zeeland 39 Moeder: 'Verkeerde staat terecht' De Canadezen nemen alles onder vuur gaat naar Cobelfret: meer actie tegen verf tv /—1 1 11 1 Peil Veerse Meer winterstand RECHTBANK Advocaat stelt dat verdachte zijn vriend doodde onder invloed van stress en emoties 'Champagne Nucleaire' voor energiebedrijf Delta vrijdag 23 oktober 2009 door Emile Calon MIDDELBURG - De moeder van Peter Hoefnagels nam gisteren de man in bescherming die op 26 ok tober vorig jaar haar zoon om het leven bracht. „Hij zit hier niet op zijn plaats, zijn moeder moet hier zitten", zei ze tegen de leden van de Middelburgse rechtbank. Want de moeder van de 35-jarige ver dachte begon vorig jaar een relatie met Peter Hoefnagels (37) uit Sint lansteen. DEN HAAG - De Raad van State (RvS) is bij lange na niet overtuigd dat de werf Scheldepoort voldoen de maatregelen neemt om te voor komen dat gritstaalstof en verfdeel- tjes op het terrein en auto's van het autotransportbedrijf Compag nie de Manutention Ro-Ro (CdMR) in Vlissingen terechtko men. In een uitspraak over de nieuwe milieuvergunning stelt de raad dat Scheldepoort en vergunningverle ner Zeeland met hardere bewijzen moeten komen dat de voorgestel de maatregelen, zoals bijvoorbeeld een mobiele verfspuitcabine, ook echt helpen. De RvS draagt de pro vincie Zeeland en Scheldepoort op zo snel mogelijk met nieuwe onderzoeksgegevens te komen, of aanvullende maatregelen te ne men. Met de uitspraak hakt de RvS een knoop door in het al ja ren slepende verfspetterconflict tussen CdMR, de Scheldepoort en de provincie.' CdMR had een groot probleem met het feit dat Schelde poort van de provincie tot en met windkracht 6 verf mocht spuiten, mits het bedrijf een aantal maatre gelen neemt. CdMR vindt de maat regelen niet ver genoeg gaan. De verdachte wist niets van die re latie, bezweerde hij. De Clingenaar zei wel dat hij, zo kort na het over lijden van zijn vader een relatie ook ongepast vond. Hij merkte dat zijn moeder destijds nogal opval lend deed en het verbaasde hem ook dat zijn dochter niet meer bij haar mocht logeren. Toen hij na een stapavond hoorde dat zijn beste vriend had geknip oogd naar zijn moeder, reed hij 's nachts naar haar toe om te horen wat er loos was. Groot was zijn verbazing toen zijn moeder half naakt de deur van haar woonwa gen opende en paniekerig reageer de. Tegen de rechters zei de man dat hij niet wist wat er aan de hand was. „Misschien was er wel een verkrachter in haar huis." Hij pakte daarop een mes uit haar keu ken en doorzocht de woonwagen. Aangekomen bij het toiletblok -buiten- zag hij dat de douchedeur op slot zat. Wat er daarna gebeur de, kon hij zich niet meer herinne ren. Volgens de verklaring van zijn moeder trapte hij de deur in en stak Hoefnagels vele malen, waar na hij 112 belde. Voor raadsman J. Kuijpers staat vast dat de verdachte handelde in een opwelling. „Overmand door stress en emoties." Ook gedragsdes kundigen gaven aan dat hij moge lijk niet bewust wist wat hij deed. De Clingenaar ging geweld en moeilijkheden altijd uit de weg en maakte nooit ruzie. „Hij was het niet gewend." Kuijpers vermoedt zelfs dat de man niet eens zijn vriend herkende, omdat mogelijk het bovenste deel van de deur nog intact was toen hij stak. Officier van justitie E. Bethlehem gaat echter uit van moord met voorbedachte rade. Volgens haar wist de verdachte dat zijn moeder een relatie had en kon hij dat niet verkroppen. Ze haalde de getuige nis van zijn moeder aan en vertel de dat de verdachte Hoefnagels uit de douche trok en op hem in stak. „Hij had geen schijn van kans." Uitspraak 4 november. j'.