io exoplaneten Vinden van een exoplaneet donderdag 22 oktober 2009 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Is er een plaats tuss< saturnus neptunus aarde Nfc:- jupiter Het is de heilige graal van het ruimteonderzoek: een planeet vin den die op onze aarde lijkt. Dat die graal wordt gevonden, is abso luut zeker, zeggen sterrenkundi gen. Met zoveel planeten in het heelal is het een kwestie van tijd voordat een tweede aarde in beeld komt. En wie weet, is daar ook wel leven te vinden ook. Voorlopig is de wetenschap nog niet zover. De aarde is maar een klein bolletje, vergeleken met som mige reuzen die in de ruimte rond zwerven. Zo klein, dat een verge lijkbare planeet op dit moment met de gevoeligste apparatuur nog niet is waar te nemen. Voorlopig moeten sterrenkundi gen het doen met de ontdekking van grotere 'exoplaneten', plane ten die om een andere ster draaien dan onze zon. Zoals de 32 waarvan de ontdek king deze week bekendgemaakt werd op een conferentie in Portu gal. Onder de nieuwe planeten zijn superaardes (gemiddeld vijf keer zo groot als onze planeet) en reuzenplaneten (supergrote gasbol- len zoals Jupiter). In totaal zijn nu 403 planeten in kaart gebracht. 'Ontdekking' betekent niet dat we tenschappers de planeten kunnen zien, legt Ignas Snellen, docent as tronomie aan de Universiteit Lei den, uit. „Daar staan ze veel te ver weg voor. De aanwezigheid van de ze planeten is bepaald door het ef fect dat ze hebben op de ster waar ze omheen draaien. Die wiebelt door de zwaartekracht van de pla neet." Die wiebel constateren is geen een voudig werkje. Het HARPS-instru- ment, de exoplanetenjager uit Chi li die de 32 nieuwelingen vond, ver richtte de afgelopen jaren 100 nachten per jaar metingen. „Je moet ongelooflijk veel data verza melen om te kunnen aantonen dat de ster wiebelt. Hoe meer van die gegevens we hebben, hoe beter het instrument kan worden inge steld en hoe meer de kleine plane ten ook in beeld komen. HARPS heeft inmiddels alweer veel meer exoplaneten gelokaliseerd." Snellen verwacht dat binnen 5 jaar jaar een planeet met de omvang van de aarde gevonden wordt. Zo'n vondst betekent nog niet dat op die aardachtige planeet ook le ven mogelijk is. De planeet moet niet te dicht bij de ster, zijn eigen zon, staan, dan is het er te warm. Maar ook niet te ver weg, dan is het te koud. De massa ervan is belangrijk. „Sommige planeten zijn bijvoor beeld overblijfselen van grote gas reuzen. Ze bestaan uit ijzer en heb ben dus een hele andere dichtheid dan de aarde. Daar zul je geen le ven vinden." Daphne Stam van SRON (Nether lands Institute for Space Research) onderzoekt hoe je, als zo'n familie lid van de aarde is gevonden, kunt bepalen of er een atmosfeer is en zo ja, of die atmosfeer zo is samen gesteld dat er iets op de planeet kan leven. Dat gebeurt door het sterlicht te onderzoeken dat op de planeet valt en weerkaatst wordt, een on- derzoeksspecialiteit van Neder- land. „Door de kleuren in dat weerkaatste sterlicht te vergelijken met het licht van de ster zelf kun nen we bepalen welke chemische elementen zich in de atmosfeer be vinden. Zuurstof haalt bijvoor beeld het rood uit het licht." De speciale apparatuur om dit soort metingen te verrichten wor den nog vervolmaakt. In de nabije toekomst zal onderzoek gedaan worden vanaf de aarde, maar ook met een ruimtetelescoop. Een van de problemen die moet Een exoplaneet cirkelt om een ster en oefent invloed uit op de baan van die ster. Astronomen kunnen dit constateren doordat het licht van de ster verandert. Het licht wordt iets roder als de ster van de aarde af beweegt. Als de ster naar de aarde toe beweegt is het licht iets blauwer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10