'Ik zei eerder marmer dan melk' Van Belle Baby Alle baby- en positiekleding 3 halen... 2 betalen! Dode gevonden in woning DOOD OUTDOOR FASHION ACTION DE DOOD Gebroeders Timmerman bedenken met de nabestaanden persoonlijke grafmonumenten. www.vanbellebaby.nl Timmerman Natuursteen Monument over ramp met Cornells NIEUW Australia's first ««min sheepskin boots NIEUW bij bd store Warm bat boots donderdag 22 oktober 2009 In een korte serie besteedt de PZC aandacht aan aspec ten rondom de dood. Deze week: grafmonumenten. door Marijke Vael Overal is natuursteen. Grove platen recht streeks uit de groeve, staan naast een voor beeld begraafplaats met fijn gepo lijste, glanzende gedenkstenen. Binnen zijn de vloeren, het tafel blad en zelfs de handgreep aan de deur van hardsteen, marmer of gra niet. De gebroeders Timmerman weten niet beter. Zij groeiden op tussen natuursteen. „Ik leerde eer der marmer zeggen dan melk," grinnikt de 50-jarige Martin Tim merman. Samen met zijn broer Chris (59) runt hij het bedrijf, dat in 1914 in de familie kwam toen grootvader Chris Timmerman het Zierikzeese aannemers en steen houwers bedrijf Van der Linde overnam. Het steen dat daar werd gehouwen kwam grotendeels te recht in vloeren en dorpels van huizen. „Vroeger hadden alleen rij ke mensen een gedenksteen op hun graf" weten de broers. Naarmate de verschillen tussen rangen en standen af namen groei de de vraag naar graf- en urnenste nen. En daarmee Timmerman Na tuursteen. „In 1962 stootte mijn va Martin (links) en Chris Timmerman. „Soms komen mensen die niet lang meer te leven hebben langs om een graf- of urnensteen te regelen. Dan moet je wel even slikken." foto Dirk-Jan Gjeltema der het aannemersdeel af en richt te zich helemaal op natuursteen. In 1966 verhuisden we door ge brek aan ruimte naar Nieuwerkerk en tegenwoordig vormen gedenk stenen tachtig procent van onze omzet", vertelt Chris. Hoewel hij een toekomst in de elektrotech niek voor ogen had en zijn broer profvoetballer wilde worden, heb ben zij geen spijt van hun beslis sing om in de zaak te gaan, zoals vader Wim Timmerman dat wil de. „Het werk past bij ons omdat we graag met mensen omgaan en zorgvuldig werken. Via persoonlij ke gesprekken helpen we nabe staanden een grafmonument be denken dat bij de overledene past." Maatwerk, zo blijkt in de Babykamer Mika 3-delig nu 799,- Babykamer Sofie 3-delig nu 799,- Alleen op donderdag 22, vrijdag 23 en zaterdag 24 oktober 2009 Kijk voor meer aanbiedingen op praktijk. Niet alleen omdat iedere grafsteen apart wordt vervaardigd, maar vooral vanwege de persoonlij ke elementen die het monument uniek maken. Zoals die steen die een moeder liet maken voor haar overleden dochter. „Ze wilde op het graf keitjes leggen die haar kind meebracht van buitenlandse reizen. Aan ieder steentje zat een verhaal. Pratend over de kans dat de keitjes van het graf zouden waaien kwamen we op het idee om ze te bevestigen in een holle rand die we aan de zijkant van de grafsteen konden frezen. Die me vrouw heeft de steentjes daar per soonlijk in gelijmd, bij ons in de Timmerman Natuursteen heeft de hoofdvestiging in Nieuwerkerk. Een grafsteen vervaardigen duurt 2 a 3 maanden. In die periode wordt de steen gezaagd en gepolijst, de tekst gezandstraald en het monu ment geplaatst. TERNEUZEN - 87 jaar na de onder gang van het stoomschip Cornelis voor Zweden wordt in Terneuzen een monument onthuld. Bij de ramp in 1922 kwamen alle 23 opva renden van de houtboot om het le ven, onder wie twaalf mannen uit Terneuzen en omgeving. WESTDORPE - In een woning aan de Graaf Jansdijk in Westdorpe is gisterochtend een dode aangetrof fen. Omdat het niet duidelijk was of de persoon een natuurlijke dood was gestorven, stelde de poli tie technisch onderzoek in. Ook kwam een arts van de GGD ter plaatse. Het onderzoek duurde tot laat in de middag. De politie kon gisteren nog niets zeggen over de uitkomsten van het onderzoek. In opdracht van de Nederlandse Oorlogsgravenstichting maakt Tim merman monumenten voor omge komen militairen. Timmerman is het enige Zeeuwse bedrijf met het keurmerk van de stichting Keurmerk Natuursteen. werkplaats." Of die grafsteen waar in drie hartvormen werden ver werkt. In een groter hart is een af beelding van de overledene te zien, in de harten ernaast staan de namen van zijn vrouw en kinde ren. „We ontwierpen die steen in overleg met een vrouw die haar man heel jong verloor." Persoonlijke herinneringen aan de overledene die tijdens zo'n ge sprek naar boven kan komen, zijn soms ook voor Chris en Martin Timmerman aangrijpend. „Vooral wanneer het overleden kinderen of jonge mensen betreft. En soms komen mensen die niet lang meer te leven hebben langs om een graf- of urnensteen te regelen. Dan moet je wel even slikken. Maar het maakt dit werk ook heel mooi." bd store Middelburg, Achter de houttuinen 34 - Goes, Grote Markt 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 79