KB Hoe voer je een arbeidsvoorwaardengesprek banen Belangrijke tip: blijf altijd rustig in een gesprek. Foto: ANP Je bent op zoek naar een baan. Je solliciteert, komt de eerste ronde door. Je hebt het idee dat ze je wel zien zitten en zelf wil je die baan ook wel heel erg graag. Maar wat dan? Je hebt stiekem toch een bepaald bedrag in je hoofd, dat je wilt verdienen, een auto van de zaak is nooit weg en als het even kan zou je toch twee keer per jaar op vakantie willen. Hoe onderhandel je dat uit? Car- rièretijger zette een en ander op een rij. Tijdens het arbeidsvoorwaardenge sprek maak je afspraken over je salaris en je secundaire arbeidsvoorwaarden, zoals een reiskostenvergoeding, auto van de zaak, een bijdrage in de pen sioenpremie, en het aantal te werken uren. Allereerst is het van belang om voor jezelf op een rijtje te zetten watje uit de .onderhandelingen kunt en wilt ha len, met andere woorden: breng je prioriteiten in kaart. Bereken watje waard bent. Zoek uit wat voor jouw functie een gangbaar salaris, dat maakt je veel zelf bewuster tijdens de onderhandelin gen. Je kunt op internet een loonwij zer invullen, maar je kunt natuurlijk ook je netwerk van collega's, vrien den, kennissen en familieleden raad plegen. Ook kun je zoeken in perso neelsadvertenties met vergelijkbare, functies of de branche- of vakvereni ging om informatie vragen. Het is ver standig om bij het vaststellen van je sa laris uit te gaan van het bruto bedrag, want dat zal de werkgever beter kun nen inschatten dan het netto salaris. Bedenk watje aan secundaire arbeidsvoorwaarden wilt. Afhankelijk van je functie gaan salaris onderhandelingen niet alleen over het salaris. Ook over je secundaire arbeids voorwaarden kun je onderhandelen. Hierbij moetje je afvragen watje be langrijk vindt: een dertiende maand, winstdeling, een auto van de zaak of misschien wil je een opleiding op kos ten van de werkgever volgen? Reken uit wat je financiële wensen zijn, maar noem nooit tegenover je gesprekspartner(s)je echte minimum! Bepaal de onder- en bovengrens van watje minimaal aan salaris en secundaire arbeidsvoorwaarden wilt. Bepaal daarnaast je wisselgeld. Welke concessies wil je doen? Onderhande len is een spel van geven en nemen. Zet tijdens de onderhandeling hoger in dan wat je op het oog hebt. Maar kijk uit datje jezelf niet uit de markt prijst door honderden euro's meer te vragen dan marktconform is. Wat is je tactiek Breng je meerwaarde in kaart. Wat zijn jouw sterke kanten? Waar om ben je zo waardevol voor de orga nisatie? Zorg ervoor datje goed kunt onderbouwen waarom jij dat salaris waard bent. Ren je gesprekspartner(s). Meestal staat in de uitnodigingsbrief vermeld wie bij het gesprek aanwezig zijn. Vindt het arbeidsvoorwaardenge sprek plaats met P&O, je leidingge vende of met beiden? Probeer van te voren een inschatting te maken van hun onderhandelingsstijl en -tactiek. Onderschat je gesprekspartners nooit! Verwacht het onverwachte. Wat lijkt je moeilijk tijdens het gesprek? Het is goed mogelijk datje salariseis door de tegenpartij resoluut van de ta fel wordt geveegd. Wat doe je dan? Bereid je voor op alle mogelijke ge- spreksscenario's, zodat je tijdens het gesprek niet overdonderd wordt. In een sollicitatiegesprek wordt vaak gevraagd watje over vijfjaar denkt te doen. In een arbeidsvoorwaardenge sprek kan gevraagd worden wat je over vijfjaar wilt verdienen. Zorg dat je weet watje tijdens het sollicitatiege sprek hebt gezegd zodat je een percen tage of gewoon een globaal salarisbe drag kunt noemen dat bij het eerder genoemde antwoord past. Het is nut tig als je op de hoogte bent van de sa larisprogressie in jouw branche of van het bedrijf. Het verloop Elke onderhandeling begint met een luchtig praatje om het ijs te bre ken, bijvoorbeeld over het weer of over de drukte op de weg. Leg dus niet direct je startbod op tafel. Maak kalm, helder en zakelijk je startbod duidelijk. Let daarbij op de reactie van je gesprekspartner, maar laatje er niet door uit het veld slaan. Een minzaam lachje of een hoogstver- baasde blik zijn voorbeelden