41 binnenland Koolhaas drukt stempel op Vreeman zweeg met tegenzin PvdA krijgt achterban in Limburg niet mee I BÉU Jongeren willen in crisis vooral korten op het koningshuis Nabestaanden willen nieuw onderzoek naar Herculesramp peter van straaten ÜJ* Nog één leerling in ziekenhuis na ongeval Ketelbrug gaat nog een keertje open Grote demonstratie gepland door krakers donderdag 22 oktober 2009 GELEEN - De AOW-plannen van het kabinet kunnen in Limburg niet rekenen op warme gevoelens en instemming. Dat bleek gistera vond in Geleen waar de PvdA-top de eerste van drie 'briefings' hield om de achterban uit te leggen waarom doorwerken tot 67 jaar noodzakelijk is. Een grote meerderheid van de aan wezigen in Zalencentrum De Ha- nenhof confronteerde PvdA-voor- zitter Lilianne Ploumen, staatsse cretaris Sharon Dijksma (Onder wijs) en PvdA-Tweede Kamerlid Diederik Samsom bij herhaling op boegeroep en afkeurende uitroe pen. 1 De PvdA-top haalde alles uit de kast om zijn Limburgse achterban te overtuigen, maar dat leek ver geefs. Samsom werd onthaald op hoongelach toen hij een lans brak voor het kabinetsplan. Zijn argu ment 'we worden ouder, blijven langer gezond en beginnen later met werken', viel bij veel mensen niet in goede aarde. Ook het feit dat hij de moed van de PvdA roemde om de AOW aan te pak ken maakte geen positieve indruk op de zaal. Met name boze werk nemers van autofabriek NedCar en leden van vakbond FNV Bond genoten staken hun ongenoegen niet onder stoelen of banken. HILVERSUM - Jongeren denken bij bezuinigingen wegens de economi sche crisis vooral aan het konings huis, blijkt uit onderzoek van NOS Headlines en Top-X, het jongeren- panel van EénVandaag. Driekwart van de tweeduizend jongeren van 12 tot 24 jaar die aan de enquête meededen, zette dat bovenaan de lijst van mogelijke bezuinigingen. Het mes mag wat veel jongeren be treft ook worden gezet in het amb tenarenapparaat, defensie en ont wikkelingshulp. Maar onderwijs, gezondheidszorg en studiefinancie ring moeten buiten schot blijven. EINDHOVEN - De stichting Nabe staanden Herculesramp wil een nieuw onderzoek naar de gang van zaken rond de crash van het militaire vliegtuig in Eindhoven in 1996. Het boek van journalist Hans Matheeuwsen over de ramp geeft nieuwe informatie die dit no dig maakt, vindt de stichting. Ze heeft een verzoek neergelegd bij de staatssecretaris van Defensie. F Artist Impression van het exterieur van het nieuwe stadskantoor Rotterdam, ontworpen door Rem Koolhaas. „Het boek moet nog verschijnen, maar het is ons al wel duidelijk dat in het onderzoek indertijd een he leboel informatie heeft ontbro ken", zegt Wint Ederveen, voorzit ter van de stichting. Uit vertrouwe lijke rapporten van Binnenlandse Zaken zou bijvoorbeeld blijken dat inzittenden van het toestel zijn ver dronken in bluswater. Bij de ramp kwamen 34 mensen om het leven. ROTTERDAM - Rem Koolhaas (1944), bekend van de televisieto rens in Peking en de bibliotheek in Seattle, gaat aan de slag in zijn geboortestad Rotterdam. „Ik werk hier al dertig jaar", zei de architect gisteren verwijzend naar 1975 toen hij het Office for Metro politan Architecture oprichtte. „In die tijd is de stad ontzettend veran derd: complexer en internationaler en door de bevolkingssamenstel ling veel interessanter." In Rotter dam bleef zijn bijdrage nog be perkt tot de Kunsthal (1992). Dat lijkt te veranderen; drie projecten van de hand van Koolhaas in de Maasstad staan op stapel. Over een aantal jaar moet het cen trum van de stad een forse kubus rijker zijn. In het gebouw - in de volksmond al de 'kaas van Kool haas' genoemd - moeten wonin gen, kantoren, winkels en moge lijk een nieuw theater en (stads)museum samenkomen. Het 85 meter hoge gebouw moet ruim een half miljard euro kosten. Op Zuid, aan de oever van de Maas, moet een 'verticale stad' ver rijzen. De Rotterdam bestaat uit drie torens van ongeveer 150 me ter hoog. Er komen kantoren, wo- TILBURG - Aanwijzingen voor cor ruptie door het Tilburgse raadslid Hans Smolders vormden in sep tember vorig jaar de reden voor burgemeester Ruud Vreeman om de raad niet te informeren over het duurder uitvallen van de ver bouwing van het Midi Theater, be ter bekend als het Adje-theater. Vreeman heeft dat gisteravond aan de Tilburgse gemeenteraad verteld in een emotioneel verweer tegen de harde conclusies van een enquê tecommissie die meent dat hij zijn informatieplicht heeft geschon den. NIJMEGEN Er ligt nog één leerling in het zie kenhuis na het dodelijke busonge val van maandag bij het Spaanse Gerona. De leerling kwam dinsdag naar Nederland en ligt nu in een Nijmeegs ziekenhuis. Een gewon de leerkracht is gisteren uit een Spaans ziekenhuis ontslagen. Het lichaam van de 15-jarige leerlinge die het busongeluk niet overleefde, komt vandaag naar Nederland. Het onderzoek van de Rijksrecher che naar corruptie door de fractie voorzitter van de Lijst Smolders Tilburg (LST) werd eerder deze week bekend. De burgemeester be kende gisteravond dat hij degene is geweest die justitie heeft inge schakeld. Smolders heeft volgens Vreeman 75.000 euro gevraagd aan de Amerikaanse ontwikkelaar die in Tilburg het grootste winkelcen trum van Nederland wilde bou wen om vóór het project te stem men. Vreeman legde uit dat hij hele maal alleen voor het dilemma LELYSTAD Rijkswaterstaat opent zondag om 8.15 uur nogmaals de Ketelbrug om schepen te laten passeren die niet onder de brug door kunnen varen. Daarna wordt de brug weer ver grendeld. Dat heeft Rijkswaterstaat gisteren laten weten. De klep van de Ketelbrug in de richting van Em- meloord kwam begin deze maand spontaan omhoog. Sindsdien is de brug vergrendeld. kwam te staan om de raad te infor meren en anderzijds zijn plicht om de integriteit en bestuurbaar heid van de stad te bewaken. „Ik realiseerde me dat corruptie het beste gedijt in instabiele poli tieke verhoudingen. Een onbe stuurbare stad met een integriteit- probleem was een schrikbeeld voor me." De burgemeester vroeg de raad om begrip voor zijn persoonlijke afweging. „Ik vecht voor een integer Tilburg en een integere gemeenteraad in het belang van de inwoners." UTRECHT In Utrecht wordt zaterdag een gro te demonstratie vóór kraken gehou den. Dit heeft een groep krakers gisteren bekendgemaakt. Vorige week besloot de Tweede Kamer kraken te verbieden. Krakers en sympathisanten gaan de straat op om te laten zien dat kraken door gaat. Volgens hen is kraken het bes te pressiemiddel om eigenaren iets te laten doen met hun bezit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4