TAANS-BEIJSENS KJ9 infotorial ADVOCATEN EN NOTARISSEN ROOSENDAAL BERGEN OP ZOOM Collaborative divorce www.haansbeijsens.nl Scheidingsmediation was tot voor kort het enige alternatief voor maat werk bij een echtscheiding. Collaborative divorce vormt een nieuwe mogelijkheid voor een scheiding op maat. Voor ondernemers die hun scheiding in goed overleg willen regelen, kan dit een interessante optie zijn. Het doel van scheidingsmediation is de gevolgen van de scheiding niet door de rechter te laten beslechten, maar zelf kno pen door te hakken. Bij bemiddeling gaan de echtelieden samen naar een familie rechtadvocaat die optreedt als neutrale conflictmediation. De mediatior begeleidt op een professionele manier de gesprek ken en onderhandelingen van partijen. Hierdoor komen partijen zelf tot passende oplossingen voor hun conflict. In Amerika is naast de 'reguliere' bemid deling een nieuwe methode ontstaan om samen de gevolgen van een echtscheiding te regelen. Deze methode wordt aange duid als collaborative divorce, ofwel "overlegscheiding". Het echtscheidings proces verloopt teamgericht. Een schei ding verloopt vaak minder pijnlijk als problemen besproken zijn en oplossingen gezamenlijk tot stand zijn gekomen. Voor mensen die behoefte hebben aan in dividuele belangenbehartiging kan colla borative divorce een betere methode zijn om samen de gevolgen van echtscheiding te regelen dan scheidingsmediation. Bij collaborative divorce draait het ook om maatwerk. Ieder heeft echter een eigen advocaat die de belangen behartigt. Er is dus overleg, maar ook persoonlijke juridi sche en emotionele ondersteuning door de eigen advocaat. Er wordt niet onder handeld door de advocaten, maar met partijen. Hoewel de collaborative divor- ce-advocaat rekening houdt met de be langen van de andere partij, bewaakt hij in de eerste plaats het individuele belang van zijn cliënt en helpt zijn cliënt op te ko men voor zijn belangen. De betrokken heid van de advocaten kan partijen in een gelijkwaardige positie brengen. De colla borative divorce-advocaat is immers niet neutraal, maar bewaakt de belangen van zijn cliënt. Getracht wordt de werkelijke belangen van partijen te verhelderen. Op basis daarvan wordt gezocht naar oploss ingen met een maximale gemeenschappe lijke winst. De advocaten dragen opties aan om 'de taart te vergroten' zodat de winst voor de ene partner niet noodzake lijk het verlies van de andere partner bete kent. De kans op een creatieve oplossing die precies aansluit op de belangen en be hoeften van partijen is groot. Immers, partijen worden begeleid door twee des kundige advocaten. Twee weten meer dan een. Het betreft een interactief, cre atief en dynamisch proces waarbij de in put van alle deelnemers de kans op een oplossing op maat doet toenemen. Op voorhand wordt afgesproken dat alle partijen hun uiterste best doen om in goed overleg tot een oplossing te komen. Om te bewerkstelligen dat partijen en hun advocaten zich tot het uiterste in zul len spannen om in goed overleg tot een overeenkomst te komen wordt de moge lijkheid van een procedure uitgesloten. Advocaten mogen hun cliënt niet verte genwoordigen in een gerechtelijke proce dure, indien het collaborative divorce- proces onverhoopt niet tot een bevredi gende oplossing leidt. Ook in Nederland begint collaborative divorce aan zijn opmars. Op dit moment zijn er ongeveer tachtig Nederlandse ad vocaat-scheidingsbemiddelaars opgeleid als collaborative divorce-advocaat. Hoe wel nog in de experimentele fase kan col laborative divorce ook in Nederland van grote betekenis zijn voor de oplossing van scheidingsconflicten en de zorgvuldige totstandkoming van echtscheidingen. Collaborative divorce leent zich bijvoor beeld bij uitstek voor het regelen van de gevolgen van een echtscheiding, indien er sprake is van een onderneming of indien er sprake is van complexe financiële om standigheden. Door problemen bespreek baar te maken en transparantie aan te moedigen, wordt getracht de angel uit de discussie te halen. Indien er een onderne ming in het spel is, kan een echtscheiding bedrijfsmatig grote gevolgen hebben. De ondernemer heeft groot belang bij conti nuïteit van zijn onderneming. Dat is in veel gevallen ook voor de partner van de ondernemer belangrijk, vooral als er be- Kantoor Bergen op Zoom. Mr. Kyra Pijls-olde Scheper Advocaat en partner Haans Beijsens Advocaten Roosendaal Sectie Familierecht. Kantoor Roosendaal. hoefte aan alimentatie bestaat. Mogelijk heeft de partner van de ondernemer te vens recht op een financiële vergoeding in het kader van de verdeling van de ge meenschap van goederen of de afwikke ling van de huwelijkse voorwaarden. Door open kaait te spelen en eventueel deskundigen bij het proces te betrekken, worden de verschillende belangen achter haald. Op grond daarvan wordt gepro beerd voor iedere partij tot een goed re sultaat te komen. Conclusie In collaborative divorce wordt met de tra ditionele individuele belangenbehartiging van partijen en de coöperatieve pro bleemoplossende benadering van schei dingsbemiddeling het beste van twee we relden gecombineerd. Naast scheidings bemiddeling kan collaborative divorce een belangrijke bijdrage leveren aan een minder conflictueuze afwikkeling van echtscheidingen en een waardevolle toe voeging zijn op de aan cliënten aangebo den methoden voor het regelen van de gevolgen van echtscheiding. Immers, er bestaat een grote kans op het bereiken van een creatieve oplossing op maat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 86