Israël schrapt beladen termen door verdwenen kinderen buitenland 19 Geen waarnemers EU in kieslokalen Afghanistan Taliban sterker dan ooit in opiumhandel Scholen en hulpcentra in Pakistan gesloten donderdag 22 oktober 2009 wagon die was gereserveerd voor vrouwen en gehandicapten. Het on geluk vond plaats in de buurt van Agra, in de deelstaat Uttar Pradesh. De treinen waren beide vanuit het zuiden van India onderweg naar New Delhi. Een van de treintoestel len stond te wachten voor een rood sein, toen hij van achteren werd ge ramd. foto AP De regering Netanyahu wil schoolboeken laten her schrijven en daarmee de le gitimiteit van het bestaan van de staat Israël bescher men. door Ad Bloemendaal heel 2008 betrof het 528 gevallen. De Turken breken zich het hoofd over de oorzaak van de forse stij ging. Gevreesd wordt dat de kinde ren slachtoffer zijn geworden van mensenhandelaren of de orgaan maffia. Turkije staat bekend als 'hotspot' voor illegale orgaanhan- del. Welgestelden van over de hele wereld willen grof geld betalen voor een orgaan, zonder zich af te vragen waar het vandaan komt. Eind september werden 29 ver dachten van orgaanhandel opge pakt. Bij hun arrestatie werd een lijst met namen aangetroffen van mensen die een nier hadden ver kocht aan de bende. In sommige gevallen betrof het meerdere leden van dezelfde familie. Zij kregen 10.000 euro voor hun nier, die ver volgens weer voor 25.000 euro werd verkocht. Professor Betül Ulukol, hoofd van de faculteit 'kinderbescherming' aan de Universiteit van Ankara sluit niet uit dat orgaanhandelaren kinderen ontvoeren. Kamerlid Ke- mal Demirel, lid van oppositiepar tij CHP, wil een parlementair on derzoek naar de vermissing van kinderen. Volgens hem moeten 'We leven in een land waar kinderen allerlei gevaren lopen' overheid, politie en hulpverleners de handen ineen slaan. „We moe ten snel meer zicht krijgen op dit enorme probleem. We Teven in een land waar kinderen allerlei ge varen lopen, van huislijk geweld tot sekshandel en orgaanmaffia." Ulukol wil de zaak niet bagatellise ren, maar waarschuwt wel voor overhaaste conclusies. Volgens hem is een deel van de vermiste kinderen waarschijnlijk gewoon weggelopen vanwege huiselijk ge weld. 20 procent van de Turkse kinderen heeft daar dagelijks mee te maken. Zijn oproep lijkt ver geefs. Onlangs trachtten inwoners van Sanliurfa in Zuidoost-Turkije twee verdachten van orgaanhan del te lynchen. Mogen Israëlische schoolkinderen leren dat er volgens de Pa- lestijnen bij de ge boorte van de joodse staat in 1948 sprake was van etnische zuivering? Het Israëlische ministerie van On derwijs vindt van niet. Een dergelijke zwaar beladen term hoort niet thuis in een nieuw ge schiedenisboek voor middelbare scholen, stelt het ministerie. Twee maanden na de eerste druk is het werk ter revisie ingenomen. De nationalistische regering van Benjamin Netanyahu wil een dam opwerpen tegen wat zij ziet als po gingen van buitenlandse regerin gen en organisaties de legitimiteit van de staat Israël ter discussie te stellen of zelfs te ontkennen. Maar ook in eigen land waait er een nieuwe wind. Kort na zijn aan treden maakte de minister van Transport bekend dat Arabische plaatsaanduidingen langs de we gen worden vervangen door He breeuwse. Vervolgens besloot minister Sa'ar dat het woord 'nakba' (ramp) moest worden geschrapt uit de schoolboeken voor Israels Arabi sche minderheid. 'Nakba' verwijst naar de Joods-Arabische oorlog in 1948, waardoor de staat Israël een feit werd. Het geweld zorgde voor een Palestijns vluchtelingenpro bleem. Sa'ars liberalere voorgang ster Yuli Tamir (Arbeiderspartij) had in 2007 het woord 'nakba' wel toegestaan. STOCKHOLM - Waarnemers van de Europese Unie kunnen niet op 7 november in Afghanistan zijn om de tweede ronde van de presi dentsverkiezingen te aanschou wen. Dat heeft de Zweedse minis ter van Buitenlandse Zaken Carl Bildt gisteren gezegd. Zweden is momenteel voorzitter van de EU. „Zo'n groot contingent mobilise ren is in korte tijd onmogelijk", al dus Bildt. Volgens Bildt kost het simpelweg te veel tijd om de agenda van waar nemers leeg te maken voor een nieuwe missie in