||[|| 'TTTirTilTiM1 dB llhiii "lil MIDDELBURG - Met gifgroene 'champagne nucléai- Dat komt door de plannen voor een nieuwe kern- kust. Ad Louter, lid van de raad van bestuur van re' toostte Greenpeace gisterochtend op de ver- centrale. Delta, toostte niet mee. „Delta investeert veel in vuiling die energiebedrijf Delta veroorzaakt. Vol- Campagneleider Ike Teuling van Greenpeace, riep duurzame energie: in zon, wind en biomassa. Wij gens Greenpeace stijgt Delta naar de tweede Delta op de plannen te staken en de miljarden te delen de visie van Greenpeace niet." plek op de 'Graadmeter voor Energiebedrijven.' investeren in een windpark voor de Zeeuwse foto Ruben Oreel Het is 65 jaar geleden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de Slag om de Schelde. De krant blikt tot eind november (toen de eer ste geallieerde schepen naar Antwer pen konden) terug op die tijd. door Ben Jansen Wekenlang maakt de ze ventienjarige Katij Mol de strijd om de bevrij ding van Zeeland van heel nabij mee. Ze is in februari 1944 met haar ouders, zus, opa en oma en oom en tante vanuit Sint-Anna- land geëvacueerd naar familie op boerderij Lindezorg in Ril- land-Bath. Ze moesten van Tholen weg omdat de Duitsers het hele ei land onder water hadden gezet om geallieerde landingen te voor komen. Aanvankelijk herneemt het leven voor de Thoolse evacuées min of meer zijn loop. Katij gaat nog - met de fiets of met de trein - naar school in Bergen op Zoom. Na Dolle Dinsdag komt daar een einde aan. De Kreekrakdam staat aan voortdurende geallieerde bom bardementen en beschietingen bloot om de terugtocht van de Duitsers vanuit Zeeuws-Vlaande- ren via Walcheren en Zuid-Beve land te belemmeren. Lindezorg ligt dichtbij de dam en degenen die er verblijven, moeten dan ook steeds vaker schuilplaatsen opzoe ken. Begin oktober wordt de situatie onhoudbaar en Katij en haar fami lieleden nemen de wijk naar het huis van loos en Joane van Dam me in de Zimmermanpolder on der Kruiningen, waar al meer eva cuées uit Tholen zijn beland. Af en toe, als het wat rustiger is met het krijgsgedruis, neemt Katij op de fiets een kijkje op Linde zorg, maar vaak moet ze dan weer een sloot in duiken omdat de be schietingen opnieuw op gang ko men. De Canadezen nemen alles onder vuur waar de Duitsers zich kun nen verschansen. Op 22 oktober brandt de schuur van Lindezorg af; een dag later wordt ook het woonhuis verwoest. Joos van Damme ziet met toene mende bezorgdheid dat de Cana dezen stelselmatig elke boerderij kapotschieten. Nog even, vreest hij, en zijn eigen huis is aan de beurt. Van Damme besluit niet af te wachten. Hij bindt een wit la ken om zich heen en loopt de Ca nadezen tegemoet om hen te zeg gen dat in zijn huis geen Duitsers zitten. Katij en de andere (tijdelij ke) bewoners durven pas opge lucht adem te halen wanneer de eerste Canadese pantserwagens op het erf stoppen. Wie ook een verhaal over de bevrijding heeft, kan bellen naar 0118-434 010 MIDDELBURG - Na de herfstvakan tie, tussen 4 en 13 november, brengt Rijkswaterstaat de water stand op het Veerse Meer naar het winterpeil. Dat houdt een verla ging in van NAP -5 cm naar NAP -50 cm. Het peil wordt verlaagd om de omliggende polders makke lijker te laten afwateren. Om de milieuschok die de veran dering van het peil teweegbrengt minder groot te maken, is beslo ten het winterpeil stapsgewijs te verhogen van NAP -60 cm, zoals het oorspronkelijk was, tot NAP -30 cm. Vorig jaar is de eerste stap gezet met een verlaging tot NAP -50 cm. Het hogere winterpeil vergt aanpassingen aan de afwate ring. Omdat die nog niet zijn vol tooid, is besloten het peil voor de winter 2009/2010 tot NAP -50 te beperken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 41