zeeland 13 De auto is weggezet VIER 1 .1 1 (?Hf^ j x t'H Papieren krimp AUTO obb^i je bent van oudsher gewend te denken aan groei en niet aan krimp. Maar je kunt krimp ook als een kans zien en het proberen uit te buiten. commentaar De voordelen van krimp De nadelen van krimp S7enkEo8ger OM eist geld van Goese loverboy ZONDER PZCfi COS* Zeeland KOOP Mak,. ,.s OOSTBURG vrijdag 23 oktober 2009 Jan Mans, lid van het Topteam Krimp Het Topteam Krimp (Hans Dijkstal en Jan Mans) heeft de consequenties van de demografische ontwikkelin gen in Zeeland op een rij gezet. Het duo beveelt vooral een pa pieren aanpak van de problema tiek aan. Zo moet er in de eer ste plaats een integrale gebieds- visie voor Zeeuws-Vlaanderen voor de komende 25 jaar ko men. Maar het Topteam beveelt nog veel meer visies, plannen, nota's en ramingen aan. Als dat allemaal opgesteld is, zijn we minstens twee jaar verder. Daar uit spreekt niet de urgentie die volgens het Topteam ook aan de krimpproblematiek kleeft. Ook is het op zijn minst won derlijk dat de provincie Vlissin- gen wél als een krimpregio ziet en het Topteam Krimp dat niet zo beschouwt. Dat hangt af van het gebruikte cijfermateriaal. Het kost moeite om vertrou wen te hebben in de gisteren gepresenteerde aanpak. Het is te hopen dat er meer creativi teit en daadkracht uit de krimp- regio(s) zelf komt. In Schoondijke staan veel woningen te koop. Vooral in een krimpregio kan het een probleem zijn om de woning te verkopen. Dat leidt weer tot waardever mindering van het onroerend goed. foto Peter Nicolai Als scholen dicht moeten als ge volg van krimp, dan moet wel goed openbaar vervoer voor de leerlingen georganiseerd worden. Goed openbaar vervoer kan dan de winst zijn. Gefuseerde scholen hebben een breder draagvlak en kunnen meer aan kwaliteit doen dan kleine scho len, die voortdurend moeten vech ten voor hun voortbestaan. Daling van het aantal inwoners kan leiden tot de sloop van huizen. Als je dat slim doet en de slechte wo ningen sloopt, leidt dat uiteindelijk tot een verbetering van de kwali- teit van de woning voorraad. De gemeenteraads verkiezingen van be gin volgend jaar dwingen politieke partijen na te denken over krimp als actueel agendapunt. Sportverenigingen die ais gevolg van ledenverlies gaan fuseren, kun nen daar sterker uitkomen. In dat kader is het denkbaar dat verschil lende takken van sport elkaar vin den onder één bestuur. Krimp is een nieuw fenomeen en dat kan leiden tot creativiteit in de aanpak van dat proces. Huizen komen leeg te staan, waar door verpaupering dreigt. Woningen worden minder waard, wat problemen kan opleveren voor mensen die hun huis willen verko pen. Clubs en verenigingen kampen met een tekort aan (bestuursle den, waardoor ze verdwijnen of moeten fuseren. Een krimpende bevolking gaat vaak samen met vergrijzing. Daardoor zijn minder eengezinswoning en meer seniorenhuizen nodig. De rea lisatie daarvan kost echter veel geld. 1 Voorzieningen als winkels en diensten verdwijnen doordat ze maar weinig klan ten meer krijgen. Busmaatschappijen zijn minder ge neigd door kleine dorpen te rijden, omdat daar zo weinig mensen in stappen. Voor sommige inwoners is een goede busverbinding, door het verdwijnen van voorzieningen, juist van groot belang. I In kleine dorpen verdwijnen scho len, wat voor jonge gezinnen vaak een reden is niet in het bewuste dorp te gaan wonen. ELLEWOUTSDIJK - Henk Kooger uit Oostkapelle stelt zaterdag in 't Kerkje van Ellesdiek tekeningen, aquarellen en olieverfschilderijen tentoon. Kooger schildert al vanaf zijn jeugd. Hij heeft uit zijn omvangrij ke oeuvre een selectie van bloe men en Zeeuwse landschappen ge maakt. De tentoonstelling heeft de titel 'Vanzelfsprekend' meegekre gen, vanwege de zeggingskracht van zijn werk. De expositie is van 13.30 tot 16.00 uur. MIDDELBURG - Als het aan de offi cier van justitie ligt, moet een 33-jarige Goese loverboy het geld dat hij met zijn pooier-praktijken zou hebben verdiend, terugstorten in de staatskas. Het bedrag dat hij met zijn 'koude en doortrapte ma nier van werken' verdiende, be draagt volgens de officier 65.739 eu ro. Eind november 2007 werd de Goe- senaar na een eis van drie jaar cel wegens vrouwenhandel veroor deeld tot 33 maanden gevangenis straf De Goesenaar zou al tien jaar actief zijn als loverboy. In hoger be roep kreeg hij alsnog drie jaar cel opgelegd. In 2006 zocht hij contact met een labiele jonge Goese vrouw, over laadde haar met complimenten en dreigde vervolgens hun liefdesrela tie te verbreken als er via de prosti tutie niet snel geld op tafel kwam. Per week werd er zeker duizend euro van haar verwacht; geld, dat hij er snel weer doorheen joeg met gokken, feesten en dure spul len. Hij kwam in beeld, nadat een 18-jarige Goese, die ook tot prosti tutie werd gedwongen, aangifte deed. Toen bleek dat de Goesenaar ook al eerder een vrouw tot prosti tutie had gedwongen. De keren dat zij wist te ontvluch ten werd zij door hem opge spoord, teruggehaald, mishandeld en zorgde hij ervoor dat zij aan drugs verslaafd raakte. Ook deze vrouw deed uiteindelijk aangifte. Wanneer de rechtbank beslist is nog niet bekend. De families Waleson en Mol laten twee weken de auto staan. Hoe be valt dat? Vandaag: de Walesons. Irma Waleson heeft de Chrysler aan de zijkant van het huis gezet. „Ik mag er toch niet in rijden", zegt ze. Op haar eer ste autovrije dag waren de meewa rige reacties niet van de lucht. „Als of we de Himalaya gaan beklim men! Terwijl er zat mensen zijn die helemaal geen auto hebben en altijd alles op de fiets of met het openbaar vervoer moeten doen." Bij de fietsenwinkel heeft ze een ki lometerteller aangeschaft. „Jou had ik wel verwacht, zei de fietsenma ker. Zijn vrouw vroeg of ik niet even bij de regenpakken wilde kij ken, want die waren in de aanbie ding. Zelf heb ik er al een, dus ik keek mijn zoon Jorian aan, maar die zei gelijk: 'Je denkt toch niet dat ik in zo'n debiel ding ga fiet sen!' Een regenpak, dat is blijkbaar heel fout als je 15 bent." Het eerste probleem heeft zich al voorgedaan: „Ik was even vergeten dat ik een neefje mee zou nemen naar gitaar les. Die moest nu dus óók fietsen." www.pzc/autolozemaand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3