41 binnenland DSB-drama KRAS.NL 'Forse prijsverschillen SSJam oj8*"5 in elektronica' invalidentoilet Aantal grijze zeehonden neemt toe In bijna helft van de kleine cafés wordt weer stevig gerookt peter van straaten waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5CPm GELDHANDEL Afab, kredietbemiddelaar en shirtsponsor van voetbalclub Vi tesse, vecht voor zijn voortbestaan. Het concern zoekt met zes banken naar een oplossing voor de schuld van 190 miljoen. vrijdag 23 oktober 2009 8 dgn Fly-drive Madeira v.a. 539 Vertrekdata: van 9/11 t/m 25/3 Waanzinnig geprijsde fly-drive naar het bloemeneiland Madeira! Ontdek met uw huurauto (incl.) o.a. Santana met de typische Madeira huisjes, het aangename Porto Moniz en de levendige hoofdstad Funchal! Zie www.kras.nl/74719 8 dgn Excursiereis Madeira v.a. 569 Vertrekdata: van 9/11 t/m 29/3 Vanuit uw 3- of 5-sterren hotel maakt u prachtige excursies naar o.a. Funchal, Pico dos Barcelos, Cabo Girao, Porto Moniz, Santana en Pico de Arieriro! 3-sterren, zie www.kras.nl/28012 5-sterren, zie www.kras.nl/28013 Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds WAGENINGEN - De Waddenzee telt de zelfs. Dat stelde onderzoeksin- een kwart meer grijze zeehonden stituut IMARES van de Wagenin- dan vorig jaar. Het aantal jongen gen Universiteit gisteren. Het telde van de grijze zeehond verdubbel- de zeehonden vanuit vliegtuigen. DEN HAAG - In bijna de helft van de kleine cafés wordt (weer) ge rookt. Dat blijkt uit onderzoek dat de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) heeft laten doen en waar van de resultaten gisteren bekend werden. De onderzoekers troffen in 42 procent van de kleine zaken rokende mensen aan. In het voor jaar, voordat minister Ab Klink (Volksgezondheid) na een gerech- - wm am mm ■"-> m - m m 1-' wmm telijke uitspraak besloot dat in klei ne zaken zonder personeel voorlo pig niet zou worden gecontro leerd, was dat nog 15 procent. De grotere cafés meegerekend werden in 73 procent van de zaken geen ro kers gevonden. Totaal gezien houdt de horeca zich volgens de VWA goed aan het rookverbod: in 95 procent van de uitbaterijen werd niet gerookt. 'lK PENkL pat ik ma ar. W66P 65 KIS- CTA SXk/B/Dü-Ky DEN HAAG - Voor consumenten kan het de moeite lonen om bij verschillende winkels binnen te lo pen bij de aanschaf van elektroni ca. De prijsverschillen tussen de ver schillende ketens in Nederland kunnen oplopen tot 20 procent. Dat blijkt uit een prijsonderzoek van de Consumentenbond. De Consumentenbond keek in sep tember naar de prijzen van elektro nica en huishoudelijke apparaten. Internetwinkels zijn buiten be schouwing gelaten, omdat volgens de bond de onderzochte produc ten nog vaak in gewone winkels worden aangeschaft. Het gaat om digitale camera's, mp3-spelers, televisies, blu-rayspe- lers, koelkasten, wasmachines en afwasmachines. Vooral de keten Block komt goed uit de test. Bijna bij alle gepeilde producten is deze keten 3 tot 9 pro cent goedkoper dan het gemiddel de niveau van de concurrentie. De Duitse ketens Media Markt en Saturn komen geregeld als goed koop uit de bus, maar de Consu mentenbond wijst erop dat er prijsverschillen bestaan tussen de verschillende filialen. Gemiddeld zijn Media Markt en Saturn niet goedkoper dan andere ketens, al dus de bond. NIJMEGEN - Een medewerker van de Radboud Universiteit Nijme gen is recentelijk ontslagen omdat hij een webcam had opgehangen in het invalidentoilet van een van de faculteiten. Dat heeft een woordvoerder van de universiteit gisteren bekendge maakt. De universiteit ontdekte de webcam in het toilet ruim een week geleden. De dader bleek een van de medewerkers, die met het cameraatje wc-bezoekers kon be gluren. De man heeft vrij snel daar na bekend dat hij de webcam had opgehangen. „Hij is op staande voet ontslagen", aldus de woord voerder. Het gaat om een incident, stelt de universiteit. Na het faillissement van de DSB Bank staat weer een van 's lands grootste leenboeren aan de rand van de afgrond. Kredietbe middelaar Afab zit in zwaar weer. Het bedrijf kampt met een torenhoge schuld. Honder den banen verdwijnen. door Gert van Harskamp In hoog tempo probeert kre dietbemiddelaar Afab schoon schip te maken. Het bedrijf verdiende jarenlang veel geld aan provisies, maar wil zich nu profileren als goede ad viseur en gaat tienduizenden over eenkomsten uit het verleden on derzoeken om te zien of klanten gedupeerd zijn. Ondertussen heeft het bedrijf moeite aan zijn eigen fi nanciële verplichtingen te vol doen. Afab dreef jarenlang op de toren hoge provisies op de verzekerings producten die het verkocht. Veel van die provisies zijn sinds dit jaar echter verboden, waardoor een groot deel van de inkomsten stroom is weggevallen. Daarnaast wordt de kredietbemiddelaar ge raakt door de malaise op de hui zenmarkt, waardoor er minder hy potheken worden afgesloten. De overeenkomsten tussen Afab en DSB zijn groot. Net als Dirk Scheringa heeft de 37-jarige multi miljonair Maasbert Schouten als 'self-made man' zijn imperium vanuit het niets opgebouwd. Waar Scheringa begon in een rijtjeshuis, bouwde begin twintiger Schouten in 1993 zijn conglomeraat op van uit een kleine ruimte in een kanto rencomplex in Afnserdam. Inmiddels is Afab een conglome raat van zo'n vijftien bedrijven, al lemaal gericht op consumentenkre diet. De Afab-klant is iemand in een rijtjeshuis met twee kinderen en een Opel Astra die ook graag een dakkapel op zijn dak wil, zei Schouten eerder in een interview. En net als de kenmerken van Scheringa, leek er ook aan de groei van kredietboer Afab geen einde te komen. Afab claimt met een omzet van 100 miljoen euro en een winst van 35 miljoen euro over 2007 de groot ste kredietbemiddelaar van Neder land te zijn. De winst over 2008 komt uit op ongeveer 25 miljoen euro, verwacht Martin Dupon, lid van de raad van commissarissen van Afab. Desalniettemin heeft Afab grote financiële problemen, omdat het een schuldenlast van 180 tot 190 miljoen euro door over names volgens Dupon niet op tijd kan afbetalen. Gemakkelijk zijn die problemen niet op te lossen, omdat de overheid het functione ren van Afab onmogelijk heeft ge maakt. De afhankelijkheid van provisies heeft Afab het imago verschaft van agressieve leenboer. Financieel toe zichthouder AFM houdt de kre dietbemiddelaar al enige tijd in de gaten. Afab-dochter 08dB Finance heeft in juli zelfs een boete gekre gen van 6000 euro, omdat bij ver strekken van een lening niet wordt gekeken of consumenten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4