoenlappersplant. Steek een prikker in de stelen van de kalebassen en plaats ze samen op de bovenkant. Zet de uitgebloeide zonnebloem ook op een prikker in de mand. Zet rechtop in de mand en soort bij soort een paar uitge bloeide takken van een struik, een paar sten gels vuurpijl en de pa paverzaaddozen met steel. i Haal het blad van de hanekammen en steek ze wat lager in de mand. Zet de takjes lijsterbes en Gelderse roos in twee groepjes langs de rand, zodat ze een beetje over de mand hangen. Maak toefjes van het rode Prunusblad en steek die tus sen de bloemen. Zet de takken met kastanjebol sters en de hertshooibessen in de mand. Steek nu de drie zonnebloemen op een prikker en zet ze in een groepje. Nu zal de mand aardig vol zijn. Loop de mand even rondom na of geen oase meer zicht baar is. Vul eventuele gaatjes anders met Prunus blad. Steek wat siergrassen vlakbij de kalebassen in voor een los effect. Drapeer de ranken van Duitse pijp of hop erover om het toch wat pom peuze geheel een beetje zwierigheid te geven. Birgit Schuurman bezig met haar herfstmand. Met een beetje fantasie en mooie materialen kan iedereen zoiets maken. Zo'n mand hoeft echt niet duur te zijn, is haar overtuiging. foto's Reinier van Willigen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 61