binnenland 15 'De kleine Scheringa' wankelt nu ook Drie uur rood kruis, zestig kilometer file 'Hoge provisie bepalend bij Afab' Politie arresteert tientallen supporters 'Onderzoek Laura goed uitgevoerd' 'DSB-museum' voor onbepaalde tijd gratis Medicijn vertraagt gevolgen Parkinson 'Het was niet de vraag óf Afab in de problemen zou komen, maar wanneer. Wij werden speciaal getraind om producten tegen hoge provisie te verkopen' ff?] bas+mar de jager vrijdag 23 oktober 2009 AMSTERDAM De politie heeft gisteren enkele tientallen voetbalsupporters opge pakt in de Amsterdamse binnen stad wegens het verstoren van de openbare orde. Tot half acht in de avond hield de politie er 75 aan, on der wie 50 Kroaten. Enkele honder den- Ajacieden en een onbekend aantal Kroaten probeerden elkaar volgens een woordvoerder op te zoeken. Hun clubs speelden gister avond tegen elkaar in de Amster dam ArenA. UTRECHT De advocaat van de veertienjarige zeilster Laura Dekker is tevreden over de manier waarop de onder zoeken naar het meisje en haar plannen om in haar eentje de we reld rond te zeilen, zijn uitgevoerd. Maandag dient de zaak voor de kin derrechter, die moet bepalen of de tijdelijke ondertoezichtstelling van het meisje wordt verlengd. Laura zelf en haar beide ouders zijn ver hoord. SPANBROEK Het Scheringa Museum voor Realis me blijft nog voor onbepaalde tijd gratis geopend voor publiek. Curatoren beslissen uiteindelijk wat er moet gaan gebeuren. Nu is alleen nog de tentoonstelling van Jan van Tongeren te zien. Afgelopen dinsdag liet ABN Amro 1300 kunstwerken weghalen die dienen als onderpand voor de hy potheekschuld van 32 miljoen euro van DSB Beheer aan de bank. AMSTERDAM Wereldwijd onderzoek, dat ook in Nederland heeft plaatsgevonden, heeft aangetoond dat een nieuw ge neesmiddel de gevolgen van Par kinson vertraagt. Artsen spreken van een belangrijke stap voorwaarts, omdat er voor het eerst een medicijn is dat het ver loop van de ziekte beïnvloedt. Tot nu toe waren er alleen medicijnen die de symptomen verminderden. Aan de internationale studie werk ten bijna 1200 patiënten mee. Werner Hofhuis, financieel adviseur DOETINCHEM - „Afab heeft precies hetzelfde gedaan als DSB met die provisies, misschien nog erger. Het was niet de vraag óf Afab in de pro blemen zou komen, maar wan neer. Wij werden speciaal getraind om producten tegen hoge provisie te verkopen." Werner Hofhuis, werkzaam bij fi nancieel adviesbureau Uveco in Doetinchem is niet verbaasd dat Afab nu in moeilijkheden verkeert. „Wij werden verplicht een woon lastenbeschermer te verkopen bij een hypotheek. Niet tegen de ge bruikelijke provisie van 20 procent, maar tegen 80 procent. Als je dat niet deed kon je op een kwaad tele foontje rekenen." De adviseur zegt legio voorbeelden te kennen van klanten met twee hypotheken en twee verplichte koopsompolissen. „Dat is wel héél makkelijk geld verdienen. Dan praat je niet over een polis van 1500 euro met 20 procent provisie, maar over een polis van 4000 euro en 80 procent provisie, met precies dezelfde dekking. Dat is toch een vorm van oplichterij." Hofhuis zegt dat de adviseurs die Afab-producten verkochten, be wust aanstuurden op de hypo theek met de hoogste provisie. Hij heeft er zelf aan meegedaan, 'maar op een gegeven moment had ik er geen goed gevoel meer bij'. „Bin nenkort ga ik iets anders doen." voor Afab wel in staat zijn het krediet terug te betalen. Zeker is wel dat Willem Vermeend vorige week is opge stapt als commissaris bij Afab. Te genover Vrij Nederland van deze week verklaart de voormalig PvdA-minister het geen probleem te vinden als de rol van Afab in het Nederlandse financiële stelsel nader wordt onderzocht. Afab is de shirtsponsor van