81 buitenland Afghanistan stemt op 'We zullen die ratten van de Bush in boek afgebeeld als grimmig en cynisch Yodhoyono heeft grote plannen met Indonesië 'Aidsvaccin minder effectief dan geclaimd' AFGHANISTAN Kiescommissie besluit dat een tweede ronde moet Blair in Hebron woensdag 21 oktober 2009 door Frank Hendrickx washington - Een nieuwe baan in Washington DC kan Matt Lati mer, oud-speechschrijver van pre sident George Bush, wel vergeten. In zijn onlangs verschenen memoi res 'Speech-Less' (Sprakeloos) wil de Latimer naar eigen zeggen de waarheid weergeven. „Ik wilde ge woon opschrijven wat ik heb ge zien en gehoord, zonder aan de mogelijke consequenties te den ken." Latimer schetst een vernietigend beeld van de Amerikaanse poli tiek. Met name zijn opmerkingen over Bush hebben hem een storm aan kritiek opgeleverd. De presi dent is in de memoires van Lati mer vaak grimmig en ontevreden. Een voorstel om zijn laatste maan den in het Witte Huis te laten vast leggen door een camerateam wijst de president af. „Ik zal overkomen als een klootzak (asshole)." Bush laat aan het publiek steevast weten dat hij naar 'de eindstreep wil sprinten', maar sloft ondertussen op Crocks door het Witte Huis. Over zijn mogelijke opvolgers is Bush ronduit cynisch. Obama is in zijn ogen 'totaal onvoorbereid' voor het presidentschap ('the cat doesn't have a clue') en vice-presi dent Joe Biden weet niet waarover hij praat. „Als geouwehoer een geldeenheid was, dan was Joe Bi- den miljardair", zegt Bush. Latimer is dan al gedesillusioneerd over zijn baas. „Hij was meer geïn teresseerd in vastbeslotenheid dan in de juistheid van beslissingen." Bush werd op dat moment om ringd door incompetentie, zegt La- timer, die de laatste twee jaar van het presidentschap meemaakte. „De beste mensen warén toen al opgebrand of vertrokken. Wat overblijft zijn mensen op hoge pos ten die daar eigenlijk niet thuisho ren. Als je in Washington niet weet wat je met iemand moet be ginnen, promoveer je hem ergens anders naar toe." Washington is volgens Latimer een slangenkuil. „Een verkiezingsoverwinning gaat boven alle idealen. President Oba ma komt over als een buitenstaan der. Dat was zijn grote kracht. Hij kon nog op een goede manier com municeren met mensen." -is. jakarta - De Indonesische presi dent Susilo Bambang Yudhoyono heeft prestigieuze plannen voor zijn tweede ambtstermijn. Het zes tigjarige staatshoofd zei gisteren tij dens zijn beëdiging dat hij in de komende vijfjaar werk wil maken van het versterken van de demo cratie en het verbeteren van het welzijn van de bevolking en het rechtssysteem. Waarnemers noemen de plannen van Yudhoyono zeer ambitieus. Ze ker omdat hij ook nog heeft te ma ken met moslimterrorisme, de fi nanciële crisis in de wereld en de nasleep van een aardbeving in Su matra in september, die ruim dui zend levens eiste. Yudhoyono werd in 2004 de eerste president die rechtstreeks door de bevolking werd gekozen. Hij heeft een succesvolle regeerperiode ach ter de rug, waardoor hij bij de In donesiërs altijd populair is geble- parijs - Een recent onderzoek waarin wetenschappers claimen dat zij een aidsvaccin hebben ont dekt, wordt door andere onderzoe kers als een stuk minder succesvol bestempeld. Volgens de critici zijn de uitkom sten niet goed genoeg om te con cluderen dat het vaccin werkt, meldde de BBC gisteren vanaf een conferentie in Parijs. De wetenschappers hebben het vaccin in Thailand getest op ruim 16.000 mensen. Daaruit bleek dat het risico op hiv, het virus dat aids kan veroorzaken, door het vaccin daalde met 31 procent. Nu het complete onderzoek is vrij gegeven, en niet alleen de resulta Tijdens de eerste stemronde in augustus heeft president Karzai zoveel ongeldige stemmen ge kregen, dat hij niet de vereiste 50 procent heeft gehaald om te winnen. Een tweede ronde te gen zijn voornaamste rivaal Ab dullah is daarom nodig. kabul - De Afghaanse Kiescom missie heeft besloten dat op 7 no vember een tweede ronde van de in augustus gehouden presidents verkiezingen moet plaatsvinden. Het besluit is het gevolg van de be kendmaking van de Electorale Klachtencommissie (ECC), dat zo veel stemmen ongeldig zijn dat president Hamid Karzai de vereis te 50 procent niet heeft gehaald. Karzai liet weten akkoord te gaan met een tweede ronde. Voorzitter Azizullah Lodin zei dat de Kiescommissie 'de Afghaanse bevolking niet langer in onzeker heid