Misschien lijken alle kleine planeten op Venus of Mars en donderdag 22 oktober ^09 blijkt de aarde toch heel bijzonder te zijn' A1 Sterrenkundigen willen, net als Het Goede Doel al jaren geleden, antwoord op de vraag: is er een plaats tussen de sterren waar ik heen kan gaan? Het antwoord komt, maas er is nog wel jaren onderzoek nodig. 'Intelligent leven vinden is nog moeilijker' Jarenlang onderzoek Daphne Stam van SRON n de sterren...? door Miriam van den Brand illustratie Chantal van Wessel Ster: een bolvormig hemellichaam, dat bestaat uit lichtgevend plasma. Eigenlijk is een ster een soort zon. Exoplaneten zijn planeten die draaien om een ster. Het bestaan van deze planeten is voornamelijk afgeleid van indirecte waarnemingen en daarop gebaseerde berekeningen. worden opgelost is dat de zon de telescoop verblindt en een planeet die op de aarde lijkt niet zo ver van zijn zon zal afstaan. „Zie het als een vuurtoren waar een motje omheen vliegt. Dat motje wil je onderzoeken, maar door het felle licht van de vuurtoren zie je niets. Een idee vanuit Amerika is een scherm 80.000 kilometer voor zo'n ruimtetelescoop te laten vlie gen om het sterlicht te onderschep pen, net zoals je een hand voor je ogen houdt als je iets in de buurt van de zon wilt zien." Totdat de aarde-achtige exoplane ten zijn gevonden, proberen Stam en collega's zoveel mogelijk gege vens te verzamelen bij planeten in ons zonnestelsel. „Als we eenmaal onderzoek kunnen doen naar die kleine exoplaneten willen we de data natuurlijk wel juist kunnen in terpreteren. Als je Venus van een grote afstand bekijkt zou je kun nen afleiden dat het een goede pla neet is om op te leven. Maar in werkelijkheid is het er 500 graden. We moeten dus weten hoe we een aarde en een Venus kunnen onder scheiden." Maar ook als blijkt dat een planeet 'levensvatbaar' is, blijft moeilijk te bepalen of er wat leeft. „Zuurstof wordt afgebroken door zonlicht. Als er veel zuurstof in de atmo sfeer zit moet dat dus steeds wor den aangevuld. Dat betekent dat er een bron moet zijn, dat er waar schijnlijk leven moet zijn. Maar wie weet is het toch het gevolg van een ons onbekend geologisch proces. „Intelligent leven vinden is nog moeilijker. Een technologische sa menleving als de onze zou je mis schien herkennen aan de vervui ling. Een extreem voorbeeld: als je cfk's zou vinden moet er wel leven zijn, die vind je niet in een natuur lijke atmosfeer." De meer dan vierhonderd nu be kende exoplaneten leveren een schat aan informatie op. En die is niet alleen interessant voor de zoektocht naar eventueel buiten aards leven, zegt Stam. „Misschien lijken alle kleine planeten op Ve nus of Mars en blijkt de aarde, met een gematigd klimaat dat ideaal voor leven is, toch heel bijzonder te zijn. We weten niet hoe stabiel het klimaat op aarde is. Het even wicht zou heel wankel kunnen zijn, aardes kunnen misschien wel heel snel in Venussen verande ren." In de oudheid keken mensen al naar de planeten. Saturnus, Mars en Jupiter, Venus en Mercurius stonden bekend als de 'zwervende sterren'. Planeet is Grieks voor 'zwerver'. Vanaf de achttiende eeuw wordt steeds verder de 'ruim te' ingekeken. In de jaren '20 van de vorige eeuw komen wetenschap pers erachter dat zich buiten ons zonnestelsel nog andere planeten stelsels bevinden. De eerste exoplaneten worden ont dekt in 1992, maar die cirkelen om een neutronenster, niet om een ge wone ster als de zon. In 1995 wordt de eerste exoplaneet bij een zon-achtige ster ontdekt. Hij heet 51 Pegasi b en staat op 48 lichtja ren van de aarde. Een exoplaneet cirkelt om een ster zoals de aarde om de zon. De meeste exoplaneten die we nu ken nen zijn gasreuzen, zoals Jupiter. De ontdekte exoplaneten bevinden zich allemaal in onze Melkweg, ons sterrenstelsel, en allemaal in de buurt van onze zon. De Melkweg bevat zo'n 200 miljard sterren, en er zijn waarschijnlijk miljarden ster renstelsels in het heelal. Om aan te geven hoe dichtbij de dichtstbijzijnde exoplaneet is: als je met radiosignalen contact maakt vanaf de maan duurt het 1 secon de voor je stem op aarde te horen is. Vanaf Mars duurt het tien minu ten. Vanaf de exoplaneet meer dan tien jaar. Om op de aarde te kunnen lijken is het noodzakelijk dat de volgende zaken worden aangetroffen: zuur stof, vloeibaar water en methaan (resultaat van biologische activi teit). Er wordt op verschillende manie ren gezocht naar exoplaneten. Van uit de ruimte verzamelen bijvoor beeld de satelliet C0R0T en de Ke- pler-satelliet van NASA informatie. Kepler werd dit jaar gelanceerd en houdt zo'n 100.000 sterren in de gaten. Voor de toekomst staan nog meer missies gepland, die vanaf 2018-2020 gaan zoeken naar aard achtige planeten in bewoonbare nes van sterren binnen een af stand van 80 lichtjaren van de aarde. Nederland werkt hier aan mee. HARPS (High Accuracy Radial Velocity Sear cher), het instrument dat de meest recente exoplaneten ont dekte, is geplaatst op de telescoop op La Silla in Chili. De spiegeldiame- ter van die telescoop is 3,6 meter. Een van de spectaculairste ontdek kingen is de Gliese 581 d in 2007, de eerste superaarde in de leefbare zone van een ster. De Kepler-satelliet van de Amerikaanse ruimtevaartorganisa tie NASA.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11