Uniek orgel staat weer te pronken in een huis van een kast! 30 Pieter Flaes maakte bescheiden orgels Rijksmonument Gemeente onderzoekt drie afdelingen Winnaars Senior Games op 'bordes' www.pzc.nl Meest gelezen vrijdag 23 oktober 2009 SBW De 'orgelmap' kan opgebor gen. Het Flaes-orgel in de kerk van Zonnemaire is vol ledig gerestaureerd. Volgen de week wordt het officieel in gebruik genomen. door Piet Kleemans Bellen, schrijven, mailen, speuren naar sponsors. Kerkrentmeester Wim Hanse van de hervorm de gemeente in Zonne maire liet geen middel onbenut in zijn zoektocht naar geld voor de restauratie van het Flaes-orgel. De digitale snelweg bewees daarbij goede diensten. Hanse: „Ik heb via Google naar restauraties van kerkorgels elders in Nederland ge zocht en dan keek ik gewoon of er ergens een staatje was van 'met dank aan'. Dan had ik weer wat adressen om aan te schrijven." Het balletje ging rollen in 2002. De kerkvoogdij kreeg van de begin dit jaar onverwachts overleden orgel kenner Prosper Sevestre te horen dat het uit 1871 daterende orgel dringend aan restauratie toe was. Hanse: „Het is aan hem te danken dat het orgel de monumentensta tus kreeg. En dat betekende voor ons dat we 70 procent van de sub sidiabele kosten vergoed zouden krijgen van het Rijk." Wat niet betekende dat Hanse ach terover kon leunen. Integendeel. „Ik heb denk ik bij elkaar zo'n hon derd bedrijven, stichtingen en fondsen aangeschreven." Hanse produceerde kostenoverzichten en begrotingen, maakte flyers, gaf ant woord op vragen van mogelijke sponsors. De kosten van restaura tie werden geraamd op net geen 160.000 euro. Hanse: „En toen bleek dat er ook een nieuw verwarmingssysteem voor de kerk moest komen. De be staande heteluchtkachels hingen veel te dicht bij het orgel. Een extra kostenpost van 60.000 euro." Het leeuwendeel van het geld kwam uiteindelijk van het Rijk en een aantal fondsen en sponsoren. De kerk zelf sprokkelde met aller lei acties - variërend van een stand op de Oranjemarkt tot het verko pen van kip en vis - ruim 25.000 euro bij elkaar. De langverbeide restauratie van het orgel begon in februari 2008. Het instrument werd gedemon teerd en overgebracht naar Elbert- se Orgelmakers Bv in Soest. Hanse reisde met enige regelmaat af naar Soest om te kijken hoe het met de restauratie van het kerkorgel stond. „En dan kom je toch grappi ge dingen tegen. Bij de demontage van de windmachine kwamen de restaurateurs een potloodkrabbel tegen van ene L. van Leersum, waaruit bleek dat die in 1930 delen van het orgel nog had verguld. En dat verguldsel was nog best goed. Het hoefde maar op een paar plaat sen bijgewerkt te worden." Het eindresultaat van de restaura tie mag er zijn. De orgelpijpen blin ken je tegemoet, evenals het ver guldsel van de versieringen aan het orgelhuis. Het schilderwerk - sommige delen zijn 'gehout' - ver raden ouderwets vakmanschap. Hanse: „Mooi om te zien hoe ze dat doen. Ze kunnen zelfs kwasten in het hout nabootsen." In de aanloop naar de heringebrui- kname zet een aantal gemeentele den de puntjes op de i. „De orgel maker komt van de week ook nog. Die heeft nog het originele lampje voor boven het klavier gevonden en wil dat nog monteren. En ook de lessenaar moet nog terugge plaatst worden." Verder komt er aan de buitengevel van de kerk een ANWB-bord waarop in het kort de geschiedenis van het kerkgebouw en het Flaes-orgel worden geschetst. In de kerk komt een bord met daarop de namen van 23 sponsors die meer dan 1000 euro bijdroegen aan het herstel van het instru ment. Hanse kijkt met voldoening terug