sport 135 Uitschakeling Denen van belang Wüst voelt zich ongemakkelijk bij eerbetoon EUROPA LEAGUE PSV kan goede zaken namens Nederland doen tegen Kopenhagen Ajax en Heerenveen staan voor sleutelduels, Twente rekent op behoud van ongeslagen status Nederland wil het snelste pak donderdag 22 oktober 2009 door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - De vaste plek die de kampioen van Nederland krijgt toegewezen in het eindtoernooi van de Champions League staat de komende jaren onder druk. Dene marken ontpopt zich op de Ue- fa-ranglijsten voor 2011 en verder tot een serieuze rivaal. Alleen al daarom zou de uitschake ling van FC Kopenhagen in de Eu ropa League zeer welkom zijn. PSV dient vanavond dus een ho ger belang dan alleen zijn eigen. FC Kopenhagen is de laatste Deen se deelnemer aan de Europese toer nooien en zonder die club kan het land dus na de winter geen pun ten meer vergaren voor de Ue- fa-ranglijst, die bepalend is voor het aantal deelnemers en de status daarvan in Champions League en Europa League. Trainer Fred Rutten wees al eerder op het uitgebalanceerde karakter van groep K. Een uitgesproken fa voriet is er in zijn ogen niet, net zo min als een duidelijke zwakke broeder. Dat gegeven maakt de ko mende twee duels met FC Kopen hagen tot cruciale ontmoetingen. De oefenmeester van PSV wil ook vanavond weer niets aan het toe val overlaten en bezocht zondag de competitiewedstrijd tussen Köge HB en FC Kopenhagen. Hij werd er bevestigd in de analyses van de scouts. De Deense oppo nent is moeilijk te bestrijden. „Heel degelijk, heel gesloten", zo typeert hij FC Kopenhagen. „We moeten erop voorbereid zijn dat we niet legio kansen zullen krij gen én dat zij naar voren toe ge vaarlijk kunnen uitbreken." Met oud-Ajacied Jesper Grönkjaer als roerganger beschikt FC Kopen hagen over een uitgebalanceerd team. In de laatste linies spelen vier Zweden, die borg staan voor defensieve hardheid. Voorin specu leert FC Kopenhagen met Grönkjaer en het Braziliaanse spit- senkoppel Ailton/Santin op indivi duele technische kwaliteiten. In de moderne geschiedenis van het Deense voetbal speelt FC Ko penhagen een vooraanstaande rol. De fïisieclub verzamelde deze eeuw al zes landstitels. De club ontstond uit een samensmelting van KB (Kjöbenhavens Boldklub) en Boldklub 1903. Fred Rutten geeft de spelers aanwijzingen tijdens de training van PSV in het Philips Stadion. De Eindhovenaren spelen vanavond thuis in de Europa League tegen FC Kopenhagen. foto Vincent Jannink Voor Ajax heeft het derde optre den in de groepsfase van de Euro pa League nu al het karakter van een sleutelduel gekregen. Bij een nederlaag tegen Dinamo Zagreb vanavond voor eigen publiek kan het wel eens heel moeilijk worden om internationaal nog te overwin teren. Ajax is in een benarde uit gangspositie terechtgekomen om dat het de eerste twee groepswed strijden tegen Timisoara (0-0) en Anderlecht (1-1) ondanks een groot veldoverwicht niet winnend afsloot. Het negatief verschil met Anderlecht is opgelopen tot twee punten. Dinamo Zagreb verdedigt een voorsprong van één punt in de Arena. Trainer Martin Jol kan kie zen uit een volledig fitte selectie. In Berlijn staan twee tobbende ploegen tegenover elkaar in groep D. Hertha BSC, de nummer laatst van de Bundesliga, ontmoet SC Heerenveen dat zestiende staat in de eredivisie. Ook in de Europa League hebben beide ploegen het moeilijk met één punt uit twee wedstrijden. Zowel Hertha als Heerenveen slaag de er niet in te winnen van het laag ingeschatte FK Ventspils uit Letland. Een overwinning is daarom noodza kelijk om uitzicht te behouden op de volgende ronde. 