binnenland 15 Zorgpremie extra omhoog zijn stad CLASSIC FM LIVE in AMSTERDAM We lijken braaf maar niemand weet hoe corrupt Nederland echt is kS BOEK ONLINE of bel 0900-9697 Gas wordt duurder, stroom goedkoper m mr ZORG De Nederlandsche Bank verplicht verzekeraars om hogere reserves op te bouwen 2-daags arrangement Nederland INCLUSIEF Slechts 2 data beschikbaar, OP OP! donderdag 22 oktober 2009 Verzekeraars moeten reserves opbouwen voor onverwachte tegenvallers. Kamerfracties eisen ophelde ring van minister Klink. Zorgverzekeraars onaange naam verrast door eisen van De Nederlandsche Bank. DEN HAAG - De Tweede Kamer is bang dat de premies voor de zorg verzekering volgend jaar extra om hooggaan. De verzekeraars moeten van De Nederlandsche Bank (DNB) 300 miljoen euro meer eigen vermo gen hebben. Daardoor zouden de premies met 25 euro stijgen, boven op de verwachte normale verho ging. CDA en PvdA hebben giste ren opheldering gevraagd aan mi nister Ab Klink (Volksgezond heid). De SP wijt de dreigende extra premiestijging aan doorge schoten marktwerking. Nu is er nog een potje voor verze keraars die veel meer moeten uit keren dan hun collega's. Nu dit sys teem wordt afgebouwd, gaan ze meer risico lopen. Daarom moe ten ze zelf meer reserves hebben om klappen te kunnen opvangen. PvdA en SP noemen dit 'dood geld' dat niet aan zorg uitgegeven wordt. Ook het CDA wil van Klink weten of de zorgverzekeraars de komen de jaren steeds grotere reserves moeten gaan aanleggen. De zorg verzekeraars waren onaangenaam verrast door de aangescherpte ei sen van De Nederlandsche Bank. Sinds de invoering van het huidige stelsel van zorgverzekeringen zijn de voorwaarden die worden ge steld aan de hoogte van het eigen vermogen, niet veranderd. Koepe lorganisatie Zorgverzekeraars Ne derland (ZN) klaagt dat het besluit van DNB volkomen uit de lucht komt vallen. De zorgverzekeraars zijn net bezig de premies voor 2010 vast te stel len. Voor 15 november moeten ze hun klanten de polis voor volgend jaar aanbieden. Ze hebben nu nauwelijks nog de gelegenheid de grotere reserves, te ningen, een hotel, winkels, cafés en restaurants in. Gisteren kwam daar voor Kool haas, die jarenlang als 'papieren' ar chitect vooral met publicaties en niet met gebouwen een naam op bouwde, een nieuwe opdracht bij. Zijn ontwerp voor het nieuwe stadskantoor achter het stadhuis op de Coolsingel werd tot mooiste verkozen. Koolhaas was onder de indruk. door Annemieke Kooper UTRECHT - De Amsterdamse politie was in de jaren zeventig makkelijk om te kopen. Te pas en te onpas sluisden agenten informatie door aan criminelen. Of ze dealden drugs. Maar de destijds corrupte groep lijkt haar wilde haren inmid dels te hebben verloren. Het ziet er naar uit dat Nederland zelfs tot een van de minst corrupte landen in de wereld behoort, stelden des kundigen gisteren op een congres over corruptie in de rechtshandha ving. Helemaal in vergelijking tot landen als Rusland, waar 'verdach ten' regelmatig onder druk van marteling worden gedwongen een foute bekentenis af te leggen. Volgens Hans Nelen, hoogleraar criminologie aan de Maastricht University, is er 'niets onrustba rends' aan de hand in dit land dat rechters voor het leven benoemt en hen zoveel salaris betaalt dat het niet loont zich te laten omko pen. Ook corruptiedeskundige Maurice Punch maakt zich weinig zorgen. „Overal waar je politie en justitie hebt, is ook corruptie, maar een typisch corrupt land is Nederland absoluut niet." Toch zijn er flink wat voor-beelden van recente ambtelijke corruptieda den. Zo kreeg een Rotterdamse po litieagent gevangenisstraf omdat hij illegaal informatie had doorge speeld. Een rechter in Den Haag werd onlangs met vervroegd pen sioen gestuurd nadat bleek dat hij onder ede had gelogen. Gemeentelijke ambtenaren wor den in ons land als meest corrupt gezien, bleek uit onderzoek. Bijna zes procent van hen zou onbe trouwbaar zijn. Rechters zijn het eerlijkst. Nog geen twee procent zou 'plat' zijn. Onduidelijk is echter of deze cij fers de waarheid benaderen. Want hoewel de overheid zich in 2005 tot doel had gesteld dat uiterlijk dit jaar alle verdenkingen van cor ruptie moeten worden geregis treerd, is van dit voornemen wei nig terechtgekomen. Vertroebe lend voor het daadwerkelijke beeld is daarbij dat corruptie lang niet altijd wordt gemeld. verrekenen in hun premies. Op Prinsjesdag ging minister Klink er nog van uit dat de zorgpremie slechts met 20 euro zou stijgen naar 1085 euro. Dit is een ver wacht gemiddelde. De zorgverzeke raars stellen zelf de premie vast. De eerste zorgpremie voor 2010 is inmiddels bekendgemaakt. Zorg verzekeraar DSW was enkele we ken geleden - net als vorig jaar - de eerste die met de nieuwe pre mie naar buiten kwant. Bij de Schiedamse verzekeraar betalen klanten in 2010 1080 euro per jaar voor hun zorgverzekering. Dat is 27 euro meer dan in 2009. De pre mieverhoging van DSW komt neer op een stijgingspercentage van 2,6 procent. AMSTERDAM - De gastarieven gaan per 1 januari iets omhoog, stroom wordt juist wat goedkoper. Vol gens energieconcern Nuon gaat het in beide gevallen om 'een paar procentjes'. Nuon, dat onlangs is overgeno men door het Zweedse Vattenfall, is het eerste energiebedrijf dat zich uitspreekt over de tarieven voor 2010. Nuon verwacht dat de ener gienota per saldo gelijk blijft. Dat komt doordat de stijging van de energiebelasting teniet wordt ge daan door de daling van de net werkkosten. In juli dit jaar gingen de tarieven met 25 procent om laag. Nuon introduceert volgend jaar een apparaat waarmee het energieverbruik in huis direct kan worden gemeten. - m overnachting in 4-sterren hotel tl/ citytax ontbijtbuffet concertkaart k CLASSIC FM LIVE - WINTER CLASSICS Dit muziekspektakel in de Heineken Music Hall brengt de mooiste muziek van dit bijzondere jaargetijde! U wordt in een heerlijke, warme ambiance ontvangen. Uw gastheer is Ernst Daniël Smid en de uitvoering van dé Kerstbelevenis van 2009 wordt verzorgd door een gerenommeerd koor en symfonieorkest en jonge talenten! Behalve klassieke muziek, worden er musical- en filmhits en prachtige Kerstmuziek gebracht. Bij dit arrangement is een 4e rangs entreekaart inbegrepen. Tegen een toeslag kan een 3e, 2e of le rangs entreekaart worden bijgeboekt. MERCURE HOTEL AMSTERDAM AAN DE AMSTEL**** Dit 4-sterren hotel ligt direct aan het water en op ca. 10 min. met de metro van het centrum. Het hotel is o.a. voorzien van een lift, restaurant, bar, sauna en solarium. Aankomstdata: 22 en 23 december 2-daagse autovakantie v.a. 79 Zie www.kras.nl/51060 15 cpm Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5