op een drukke periode. Een tijd waarin veel werk verzet moest worden en de kerkzang tijdens de erediensten werd begeleid door de klanken van een klein Johannesor- gel. „Tja, ik sta er eigenlijk zelf van te kijken dat het in deze tijden ge lukt is om genoeg geld bij elkaar te krijgen."Het orgel wordt woensdag 28 oktober tijdens een besloten bij eenkomst opnieuw in gebruik ge nomen. De officiële kerkelijke inge bruikname volgt op zondag 8 no vember. Het Flaesorgel in de kerk van Zon nemaire staat sinds mei 2002 op de lijst van Rijksmonumenten. De restauratie van het orgel is uit gevoerd door Etbertse orgelbou wers in Soest. De orgelkas is onderhanden geno men door Zuydam schilders in Heilouw. De windmachine is vernieuwd, maar de originele blaasbalgcon structie bleef behouden. De restauratie heeft alles bij elkaar ruim anderhalfjaar geduurd. De kerk is ook voorzien van een nieuw verwarmingssysteem. door Piet Kleemans Degelijk, bescheiden qua afme ting, maar wel met een stevi ge klank. Die omschrijving is van toepassing op de door Pieter Flaes gebouwde kerkorgels. Flaes - lid van de remonstrantse gemeente - dacht zijn orgels uit vanuit de bege leidingspraktijk voor de kerkzang. Flaes werd geboren op 21 mei 1812 in Rotterdam. Hij ging in de leer bij orgelbouwer Batz in Utrecht, verantwoordelijk voor onder meer de bouw van het orgel van de Domkerk. Tijdens zijn opleiding leerde de jonge Flaes de Duitse Georg Brünjes kennen. Samen zet ten zij een orgelbouwfirma op. Eerst hield Flaes zich in hoofdzaak bezig met reparatie. In 1855 maak te hij in opdracht van de doopsge zinde kerk in Wormerveer zijn eer ste kerkorgel. Flaes bediende voor al kerken in Noord- en Zuid-Hol land, maar ook in Zeeland kwam een aantal Flaes-orgels terecht. De kerkvoogdij van de hervormde kerk in Zonnemaire beschikt over het originele handgeschreven con tract voor de bouw van het orgel. Bedongen werd 'ene prijs van 3600 ouderwetse Hollandse gul dens'. En een afbetalingsregeling: „Van deze som van drie duizend zes honderd gulden wordt door kerkvoogden na de volkomen vol tooiing en goedkeuring aan de or gelmaker twee duizend zes hon- 1. Ik zei eerder marmer dan melk 2. Oude stoomtram intrigeert 3. Jan en Anna al zestig jaar samen TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Het laatste nieuws op www.pzc.nl/schouwen-duiveland slim en op maat, van appartementen tot kasten van huizen. baS+mar de jager kerkplein 57 kapelle 0113 343810 www.basmar.nl ZIERIKZEE De gemeente Schouwen-Duiveland neemt in 2010 de afdelingen recrea tie, economie en bijzondere wet ten en facilitaire ondersteuning on der de loep. Het gaat om via de Ge meentewet verplicht gesteld (zelf-)onderzoek naar de doelmatig heid en doeltreffendheid van ge meentelijk beleid. De bedoeling is met periodiek onderzoek de trans parantie van gemeentelijk hande len te vergroten. Er wordt, vanwe ge capaciteit en objectiviteit, ge werkt met externe onderzoekers. ZIERIKZEE Sportwethouder Ad Verseput ont vangt donderdag 5 november in het gemeentehuis in Zierikzee de Schouwen-Duivelandse sporters die in de prijzen zijn gevallen bij de Senior Games. Zij hebben in to taal 30 medailles in de wacht ge sleept, waaronder 12 gouden plak ken. Het meeste eremetaal is ge wonnen bij golf, gevolgd door atle tiek, tennis, zwemmen, mountain- biken en bowls. Ook de organisatie van de Senior Games is present tij dens de informele bijeenkomst. Vrijwilligers zijn hard aan het werk in de aanloop naar de ingebruikname van het gerestaureerde orgel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 32