22 zeeland Nieuwdorp heeft heel lang in Bevelandse gastouders lijken regels te slikken Dronken vrouw aangehouden Reimerswaal sluit lening van zes miljoen af Bewoners Goes-West naar Raad van State in kwestie Zuidwester VIDEO Vernieuwingsprijs donderdag 22 oktober 2009 door Luc Oggel GOES - Bevelandse gastouders la ten zich vooralsnog niet afschrik ken door de aanstaande aanscher ping van de landelijke regels voor gastouderopvang. Dat zegt direc teur Elly Brand van Kinderopvang De Bevelanden. Per 1 januari veranderen de regels voor gastouderopvang, ze worden een stuk strenger. Zo moeten gastouders een officieel diploma halen, moeten zij zich inschrijven in een landelijk register, komen er controles van de GGD en dient te worden voldaan aan allerlei veilig heidseisen, zoals meerdere rook melders. Deze week bleek dat gastouders in Zeeuws-Vlaanderen massaal afhaken, omdat de regels hen te ver gaan. Op de Bevelanden is dat volgens Elly Brand niet het geval. „Wij heb ben de ouders anderhalve maand geleden geïnformeerd en ook een voorlichtingsavond gehouden. Er zijn wel enkele afhakers, maar dat is de reguliere doorstroom. Het grootse deel voldoet ook al aan de opleidingseisen. Maar wellicht is het de stilte voor de storm." Brand vindt het op zich wel een goede zaak dat de regels worden aangescherpt. „Gastouders vallen officieel onder de Wet kinderop vang. Wij moeten ook aan die re gels voldoen, dus het is niet zo gek dat dat dan ook voor gastouders geldt." Minder te spreken is zij over het feit dat de toeslag voor vraag- ouders vervalt indien zij gebruik maken van een gastouder die niet aan de eisen voldoet. „De nieuwe regels kosten bovendien geld, maar dat kunnen we niet verdis conteren in het tarief" Bij Kinderopvang De Bevelanden zijn 115 gastouders aangesloten. Kijk naar een video over het lespak ket over de Tweede Wereldoorlog in Goes op de Bevelandse webpagina. TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto Het vijf kilometer lange ommetje leidt onder meer langs de paddenpoelen aan de Quarlespolderweg. foto Willem Mieras Bij de familie De Vos hangt sinds anderhalf jaar een Automatische Externe Defibrillator aan de gevel. foto Willem Mieras GOES - De politie heeft dinsdaga vond op de Grote Markt in Goes een 29-jarige vrouw uit die plaats aangehouden wegens openbare dronkenschap. Een 31-jarige man die in haar gezelschap verkeerde en zich agressief gedroeg, werd eveneens aangehouden. Beiden zijn na verhoor in vrijheid gesteld. De dorpsraad zou van de Sloekreek graag een visvijver maken. foto Willem Mieras MBfTrW Uit een exploot van kandidaat-deur waarder M. Weertman d.d. 15 oktober 2009 blijkt, dat t.v.v. Danielle Gijsbertha van der Colk, wonende te Vlissin- gen aan ALEXANDER CORNELIS BOOGERS zonder bekende woon- of verblijfplaats, is betekend een verzoek schrift tot echtscheiding (subsidiair scheiding van tafel en bed), van 08-10- 2009 met aanzegging dat uiterlijk 28- 01-2010 een verweerschrift kan wor den ingediend door een advocaat bij de rechtbank te Middelburg. Genoemde A.C. Boogers kan een afschrift van dit exploot met bijlage verkrijgen op één van onderstaande adressen. GGN Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes 0118-633880 0113-250925 KRUININGEN - De gemeente Rei merswaal sluit een vaste lening van zes miljoen euro af bij de Bank Nederlandse Gemeenten. Het geld is bedoeld om het project Yerseke-West (de bouw van een multifunctioneel centrum en woonzorgcomplex) te financieren. „Er zijn al heel veel termijnen be taald, maar binnenkort wordt nog voor zo'n drie miljoen euro aan af schrijvingen verwacht", aldus een gemeentewoordvoerster. Dat geld kan de gemeente niet zomaar op hoesten. Overigens heeft de raad vorig jaar bepaald dat er voor maxi maal elf miljoen euro aan vaste le ningen mag worden afgesloten voor Yerseke-West. De dorpsraad in Nieuwdorp hoopt vandaag een jury er van te overtuigen dat het dorp de Dorpsvernieuwings- prijs verdient. door Raymond de Frel Een beetje bescheiden zijn Jan Polderdijk en Hans van Dam wel. „Ik hoorde dat een van on ze concurrenten eens in de twee weken een lezing houdt. Nou, dan gaan wij maar voor de tweede plek hoor", zegt secretaris Van Dam van de dorpsraad met een knipoog tijdens een rondje door het dorp. Voorzitter Polder dijk knikt, al denkt hij toch dat Nieuwdorp best een kans maakt. „Ze komen niet voor niets naar on ze projecten kijken, ze zullen er dan toch wel wat in zien." De dorpsraad reageerde op een op roep in een nieuwsbrief