1 Als leider in groep H hoopt FC Twente in het Moldavische Tiras pol tegen FC Sheriff een vervolg te geven aan de goede start in de Eu ropa League. Sheriff is een grote onbekende. Toch werd het elftal de afgelopen negen jaar landskam pioen. In de eerste wedstrijd in de Europa League hielden de Molda- viërs knap stand tegen Steaua (0-0). In eigen huis bood het Fener- bahi;e goed partij (0-1). door Maarten van Helvoirt TILBURG - Een goede vriendin van Ireen Wüst werkt in Tilburg als fy siotherapeut in het nieuwe sport- medische centrum. „Om daar te komen moet ze door dezelfde deur als de ijsbaan en dan ziet ze mijn naam daar staan. Voor haar is dat iedere keer weer een bijzon dere ervaring. Wat dat betreft ben ik blij dat ik inmiddels in Heeren veen woon", zegt de olympisch kampioene van Turijn 2006 op de 3000 meter. Voor de schaatsster zelf had het niet zo nodig gehoeven dat er in Tilburg een ijsbaan naar haar ver noemd is. Niet nu al althans. „Moet je voor zoiets niet dood zijn dan?", was haar eerste reactie toen de Tilburgse sportwethouder ]an Hamming twee jaar geleden op een zomerse dag in haar geboorte plaats Goirle op de koffie kwam om het idee van een Ireen Wüst Ijsbaan te bespreken. „Maar hij zei dat ik al zoveel gepresteerd heb en dat je voor altijd olympisch en we reldkampioen blijft. 'En wat als ik de komende jaren geen deuk in een pakje boter rijd?', vroeg ik. Dat zou hem niet van gedachten doen veranderen." Na een maand bedenktijd en ge sprekken met haar ouders en haar coach Gerard Kemkers was ze er nog niet uit. „Uiteindelijk heb ik het beschouwd als een grote eer, nog mooier dan dat er een straat naar je wordt vernoemd. Als ik zou weigeren, zou ik er spijt van krijgen, zei iedereen. Ik blijf het wel 'de ijsbaan in Tilburg' noe men, want mijn eigen naam krijg ik niet over mijn lippen." In Goirle is inmiddels de Ireen Wüst Trofee in het leven geroe pen. Eind dit jaar wordt deze twee jaarlijkse sportprijs voor het eerst uitgereikt. Afgesproken is dat de naamgeefster hem zelf nooit zal winnen, zelfs niet als ze straks in februari in Vancouver opnieuw olympisch kampioen wordt. En dat is wel het doel, liefst op de 1500 meter. Na twee kwakkeljaren steekt ze op alle fronten lekker in haar vel. Sinds mei heeft ze een 'heel leuke vriendin' en 'mijn lichaam doet op het ijs weer wat mijn hoofd wil'. Als Wüst zaterdag in Tilburg arri veert om de opening van de baan te verrichten, komt ze rechtstreeks uit Erfurt. Daar in voormalig Oost-Duitsland ligt een andere baan die vernoemd is naar een schaatster, de Gunda Nie- mann-Stirnemann Halle. „Voor mij is dat vooral een prachtige trai ningslocatie. Ik sta er niet zo bij. stil dat Gunda een topschaatsster was", zegt Wüst resoluut. 1 Schaatsbond KNSB werkt in de aan loop naar de Olympische Spelen in Vancouver aan een eigen schaats pak, dat 'het snelste van de we reld' moet zijn. Mocht het Neder landse exemplaar sneller zijn dan dat van sponsor Nike, dan aarzelt de bond niet het contract met de Amerikaanse leverancier op te zeg gen. De uitvoeringen van Nike la gen de afgelopen twee jaar om ver schillende redenen onder vuur. Veel schaatsers kregen de Swift Skin II niet aan en degenen die er wel in reden, voelden zich belem merd door het strakke, stugge pak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 71