121 televizier-ring 'D 'Authentiek' 'Ik heb nooit spijt gehad' 'Voyeuristische inhoud' Boer zoekt Vrouw is een ongekend kijkcij ferkanon. Het KRO- programma is genomi neerd voor de Gouden Televizier-Ring, die vanavond wordt uitge reikt. Hoe kan het dat de Boer zoekt Vrouw- honger bij tv-kijkers niet te stillen lijkt? vrijdag 23 oktober 2009 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl door Joost de Poel illustratie Chantal van Wessel Ruim 3,7 miljoen tv-kij- kers. 300.000 wekelijk se hits op de internet site. Elke drie seconden een bericht op twitter (op zon dagavond). „Absurde cijfers", beseft Ellen van der Linden. De eindredacteur van Boer zoekt Vrouw kijkt na vier sei zoenen nog steeds op van het succes. „We hebben een hele trouwe schare kijkers die kan genie ten van deze authentieke vorm van televisie. Boer zoekt Vrouw toont de wisselwer king tussen gewone, échte mensen. What you see is what you get. Er zit geen sleet op de formule. Er kijken steeds meer mensen." De Boer zoekt Vrouw-honger lijkt niet te stillen. Serie 5 staat al gepland voor de win ter van 2010. „Blijkbaar vin den mensen het leuk om ge zamenlijk te kijken. Dat is ook de kracht van het pro gramma. Er zijn fanclubs die bestaan uit vrouwen die elke zondagavond samen voor de buis kruipen." „Of een commerciële zender voor een andere aanpak zou kiezen? Dat durf ik niet te zeggen. We gaan niet op zoek naar een speciaal typetje. De boeren benade ren óns. Wij maken dan wel een selectie zodat bijvoor beeld alle leeftijdsgroepen goed vertegenwoordigd zijn. Tijdens de vorige editie zat er een boerin tussen. Een ho moseksuele boer heeft ons nog nooit geschreven." Van der Linden is 'apetrots' op de nominatie voor de Tele vizier-Ring. „Misschien mo gen we het beschouwen als een oeuvreprijs." Er zijn volgens haar geen boe ren die veel last hebben on dervonden van hun status van tijdelijk Bekende Neder lander. En mocht een deelne mer toch worstelen met me dia-aandacht of roddelbladen dan is er bij de KRO 'een luis terend oor'. „Mijn telefoon Zijn blonde krullen zijn al anderhalfjaar niet meer op televisie ge weest, toch wordt oud-deelne mer Frans Zanderink uit het Twentse De Lutte op straat nog onverminderd vaak her kend. „Laatst liep ik door Am sterdam. 'Hé, daar heb je boer Frans', hoor ik dan. Vaak maak ik even een praatje of een gein tje met die mensen", zegt Zan derink. Letterlijk half tv-kijkend Ne derland leefde mee toen hij moest kiezen tussen 'zijn vrou wen'. Het werd Ronella, maar de trouwe Boer zoekt Vrouw-kijker weet dat de lief de niet tot bloei kwam. „In middels is alles in kann'n en kruk'n", zegt Frans in onver valst Twents. Met andere woor den: hij is voorzien van een lieftallige vrouw. Het cd'tje dat hij in 2008 opnam met de titel Ik ben Boer Frans, kom uut De Lutt' en zeuk verkering' is door Aan Boer zoekt Vrouw bewaart de melkveehouder - wiens mailadres begint met 'boer- frans' - slechts goede herinne ringen. „Spijt heb ik nooit ge had. Het was een mooie erva ring. Met de vrouwen van toen heb ik geen contact meer, maar wel met de andere boe ren die meededen. We komen nog steeds op eikaars verjaarda gen." Boer zoekt vrouw is nog altijd een favoriet programma van Zanderink. „Ook al omdat er voor de rest veel onteressante flauwekul op tv is. Het draai boek is nog exact hetzelfde." Gevraagd naar een nadeel van zijn deelname aan Boer zoekt Vrouw moet Zanderink even nadenken. „Je moet soms een beetje uitkijken met wat je doet. Ik wilde vroeger wel eens met vrienden streken uit halen, maar nu vind ik het niet verstandig om daar met mijn min of meer bekende e meest gehoorde re den voor het succes is dat Boer zoekt Vrouw ons binnenhaalt in een wereld die aan het verdwijnen lijkt, maar waarnaar we diep verlangen", zegt mediahistori- cus Huub Wijfjes. Het pro gramma toont volgens de hoogleraar televisiegeschiede nis op geromantiseerde wijze het boerenleven. „De confrontatie van deze licht onbeholpen mannen met vrouwen levert fijne tv op, om dat het goed past in de belang rijkste trend in de recente tv-geschiedenis naar voyeuris tische inhoud. Daarachter schuilt een enorme behoefte aan authenticiteit, maar het pa radoxale van tv is dat zij die au thenticiteit altijd probeert te verpakken in kunstmatige in houd. Boeren proberen zich- zelf te blijven, maar worden door de KRO in onnatuurlijke m situaties gebracht. Zo moeten jaar geen vrouw heeft omgeke ken, speeddaten met tien vrou wen. Ook moeten ze voor het oog van een camera praten over de zin van het leven. Ze zweten peentjes en ik heb er zelden een gelukkig zien wor den, hoewel een klein aantal huwelijken uit het programma is voortgekomen. Maar dat is tv, ook bij een publieke óm- roep." Toch brengt de KRO de boe ren volgens Wijfjes respectvol in beeld. „De achterliggende gedachte - ook een hulpeloos verlegen boer heeft recht op een vrouw - is misschien zelfs ongekend katholiek. Zoals veel KRO-programma's is ook dit doordesemd van medemense lijkheid en weemoed naar het traditionele. Boer zoekt Vrouw lijkt oer-Hollands, maar is een internationaal succes. Van Frankrijk L'amour est dans le prétot Engeland waar het in 2001 allemaal begon i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 12