voor Zeeuwse kleine kernen. Voorwaar de om aan de uitverkiezing mee te doen was dat een dorp twee afge ronde projecten moest kunnen aandragen. Nieuwdorp schoof zijn immer actuele website (www.dorpsraadnieuwdorp.nl) en het visiedocument voor 2009 tot 2014 naar voren. „Vooral dat docu ment is belangrijk. Het geeft aan dat we niet zomaar plannetjes lan ceren. Nee, we werken toe naar een groter geheel", vertelt Van Dam. Neem bijvoorbeeld het ommetjes project, waarmee de dorpsraad Nieuwdorp een toeristische im puls wil geven. Spil in dit project is het oorlogsmuseum Infatuate. „Er zijn rond Nieuwdorp al een he leboel kleine ommetjes te maken, maar wij willen ze in de komende jaren aan elkaar verbinden. Dat kan door het thema 'oorlog' te be- accentueren. Zet een bordje op de plaats waar een soldaat is omge bracht en markeer de plek waar een noodhospitaaltje was. Op die manier maak je een wandeling een interessant", aldus Van Dam. De realisatie van een picknick plaats te hoogte van de Sluisweg en Quarlespolderweg is een eerste aanzet om tot het ideale ommetje te komen. Het bankje staat er sinds juni en biedt zicht op het dorp, het Sloegebied en de drie jaar geleden aangelegde padden poelen. Iets verderop hoopt de dorpsraad een visvijver te realise ren. Van Dam: „De Sloekreek slibt dicht. Doe je daar niets aan, dan heb je er over een paar helemaal niets meer aan." Ook kinderen moeten in het om metje aan hun trekken kunnen ko men. De dorpsraad heeft daarom in het Sloebos speelvoorzieningen bedacht, die als alternatief voor de speeltuin in het dorp moeten die nen. „De speeltuin is tussen no vember en april gesloten. Dan is er voor schoolgaande kinderen am per iets te doen", aldus Van Dam. Dromen genoeg dus. Het is juist de kracht van de dorpsraad in Nieuwdorp dat zij die durft uit te spreken. Een grote mond? Hele maal niet. Een pro-actieve opstel ling heet dat in veel nettere be woordingen; niet alleen maar mop peren als iets van 'bovenaf wordt besloten, maar vanaf het aller eerste moment laten horen hoe jij erover denkt. Polderdijk: „Dat is ty pisch voor ons dorp. Wij hebben vanwege de oprukkende industrie altijd moeten vechten voor ons be staan, Nieuwdorp heeft heel lang in het verdomhoekje gezeten. Dat schept een band tussen de inwo ners. Hier helpt iedereen elkaar." En juist door die sociale cohesie is het eenvoudig om projecten te rea liseren. Van Dam en Polderdijk zul len de jury daarom vandaag ook nog even wijzen op twee Automa tische Externe Defribillatoren, die op strategische plaatsen in het dorp hangen. Inmiddels hebben vijftig inwoners een cursus ge volgd, zodat ze in geval van nood het apparaat kunnen bedienen. De Nederlandse Dorpsvernieu- wingsprijs is een prestigieuze prijs voor dorpen die op een bijzondere manier aan de leefbaarheid wer ken. De prijs wordt elke twee jaar uitge reikt door de Landelijke Vereniging voor Kleine Kernen, in samenwer king met het Ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit. Het winnaar dingt mee naar de Eu ropese Dorpsvernieuwingsprijs. Naast Nieuwdorp zijn ook Esbeek, Kootwijkerbroek, Meddo, Poppen- wier, Spoordonk, Wijk aan Zee en Zuidermeer genomineerd. door Rob Paardekam GOES - Een groep bewoners uit Goes-West stapt naar de Raad van State om de nieuwbouw van de Zuidwester aan de Rommerswa- lestraat tegen te houden. Op de plek van de voormalige La- boratoriumschool wil de zorgin stelling een gebouw neerzetten, waar zo'n zestig verstandelijk ge handicapten kunnen verblijven. Enkele omwonenden vrezen voor overlast van af- en aanrijdende busjes en vinden dat de gebouwen te hoog worden. De bezwaarmakers vingen onlangs bot bij de bestuursrechter in Mid delburg. Daarop werd de eerste paal geslagen. „Dat was onfatsoen lijk", vindt H. van Akkeren. „Want de termijn waarin wij in beroep konden gaan, liep nog." Volgens Van Akkeren krijgt hij de laatste tijd vaak te horen dat hij 'te gen die arme zieltjes is'. „Maar dat zijn we helemaal niet", stelt hij. „Hun komst moet alleen niet ten koste gaan van een hele gemeen schap. Deze voorziening past ge woon niet in de wijk. Wij hebben het op een fatsoenlijke manier ge probeerd, maar de Zuidwester wil de niet met ons praten om tot een oplossing te komen." Wanneer de zaak door de Raad van State komt, is nog niet be kend. Overigens is de bouw na het slaan van de eerste paal niet ver dergegaan. Wat daarvan de reden is, konden ze gisteren niet zegge bij de Zuidwester.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 88