301 geld werk Tandartsverzekering is vaak overbodig w Wie een kuil graaft voor een ander SCHEVE ZAKEN donderdag 22 oktober 2009 De zorgverzekering wordt in 2010 waarschijnlijk een stuk duurder. Kritisch kijken naar aanvullende ver zekeringen kan geld schelen. door Berrit de Lange illustratie Ruben L. Oppenheimer De zorgverzekeraars maken bin nenkort de premies voor 2010 be kend. De verwachting is dat het tarief voor het basispakket jaar lijks met enkele tientallen euro's zal stijgen. Besparen op de verzekering kan door de ta rieven van zorgaanbieders te vergelijken en eventueel over te stappen naar een goedko pere verzekeraar. Daarnaast zijn aanvullen de polissen lang niet altijd nodig. Bijna de helft van de verzekerden sluit 'voor alle zekerheid' een tandartsverzekering af Maar uit onderzoek door vergelijkingssite In- depender.nl blijkt deze aanvulling vaak over bodig. Voor bezitters van een gezond gebit is de aanvullende verzekering vrijwel altijd weggegooid geld. Wie de tandarts twee keer per jaar bezoekt voor de periodieke controle en dan ook een gebitsreiniging laat uitvoeren, is zo'n 62 eu ro kwijt. Een beperkte tandartsverzekering kost gemiddeld 130 euro per jaar. Zonder aanvullende verzekering is de besparing dus 68 euro. Genoeg om zo nodig nog een gaat je te laten vullen. Bedenk daarbij dat de meeste verzekerden een polis hebben die maximaal 250 euro per jaar vergoedt. Voor dure ingrepen, zoals een brug of een kroon, is die dekking dan niet voldoende en moet fors worden bijbetaald. Mensen met een slecht gebit kunnen wel profijt hebben van een tandartsverzekering. Zij moeten er wel rekening mee houden dat een verzekeringsmaatschappij bij het afslui ten van een uitgebreide tandartsverzekering meestal vooraf een keuringsrapport vraagt. Dat is ook het geval wanneer iemand over stapt naar een andere verzekeraar. De kans is dan groot dat iemand wordt geweigerd voor een uitgebreide dekking. Het is daarom verstandig bij verschillende aanbieders te informeren. Er zijn namelijk ook verzekeringen waarbij niet vooraf een medische keuring wordt gevraagd. Bij collectieve contracten is het soms moge lijk zonder keuringsrapport een tandartsdek temonnee ook een rol: hoeveel kan de verze kerde uit eigen zak betalen. Wie aan het rekenen slaat, moet ook even kijken op de website van de Nederlandse Zorgautoriteit (www.nza.nl). Daar staat een overzicht van de wettelijk vastgestelde maxi mumtarieven die de tandarts in rekening mag brengen. Tandartskosten zijn overigens nog steeds fis caal aftrekbare ziektekosten. De fiscus han teert wel drempels. Bij een inkomen van minder dan 7.152 euro (partners 14.304) be draagt de drempel 118 euro. Ziektekosten bo king af te sluiten. Let daarbij wel op de klei ne lettertjes, want vaak is sprake van gedeel telijke dekking of uitsluitingen. Een uitgebreide tandartsdekking kost al gauw enkele honderden euro's per jaar aan premie. Tandartsen, maar ook verzekeraars wijzen erop dat het daarom zinvol is met de tandarts te overleggen welke behandelingen de komende tijd te verwachten zijn. Op die manier kan een rekensommetje worden ge maakt of een aanvullende verzekering zin heeft. Vanzelfsprekend speelt de ruimte in de por reageren? geld@wegener.nl ven dat bedrag mogen worden afgetrokken van het inkomen. Bij een gezamenlijk inko men tot 38.000 euro geldt een drempel van 1,65 procent van het inkomen, boven de 38.000 euro is de drempel 627 euro plus 5,75 procent van het inkomen. De premie voor een aanvullende verzeke ring is bovendien geen fiscale aftrekpost meer. Ook het eigen risico mag niet worden afgetrokken. door