uit 113 Markiezenhof weer een veilig stadspaleis Zeeuwse Museumnacht op 28 locaties donderdag 22 oktober 2009 door Rinze Brandsma Het is een van de gaafst bewaarde middel eeuwse gebouwen: het stadspaleis Het Markiezenhof in Bergen op Zoom. Juweel van een stadspa leis, laatgotische Brabantse stijl, gebouwd tussen 1485 en 1514. Het gaat weer open na een in grijpende verbouwing en herin richting. Tot aan de 18e eeuw hoefde je in de Nederlanden niemand uit te leggen hoe belangrijk de stad was, strategisch aan de Schelde gelegen tussen economisch machtig Hol land, Zeeland en Antwerpen. He ren als de opeenvolgende Jannen van Glymes, later Markies, en hun mooie markiezinnen als de blozen de Maria Elisabeth, hadden in heel Europa een hoge status. Ze waren machtige Heren van het Gulden Vlies en steenrijk. Dat is te zien aan de woningen die ze bouwden en de aankleding ervan. De fees ten, jachtpartijen en riddertoer- nooien die de stad op stelten zet ten. En nu? Veel te weinig mensen bui ten de Markiezenstad weten hoe subliem dat stadspaleis met zijn prachtig gemetselde, veilig dikke muren, trapgevels, toren, binnen plaatsen, waterputten, Franse stijl- tuin en stijlkamers is. Met zijn Hof zaal, inclusief de enorme Christof- felschouw uit 1521 als pronkstuk. Met al zijn charme en allure. „Het Markiezenhof geldt als best bewaarde geheim van Brabant", zegt Marieke van Wijk van het His torisch Centrum een beetje ont steld. Het is misschien een mooie reclameslogan, maar tegelijkertijd een trieste constatering. En onver diend. Hoog tijd dat ook mensen van buiten de Krabbenstad komen kijken hoe mooi die combinatie van gaaf stadspaleis en groot mu seum is. Na anderhalfjaar bouwen is deze zomer een ingrijpende verbou wing en herinrichting voltooid. Als ook het stadsarchief naar het 1 Een van de heringerichte stijlkamers in het Markiezenhof. Markiezenhof verhuisd is, is het complex met recht het 'Historisch Centrum' dat 'het verhaal van stad en regio' vertelt. Met de feestelijke heropening is gewacht tot deze week, die de Week van de Geschie denis is. De echte grootscheepse restaura tie, die het Markiezenhof van ka zerne terugbracht tot zijn oor spronkelijke, middeleeuwse staat van 1550, was nog maar goed twin tig jaar geleden, in 1987, voltooid. Maar na de vuurwerkramp in En schede en de rampzalige brand in het Volendamse café werd de vei foto Thom van Amsterdam ligheid van het publiek in gebou wen met een publieksfunctie een heet politiek item. Het historische complex moest ook een veilig com plex worden, om het in staat te stellen grote groepen mensen te blijven ontvangen. Dat betekende gevoelige ingrepen, om de oude ei ken deuren en alle zalen brandvei lig te krijgen. Waar de brandweer bijvoorbeeld verordonneerde dat er branddeu ren moesten komen en buitendeu ren naar buiten moesten draaien, dienden slimme oplossingen wor den gevonden. Want anders bete kende het dat er puien openge hakt zouden worden en het vijf eeuwen oude gebouw geweld zou worden aangedaan. Het mooiste is dat van de ingrijpende aanpassin gen op het eerste oog bijna niets te zien is.De 42 oude eiken deuren zijn nu brandwerend zonder dat hun uiterlijk is aangetast. Gebrand schilderd glas kreeg bescherming met brandwerende ruiten. Je kunt nu, meer dan voorheen, 'het ge bouw beleven'. Omdat niet alle ruimtes volgestouwd zijn met vitri nes en het aanzienlijke complex veel meer is 'opengegooid'. Directeur Wim Reijnders is er mis schien nog wel het meest tevreden over dat tijdens de restauratie van anderhalfjaar 'de winkel open bleef. „Daar ben ik hartstikke trots op, hoe de mensen hier door gewerkt hebben. De verbouwing is binnen de gestelde tijd en bud get gelukt. Kijk eens naar verbou wingen van andere musea: het Zeeuws Museum was zes jaar dicht, het Rijksmuseum is al heel lang gesloten. Bij ons bleef het pu bliek, met wat beperkingen en op twee weken na, welkom." In huis zitten straks het Cartoon museum, Kermismuseum, Mu seum voor Stad en Regio en het Regionaal Archief van de stad Ber gen op Zoom, Woensdrecht, Steen bergen en het Waterschap Brabant se Delta. Nu via de website maar liefst 60.000 historische foto's en anderhalf miljoen aktes in te zien en te downloaden zijn, trekt het Markiezenhof bijna 200.000 digita le bezoekers per jaar. Zondag 25 oktober is het publiek vanaf 13.00 uur welkom op een gratis toegankelijk openingsprogramma. Het Markiezenhof bevindt zich in de Steenbergsestraat in Bergen op Zoom. Zie ook: www.markiezenhof.nl. Voor het derde jaar op rij wordt morgen de Zeeuwse Museumnacht gehouden. In totaal 28 musea doen mee aan deze speciale avondopenstelling, die veelal duurt tot middernacht. Het thema van dit jaar is Oorlog Vrede. In diverse musea kunnen be zoekers luisteren naar verhalen van ooggetuigen van de Tweede Wereldoorlog. Een greep uit het uitgebreide programma: Op Schouwen-Duiveland houdt De Burghse Schoole voor kinde ren een fakkeltocht naar de ring- walburg en zijn er lezingen over de Westhoek-bunkers en hoeve Van der Meulen. In Goemanszorg in Dreischor vertelt Wim de Vrie- ze een oorlogsverhaal en maken bakkers 'regeringsbrood'. Op Tholen houdt De Meestof in Sint-Annaland onder meer een schoonschrijfwedstrijd met kroon tjespen en inkt en verzorgt 'Merck toch hoe sterck' optredens. Op Walcheren zijn er volop activi teiten bij Museum Wings to Victo ry op Vliegveld Midden-Zeeland, kunnen kinderen een kunstwerk maken bij het Marie Tak van Poort vliet Museum in Domburg, is er een speurtocht voor kinderen door het verduisterde Museum De Schotse Huizen in Veere, wordt in De Vierschaar in Veere de Grote Veerse Quiz gehouden en stelt het Muzeeum in Vlissingen het jaar 1809 (Engels bombardement op de stad) centraal. Op Zuid-Beveland rijdt de Stoom trein Goes-Borsele en zijn er activi teiten in Historisch Museum De Bevelanden in Goes, het Fruitteelt museum in Kapelle en het Ooster- schelde Museum in Yerseke. In Zeeuws-Vlaanderen worden onder meer wedstrijden met het Romeinse bordspel Merels gehou den in het Gemeentelijk Archeolo gisch Museum in Aardenburg, biedt Het Land van Axel verhalen, muziek en films, vertelt Johan Pro voost in het Visserijmuseum over het bombardement op Breskens en zijn er voordrachten in Het Vlaemsche Erfgoed in Groede en Het Bolwerk in IJzendijke. Zeeuwse Museumnacht, morgen avond in 28 musea verspreid over de provincie. Voor het volledige pro gramma zie www.scez.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 57