Bedrijfsfysiotherapie wint terrein therapie De arbeidsproductiviteit wordt normaliter niet ver hoogd door harder maar door slimmer te werken. Bedrijven en instellingen zetten daarom steeds meer in op de vitaliteit van de he le organisatie. In toenemende ma te wordt daarbij het belang van bedrijfsfysiotherapie ingezien. De bedrijfsfysiotherapeut zet zich in voor de gezondheid van organisaties en medewerkers, sa men met werkgevers en werkne mers, maar ook met ARBO-orga- nisaties, brancheverenigingen en verzekeraars. door Henk van de Voorde ZIERIKZEE - Het belang van be drijfsfysiotherapie wordt steeds meer onderkend, bijvoorbeeld in het kader van CANS (Complaints of Arm Neck and Shoulder, voorheen RSI). De draconische toename van beeld schermwerk heeft er toe geleid dat medewerkers steeds vaker klachten krijgen van nek, schouders en armen. Tegenwoordig wordt er dan ook veel aandacht besteed aan de ergonomi sche kant van de werkplek. Door een goed beleid kunnen veel klachten worden voorkomen. De bedrijfsfysio- therapeuten werken aan het voorko men van - gezondheidsproblemen op de werkplek, verminderen en herstel len van aandoeningen van het bewe gingssysteem en ondersteunen waar nodig bij de re-integratie van (langdu rig) zieke werknemers, via een geïnte greerde aanpak aan een gezonde werk omgeving. In 1998 is de Stichting Re gistratie Bedrijfsfysiotherapeuten op gericht, die het register beheert van bedrijfsfysiotherapeuten die voldoen aan Vastgestelde opleidings- en kwali teitseisen. De eerste register bedrijfsfy siotherapeuten (Rbf) zijn een jaar la ter opgenomen in het register. Jaco Vleeshouwer uit Zierikzee vervult in Zeeland een pioniersrol op het ge bied van bedrijfsfysiotherapie. Certificaat Het ondernemersechtpaar Jaco en Ja- net Vleeshouwer leidt samen met Ot to van Houten middels een maat schap de fysiotherapiepraktijk Fysant in Zierikzee, waar in totaal zes fysio therapeuten werkzaam zijn. Fysant is als enige individuele praktijk in Zee land in het bezit van het HKZ-certifi- caat. Deze normen hebben de interna tionaal erkende ISO 9001:2000 nor men als basis en omvatten daarnaast branchespecifieke eisen. Belangrijkste doel van de certificering is de kwali teit van de zorg te blijven waarbor gen. „Bedrijfsfysiotherapie is met name het voorkomen van klachten op het gebied van arbeid en gezondheid, me de door op de werkplek te inventarise ren waar de problemen liggen. Het gaat om de relatie werk, werkbelas ting en gezondheid. Bedrijfsfysiothera pie draagt bij aan het voorkomen van verzuim en werkt dus kostenbespa rend. Verzuim betekent niet alleen dat werknemers niet aanwezig zijn, maar veelal ook dat productieproces sen minder goed kunnen verlopen. Dat kost de werkgever vaak veel geld", aldus Vleeshouwer. Lichamelij Jaco Vleeshouwer: „Bedrijfsfysiotherapie werkt kostenbesparend.'' ke klachten op het werk komen veel vuldig voor. Oorzaken zijn zwaar werk, repeterende handelingen, lang durig één houding innemen, ver keerd lichaamsgebruik, een onjuiste werkplekinrichting of te snelle hervat ting van het werk na ziekte of blessu res. Gevolg is kostbaar ziekteverzuim. Klachten Organisatiebreed Dat is in veel gevallen onnodig. Be drijfsfysiotherapie is bij uitstek ge schikt om lichamelijke klachten en ziekteverzuim te voorkomen. Zowel werkgevers als werknemers profiteren daarvan. Terwijl arbeidsfysiotherapeu- ten de focus hebben op individuele begeleiding, werkt de bedrijfsfysiothe rapeut meer organisatiebreed. Ge zondheid en vitaliteit op de werk plek, vereisen vaak een verandering in de organisatie. Bijvoorbeeld een# pauzebeleid bij beeldschermwerk. Vaak is er sprake van re-actief beleid, waarbij de bedrijfsfysiotherapeut pas aan de orde komt als er op de werk plek lichamelijke klachten ontstaan. Via een zogenaamde secundaire pre ventie kan de bedrijfsfysiotherapeut er vervolgens aan bijdragen dat er la ter klachten worden voorkomen. ,,De werkplek zelf is doorgaans wel goed ingericht, maar het gaat meestal om de manier waarop mensen hun werk verrichten." Vleeshouwer wijst op de coachende rol van de bedrijfsfy siotherapeut. ,,De bedrijfsfysiothera- ,peut richt zich in eerste instantie op het voorkomen van aandoeningen aan het bewegingssysteem door onder andere in de ontwerpfase van nieuwe werkplekken te adviseren evenals in de herontwerpfase van bestaande werkplekken. Naar aanleiding van risi co -inventarisaties of eigen onderzoek worden interventies voorgesteld of uitgevoerd op het gebied van de orga- Foto: Marijke Folkertsma nisatie van de arbeid, de inrichting van de werkplek of het gedrag van werknemers om aandoeningen te voorkomen. Dit kan bijvoorbeeld door individuele begeleiding op de werkplek, onder andere bij mensen die veel met beeldschermen werken, waarbij instructie wordt gegeven hoe het meubilair en alle kantoorappara tuur het beste kan worden ingesteld op basis van de individuele anthropo- metrische maten. Ook wordt groeps- voorlichting gegeven, zoals trainin gen hoe men met de rug moet om gaan of groepstrainingen om de alge hele belastbaarheid te verhogen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 97