onder meer de Arnhemse voetbalclub Vitesse, het Nederlands Handbal Verbond, de Nederlandse mara thonschaatsploeg en de Internatio nale Schaats Unie (ISU). Ook dar ter Raymond van Barneveld en schaatser Jan Bos worden gespon sord. Volgens Afab zijn de sponsor gelden voor dit jaar nog verzekerd. Over komend jaar wil het concern geen mededelingen doen. Commissaris Dupon geeft aan dat Afab naarstig op zoek is naar 'een nieuw verdienmodel' dat volgens het concern fors minder geld in het laatje zal brengen. Vraag is of de schuldeisers, de vijf grote ban ken en NIBC, daarmee akkoord gaan. Anders is het verhaal van Schouten over en uit. Hulp van de staat is namelijk uitgesloten. door Chris van Alem ELST - 'De kleine Scheringa' werd Maasbert Schouten (37) al ge noemd. Hij was niet dol op die ver gelijking. Scheringa was met zijn DSB een directe concurrent van Schoutens financiële imperium Afab. Scherin ga en Schouten streden ook op het sportieve vlak met elkaar, met AZ (tot woensdag van DSB) en Vites se (Afab) als uithangborden. Sche ringa is inmiddels onttroond, Schouten dreigt nu dezelfde weg te gaan als de banken Afab niet te hulp schieten. Net als Scheringa is de in het Gel derse Eist woonachtige Schouten een selfmade miljonair. Geld is al tijd zijn obsessie geweest. Hij ging al jong op de optiebeurs opereren, maar zat op zijn 21ste met 60.000 gulden (27.000 euro) aan schulden na een paar mislukte handeltjes. Met de verkoop van consumptieve kredieten via Schoutens Financieel Advies Bureau wilde hij uit de mi sère komen. De jonge 'melkmuil' maakte echter geen indruk op zijn klanten. Een nieuwe naam, Am sterdams Financieel Advies Bureau illustratie Chantal van Wessel (Afab), en slogans als 'Nederlands voordeligste specialist in geldlenin gen' brachten daar verandering in. Ze leverden een recordomzet op van 100 miljoen euro in 2007 en brachten Schouten vorig jaar met een geschat vermogen van 334 mil joen euro op de 80ste plaats van de Quote 500-lijst van rijkste Ne derlanders. Nu de bonusprovisie is verboden, verschrompelen Schoutens inkom sten en hangen de bankleningen als een zwaard van Damocles bo ven zijn hoofd. Maasbert Schouten foto CPO DEN HAAG - Nooit eerder waren de gevolgen van een storing van de matrixborden zo groot. Met zestig kilometer was de file gisteren tij dens de spits vijf tot zes keer zo lang als gewoonlijk. Doordat de ro de kruisen op de borden gisteren niet konden worden verwijderd, ontstond een chaos op drie Bra bantse snelwegen. „Een storing van deze schaal is echt uitzonder lijk", aldus een woordvoerder van Rijkswaterstaat. De rijstroken waren afgezet vanwe ge werkzaamheden die 's nachts hadden plaatsvonden. Rode krui sen op matrixborden geven aan dat op een rijstrook niet gereden mag worden. Even na zes uur 's ochtends bleek dat de kruisen door een technische storing niet weggehaald konden worden. Op de A2 tussen Utrecht en Den Bosch was het probleem rond 8.00 uur opgelost. Pas tegen 9.00 uur konden de krui sen op de borden op de andere snelwegen, de A58 en A67 worden gedoofd. Drie uur heeft de storing dus geduurd, met zestig kilometer file als gevolg. Veel te lang volgens de ANWB. „De techniek kan wel storen, maar dat moet je zo snel mogelijk oplos sen", vindt een woordvoerder van de ANWB. „Drie uur is heel lang." de najaarsshow 2009 ...ons hart voor bijzondere interieurs, voor uw woon-, leef-, en werkomgeving ...onze najaarsshow waarin alle ingrediënten aanwezig zijn: nieuws, verrassing en exclusiviteit ...de 'match' tussen galerie amaterasu, artifort, de vorm en bas+mar de jager, vanaf vrijdag 16 oktober klopt het allemaal. kerkplein 57 kapelle 0113 343810 www.basmar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5