van trucs die kunnen worden toegepast om je te intimideren. Onderbouw je startbod met argu menten. Nu breng je de argumenten die je in je voorbereiding hebt verza meld. Spreek bijvoorbeeld over je marktwaarde. Je weet immers hoe ie mand met jouw opleiding en ervaring wordt gehonoreerd. Hoor het tegenvoorstel rustig aan, ook al valt het bod je tegen. Roep niet cynisch: "Staat die komma ver keerd of zo?" Ga nooit in op het eerste bod van de tegenpartij. Denk eerst goed na voor je reageert. Net als jij, legt je werkgever ook niet meteen alle troe ven op tafel. Ook hij houdt wissel geld achter de hand. Nu ga je over enkele of alle punten onderhandelen. Dit kan soms lang du ren. Houd het hoofd helder door de punten een voor een te bespreken en aantekeningen te maken. Vraag de an der wat zijn motivering is voor het in nemen van een bepaalde positie. Meestal kan over het salaris onderhan deld worden, zelfs als je gesprekspart ner beweert dat het echt niet moge lijk is. Maar zodra je ontdekt dat er werkelijk niet over je salaris te onder handelen is, begin dan over je secun daire arbeidsvoorwaarden. Deze kun nen wellicht het verschil compense ren. Uiteindelijk kom je samen tot over eenstemming. Je doet er goed aan de gemaakte afspraken een voor een te herhalen. Zo kun je checken of jullie dezelfde afspraken in gedachten heb ben en kunnen verschillen nog be sproken worden. De overeenkomst De gemaakte afspraken worden schrif telijk vastgelegd in een arbeidsover eenkomst. Meestal stuurt de werkge ver je deze binnen enkele dagen toe. Gebeurt dit niet, neem dan contact op met het bedrijf en vraag waarom je de overeenkomst nog niet hebt ont vangen. Vergelijk vervolgens de af spraken met je eigen aantekeningen. Het kan ook zijn dat je het niet eens wordt met elkaar. Forceer niets als het niet lukt om een akkoord te berei ken. Maak liever een nieuwe af spraak. Zo vermoei je jezelf niet met steeds dezelfde argumenten op te som men en je gunt jezelf en je gespreks partner^) de tijd om er nog eens goed over na te denken en naar oplossin gen te zoeken. Neem altijd op een positieve manier afscheid van je gesprekspartner(s), on geacht de uitkomst van de onderhan delingen. Houding Naast je verbale kwaliteiten speelt je non-verbale gedrag een minstens zo belangrijk rol tijdens de salarisonder handelingen. Een zo objectief mogelijke instel ling ten aanzien van je gesprekspart ners is erg belangrijk om het gesprek te laten slagen. Denk niet datje werk gever er bij voorbaat op uit is om jou een poot uit te draaien. Een dergelij ke houding werkt vaak averechts. Blijf rustig, zakelijk en zelfverze kerd. Reageer niet te aanvallend of te assertief, dat werkt averechts en komt niet overtuigend en professioneel over. Zorg voor een actieve, maar ont spannen houding. Ga niet onderuitge zakt in je stoel zitten, maar rechtop. Kijkje gesprekspartner(s) recht in de ogen, maar staar niet. Vindt het ge sprek met meerdere personen plaats, houd dan met iedereen oogcontact. Voorkom zenuwtrekjes. Klik niet voortdurend met je balpen, draai of wiebel niet met je stoel en pulk niet steeds aan je notitieblok of je haar. Goed luisteren is essentieel. Goede onderhandelaars zijn vooral goede luisteraars. Luister goed naar de argu menten van de tegenpartij en maak aantekeningen. Wanneer iets je niet duidelijk is, vraag je door. Doorvra gen is vooral van belang als de tegen partij zich verschuilt achter allerlei procedures en voorschriften of vakjar gon gebruikt. Aanbevolen websites Op Loonwijzer.nl kun je het gang bare salaris voor je functie berekenen. Met deze online cursus Salarisonder handeling leer je hoe je effectief kunt onderhandelen over je salaris. Je leert hoe het onderhandelingsgesprek ver loopt, wat de regels van het spel zijn en hoe je lastige vragen kunt pareren. Ook krijg je tips voor je houding en je gedrag als onderhandelaar. Informatie: www. carrièretijger, nl Carrièretijger biedt informatie over beroepen en opleidingen op HBO-niveau, succesvol functioneren en carrière maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 85