Aad Schalke "T anine Pot heeft de reputatie een ijze- I ren dame te zijn. Sinds kort is ze direc- I trice van een organisatie die de fusie I van drie gemeentelijke sociale dien- sten in goede banen moet leiden. Ze bewijst haar imago al snel als ze twee me dewerkers met onmiddellijke ingang schorst. De man en vrouw zouden zich schuldig hebben gemaakt aan het verstu ren van discriminerende en seksueel getin te e-mails over collega's. Binnen de gemeentelijke organisaties be staat echter twijfel over de gang van zaken. Voordat beslissingen worden genomen over het al dan niet ontslaan van de twee medewerkers, Anne Geerts en Klaas Ver- wielen, willen de betrokken gemeenten dat de zaak eerst grondig wordt uitgezocht. Daarvoor gaat onderzoeker Erik Palmen eerst praten met Pot, per slot van rekening is zij degene die Geerts en Verwielen heeft geschorst en het liefst definitief van ze af wil. Pot maakt er geen geheim van dat zij veel moeite heeft met de nogal eigengerei de manier van werken van de twee mede werkers. Ook hun directe collega's, Hans Jansen en Lilian Verwaaien, zien hen niet erg zitten. Jansen blijkt door Pot als chef te zijn geparachuteerd, maar Geerts en Ver- wielen laten merken de beschermeling van de directeur niet als baas te accepteren. Toch moeten ze samenwerken en omdat ze vaak klussen buiten de deur hebben, is de afspraak gemaakt dat ze eikaars inkomende e-mails kunnen bekijken. Zo komt het dat Jansen een e-mail ontdekt van Geerts, waarin zij haar chef- Jansen dus - een stuk onbenul noemt die zich om hoog heeft gewerkt door de hielen te lik ken van Pot. Hij ziet ook een e-mail, van Verwielen aan Geerts, waarin zijn mede werkster Verwaaien als een dom blondje wordt omschreven. Een andere e-mail grapt dat het bij een zelfmoordaanslag wel makkelijk is als Verwaaien en Jansen ook worden opgeblazen. Jansen informeert ver volgens zijn directeur over de e-mails, die Geerts en Verwielen onmiddellijk schorst. Onderzoeker Palmen ontdekt dat er ver schillende e-mails zijn verstuurd door Ver wielen en Geerts. Daarin maken ze melige opmerkingen over hun naaste collega's. Ook de gewraakte e-mails zitten ertussen. De geschorste collega's geven Palmen een toelichting op hun mailwisseling, maar spreken ook hun verbazing uit over het feit dat Jansen kennelijk gearchiveerde e-mails heeft kunnen lezen. Officieel mocht hij al leen nieuw binnengekomen berichten le zen. Palmen komt er vervolgens achter dat Jansen, vlak voordat hij de kwetsende e-mails 'bij toeval' vindt, ervoor gezorgd heeft dat hij alle e-mails van Geerts kan le zen, dus ook de berichten die ze zelfheeft verstuurd en de opgeslagen e-mails. Met de ze inbreuk op de afspraken is de chef duide lijk te ver gegaan. Directeur Pot had daar naast veel te snel besloten de beschuldigde medewerkers te schorsen. Ze had de klacht onvoldoende onderzocht en de betrokke nen nauwelijks gelegenheid tot weer woord gegeven. Palmen constateert in zijn onderzoek ook dat het beleid van Pot aan alle kanten faalt. Het eind van het liedje is dat de 'e-mailers' Geerts en Verwielen er met een waarschu wing vanaf komen. Chef Jansen wordt over geplaatst en directeur Pot kan op zoek naar een andere baan. 'Tsja', denkt Erik Palmen, 'zo keerden de e-mails zich tegen degene die juist had gedacht op een makkelijke ma nier van een paar 'lastige' medewerkers af te komen. Een echte boemerangactie.' De namen zijn verzonnen, de gebeurtenissen zijn authentiek. Scheve Zaken komt tot stand in samenwerking met Onderzoeksbureau Schal ke Partners in Breda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 32