november. Moge lijk gaat er wel een kleinere groep waarnemers naar de tweede stem ronde. De Verenigde Naties gaan meer dan de helft van de waarnemers van de verkiezingen vervangen, heeft secretaris-generaal Ban Ki-moon gisteren gezegd. „We zullen alle vertegenwoordi gers vervangen die de regels niet goed volgden of die betrokken zijn geweest bij frauduleuze procedu res", aldus Ban. „We zullen ook proberen om alle -kieslokalen te bezoeken om te voorkomen dat weer fraude plaats heeft." Volgens een woordvoerder van de VN in Kabul gaat het om tweehonderd voorzitters van kies districten. De enig overgebleven concurrent van president Karzai, oud-minis ter van Buitenlandse Zaken Abdul lah heeft 30,59 procent van de stemmen gekregen in de eerste ronde van de presidentsverkiezin gen in Afghanistan, zo meldde de kiescommissie gisteren. Karzai kreeg tijdens de eerste stembus gang op 20 augustus 49,67 procent van de stemmen. Dat was nét te weinig voor een directe herverkie zing. De twee rivalen hebben elkaar voor het eerst in twee maanden weer gesproken. Abdullah bevestig de gisteren dat hij zijn tegenstan der had gebeld. „Ik bedankte hem voor zijn woorden en voor zijn aanvaarding van de uitslag van van de verkiezingen", zei Abdullah te gen journalisten. Hij sprak de hoop uit dat de tweede stemronde op 7 november eerlijker zal verlo pen dan de eerste stembusgang op 20 augustus. WENEN - De Taliban verdienen mo menteel meer geld aan de interna tionale handel in drugs uit Afgha nistan dan toen zij in de jaren ne gentig aan de macht was in het land. Dat stelt het in Wenen geves tigde VN-bureau voor de bestrij ding van drugs en criminaliteit (Undoc) in een gisteren gepubli ceerd rapport. Jaarlijks beuren de taliban zo'n 90 tot 160 miljoen dollar (60 tot '107 miljoen euro) aan opiumgelden, tien jaar geleden was dat nog 75 tot too miljoen dollar (50 tot 67 miljoen euro). De directe betrok kenheid bij de drugshandel stelt de Taliban in staat 'een oorlogsma chinerie te bekostigen die techno logisch steeds complexer en om vangrijker wordt', zegt Undoc-baas Antonio Maria Costa. Het rapport staat verder stil bij de 'verwoestende gevolgen' van de handel in opium, de grondstof voor het zwaar verslavende en ui terst destructieve heroïne, voor consumenten in Europa, Rusland, India en China. Zo sterven alleen al in Rusland jaarlijks 30.000 men sen aan de gevolgen van Afghaan se drugs. In Centraal-Azië heeft het tot een hiv-epidemie geleid. In Afghanistan wordt 90 procent van de papaver, de grondstof voor opium en daarmee heroïne, in de wereld geproduceerd. In septem ber meldde Undoc nog dat de pro ductie van opium in Afghanistan terugloopt. Dat komt doordat de afgelopen jaren zoveel papaver is geproduceerd in Afghanistan dat overal voorraden zijn ontstaan. 'Met zoveel opium in de handen van het kwaad' is het belangrijker dan ooit tevoren deze voorraden op te sporen en te vernietigen, stelt Undoc in het rapport. ISLAMABAD - Alle scholen en uni versiteiten in Pakistan hebben gis teren hun deuren gesloten gehou den in verband met de dubbele zelfmoordaanslag een dag eerder op een universiteit in Islamabad. Dat gebeurde op last van de autori teiten, zo meldde de BBC. Op de Internationale Islamitische Universiteit vonden dinsdag vier mensen de dood en raakten zeker achttien personen gewond toen twee extremisten zichzelf opblie zen. De taliban hebben de verant woordelijkheid opgeëist voor het bloedbad. Ook waarschuwde de ra- dicaalislamitische beweging voor meer aanslagen, zolang het Paki staanse leger niet stopt met het of fensief in Zuid-Waziristan. Deze regio aan de grens met Afgha nistan geldt als een bolwerk van de taliban. Zaterdag begon het le ger aan een grootschalige operatie om de rebellen uit te schakelen. Het is nog onduidelijk hoe lang de scholen en universiteiten in Paki stan gesloten blijven. Het Wereldvoedselprogramma (WPF) van de Verenigde Naties heeft gisteren in verband met de verslechterende veiligheidssituatie besloten distributiecentra in Paki stan tot nader order te sluiten. Ruim twee miljoen mensen zijn afhankelijk van hulporganisaties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9