zeeland 123 puntje naar school. Heel goed: ga!' Jaap Melse (SCP) opnieuw in de race om wethouderschap Veere HARTVAN fft 1 Openingstijden: d.v. zaterdag 7 nov. 2009 'Bestaat er eigenlijk wel een equivalent voor 'zullen' in het Pools? 'Ik wil nooit meer terug. Als ik straks goed Nederlands spreek, zal het Nou, dan maken we er maar 'moeten' van' Barbara Puskaric nog beter zijn' Monika Lukaszweska 'lek ben Slawomir. lek ben Baritomiej. lek ben Erward. lek ben Monika. lek ben Bruno' DOMBURG - De SGP Veere stort zich ongewijzigd in de gemeente raadsverkiezingen 2010. De samen werking met de Christenunie blijft intact. Fractievoorzitter René de Visser uit Meliskerke voert de lijst aan. Wethouder Jaap Melse uit Aagtekerke staat op twee. Als het aan de SGP/CU ligt, behouden zij hun huidige functies. Ook de zittende raadsleden zijn weer kan didaat: 3. Piet de Visser uit Melis kerke; 4. Ad Maris (CU) uit Grijps- kerke; 5. Abraham Wisse uit Oost- kapelle; 6. Arie Schot uit Aagteker ke. De lijst telt 22 namen, met op 7 Albert Maljaars uit Westkapelle. 8. Wim de Rijke (CU) Vrouwenpol der; 9. Arco Wijkhuijs Aagtekerke; 10. Pieter Poortvliet Veere. Opnieuw staat geen enkele vrouw op de lijst. Enorme keuze in onze showroom! do, vrij 10.00 - 18.00 uur za 10.00 - 17.00 uur Klarinetweg 2c 4337 RA Middelburg T. ft-31 (0) 118 - 67 49 55 j www.ohcwalcheren.nl 11' Zeeuwse Mannendaq sprekers: Aad van de Sande Rob Hondsmerk 'De Levensbron' Mansholtiaan 1 - Goes Aanvang: 10 unr 1:0118-468886 0115-696456 Kosten: €15/ Schrijf in voor 5 november via de website www.zeeuwsemaniiendag.nl donderdag 22 oktober 2009 w Tja, als de gemeente Vlissin- gen wil dat vrouwencen trum Dunya ook mannen toelaat, dan moet dat maar. Met alle gevolgen van dien. door Wendy van den Hurk Het zou het eerste jaar zijn dat ze subsidie kregen en toen vond de gemeente de doel groep te beperkt. De subsidie werd ingekort. Dat zou den de dames van Dunya zich niet nog eens laten gebeuren. Voortaan mogen ook mannen binnen. De tamtam draait op volle toeren; het oude badhuis aan de Bonedijke- straat raakt overspoeld met Oost- Europese gastarbeiders, die alle maal Nederlands willen leren, „lek ben Slawomir. lek ben Barito- miej. lek ben Erward. lek ben Mo nika. lek ben Bruno." En zo zitten er dinsdagavond nog negen aan de lange tafel. De Polen, Hongaren, Li touwers, Bulgaren, Oekraïners en Portugezen komen net van hun werk - sommigen hebben de verf nog op hun vingers zitten - maar toch gaan ze liever naar Dunya dan naar hun kamer. „Ze zijn su- pergedisciplineerd", vertelt vrijwil ligster Janny Berg. „Ze zeggen dat dat komt door het communistisch regime. Als je huiswerk meegeeft voor donderdag, is het woensdag al af. Dat is met die Marokkaanse vrouwen wel anders. Die komen vooral om thuis weg te zijn." Omdat westerlingen niet in aan merking komen voor een inburge- ringscursus, zijn ze aangewezen op taalscholen. Dan is Dunya met twaalf euro vijftig per maand voor twee keer twee uur les per week toch een stuk goedkoper. En aan kennis ontbreekt het niet. Als een volleerd docent staat Barbara Pus karic voor het bord. „Vul in: ik puntje puntje naar school. Heel goed: ga! Wij puntje puntje het le ren. Bestaat er eigenlijk wel een equivalent voor 'zullen' in het Pools?" Ze pakt het woordenboek Niderlanzko-Polski, maar kan het zo snel niet vinden. „Nou, dan ma ken we er maar 'moeten' van." Dat Barbara de Kroatische taal be heerst, dankzij haar echtgenoot, is alleen maar handig. „Zeventig pro cent van het Bulgaars, Russisch en Pools kan ik volgen. En het mooie is: mijn man werkt bij de Schelde en die heeft allemaal spullen mee genomen waar die mannen mee werken. En daar plakken wij dan weer de Nederlandse vertaling op. Want ja, ons lesmateriaal is eigen lijk gericht op vrouwen. Dat gaat over naaien en strijken; niet over stofmaskers en veiligheidsbrillen. Nu gaan we leren wat er in de bad kamer staat. Oh Janny, wil je voor mij nog even de badkamer in het Portugees printen?" Over printen gesproken... Da's ook wat. Elke week haalt Janny wel zes honderd A4'tjes van de printer bij Stichting Droom. En de laatste tijd zijn dat er steeds vaker duizend. „Het is gewoon bijna niet haalbaar meer. Elke week druppelen nieu we cursisten binnen. Ik vrees dat we binnenkort een leerlingenstop moeten afkondigen." Na een sigaretje gaat Barbara gena deloos verder. „Tazienka! Dat is badkamer. Wydlo, dat is zeep. Zeg maar na: tand-pas-ta." Gedwee en in koor worden haar woorden her haald. Op Justina na, want die zit in volledige concentratie over haar werkboekje gebogen. Barbara laat haar maar. „Ze is zo ijverig." Waarom de cursisten toch zo ge motiveerd zijn, dat laat zich makke lijk raden. Janny slaat haar armen over elkaar en lacht. „Ze willen na tuurlijk allemaal hier blijven." Voor altijd, als het aan Erhan O. Alien ligt. Hij zegt dat het hier be ter is dan in Bulgarije, waar hij van daan komt. „In alles. Hier heb ik mijn eigen bedrijf Ik ben timmer man en elektricien. Dat kan daar niet. Er is geen werk." Werk was voor Monika Lukaszews- ka niet de belangrijkste reden om Polen achter zich te laten. Maar in derdaad: die vier schoonmaakbaan tjes in Viissingen, daar had ze daar niet eens van durven dromen. „Ik wil nooit meer terug. Als ik straks goed Nederlands spreek, zal het nog beter zijn. Ik kan al een liedje: ik hou van jou, alléén van jou!" Het leren gaat snel. Nog maar een paar weken geleden kwamen de cursis- Het lesmateriaal is toegespitst op werknemers. Voorheen beschikte Dunya ten niet verder dan een paar woordjes Nederlands. alleen over lessen voor vrouwen; over het huishouden. Goes j Marconistraat 13 {0113} 22 41 13 www.tmcwoonwinkels.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25