wil laten verkeren'. De Af ghaanse kieswet bepaalt dat een tweede ronde van de presidents verkiezingen nodig is als geen van de kandidaten de 50 procent haalt. Karzai zei in gezelschap van de Amerikaanse senator John Kerry en het hoofd van de VN-missie in Afghanistan, Kai Eide, akkoord te gaan. Kerry, voorzitter van de Se naatscommissie buitenlandse be trekkingen, sprak van 'een grote kans' en prees Karzai voor diens 'waarachtig leiderschap'. De ECC maakte maandag bekend dat een derde van de stemmen op Karzai ongeldig is, waardoor diens stemmentotaal tot onder de 50 procent was gezakt. Karzai zou uit eindelijk 49,7 procent van de stem men hebben gekregen -meer dan volgens onafhankelijke berekenin gen, maar niet genoeg voor een on middellijke zege. Daarmee werd de weg geplaveid voor een tweede ronde tegen Karzais voornaamste rivaal, voormalig minister van bui ven. Zijn tweede periode is met een ook zijn laatste: volgens de wet krijgt een president niet meer dan twee termijnen. Yudhoyono begon zijn militaire carrière in 1974 en bracht het in de jaren negentig tot viersterrengene- raal. Tijdens militaire trainingen in Eu ropa en de Verenigde Staten kreeg hij naar eigen zeggen inzicht in de westerse democratie. Hij studeer de ook in de VS. Onder leiding van Yudhoyono, in de volksmond ook wel SBY ge noemd, werd de afgelopen jaren een begin gemaakt met de aanpak van corruptie, die het ruim 230 miljoen inwoners tellende land met de grootste moslimbevolking ter wereld al decennia teistert. Ook werden islamitische terreuror ganisaties met succes bestreden en veerde de economie van het land op. hebron - De internationale gezant him-moskee (bij joden bekend als De Britse ex-premier wordt bege- voor het Midden-Oosten, Tony Blair het Graf van de Patriarchen) in He- leid door de Palestijnse gouverneur (in het midden), bezoekt de Ibra- bron op de Westelijke Jordaanoever. van Hebron, Dr. Hussein al-Aaraj en ten, blijkt dat 51 mensen uit de groep die het vaccin kreeg, toch hiv opliepen. In de groep die een placebo kreeg toegediend, kregen 74 mensen het virus. Dat verschil is volgens de critici te klein om te spreken van een doorbraak. Vooral als de mensen die in de eer ste zes maanden van het onder zoek hiv kregen niet meegeteld worden, is het verschil tussen de onderzoeksgroep en de controle groep te klein. Deze mensen zouden al ziek zijn geworden voordat het vaccin zijn werk had kunnen doen. Het duurt na besmetting zes maanden voor dat het hiv-virus in het bloed zicht baar is. door Harald Doornbos islamabad - Op de betonnen trap die leidt naar de eerste verdieping van de 'Sharia-afdeling' ligt een grote plas bloed. Er zit een groot gat in de muur, alles in de kamer ligt ondersteboven. In de ravage ligt ook nog een aanvraag van een student voor de universiteit van Brussel. Overal hangt verstikkende rook. „De doden en gewonden zijn net naar het ziekenhuis afgevoerd", vertelt de bedrukt kijkende stu dent Jameel Shah. „Mijn god, nu blazen ze ook al studenten op, wat een schande." Een kwartier eerder pleegde een Talibanstrijder hier een zelfmoord aanslag. Twee minuten daarvoor had een ander hetzelfde gedaan, tweehonderd meter verderop bij een cafetaria voor vrouwelijke stu denten. Naast de twee daders, kwa men er twee jongens en twee meisjes om bij deze aanslagen op de Internationale Islamitische Uni versiteit in Islamabad, de hoofd stad van Pakistan. Het is de eerste keer dat de Taliban met bloedvergieten reageert op het jongste legeroffensief in Zuid-Waziristan. Sinds zaterdag is het Pakistaanse leger daar bezig met een grootscheepse operatie te gen de eenheden van de TTP (de Organisatie van Pakistaanse Tali ban) onder leiding van Hakimul- lah Mehsud. Het leger is daarmee begonnen omdat de groep van Mehsud vanuit Zuid-Waziristan honderden bloedige aanslagen pleegde in Pakistan, waarbij ruim drieduizend mensen omkwamen. Vorige week was de TTP verant woordelijk voor gemiddeld vier grote aanslagen per dag. De militaire operatie moet de TTP voor eens en altijd het zwijgen op leggen. Maar gisteren werd duide lijk dat de troepen van Mehsud in Waziristan kunnen vechten en te gelijkertijd elders in Pakistan kun nen toeslaan. Waziristan is sinds 2001 niet al leen een vrijhaven voor lokale Pa kistaanse stammen als de Meh- suds, maar ook voor Al Qaeda, de Afghaanse taliban en Pakistaanse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8