Duurzame glastuinbouw van start Fides. I J:-'-: glastuinbouw 05 Loopbaanpunt Ttl 06 (09 83.727 mfo@viafides.nl www.viifides.nl Vertrouwen in ontwikkeling Helder, duidelijk én resultaatgericht Mezenhof 19 4332 DW j Middelburg www.loopbaanpunt.nl door Henk van de Voorde De eerste plantjes voor de kweek van tomaten, papri ka's en aubergines in het kader van de grootschalige glastuin bouw in de Terneuzense kanaal zone, gaan medio december de grond in. De eerste oogst zal ver volgens al in maart kunnen ge schieden. ,,Met de glastuinbouw worden tenminste duizend banen gecreëerd in de komende vijf jaar", aldus Hans van der Hart, directeur van Zeeland Seaports. Het havenschap is samen met de gemeente Terneuzen initiatiefne mer van dit megaproject. De eer ste drie tuinbouwbedrijven heb ben zich ondertussen gevestigd op de Axelse Vlakte: aubergine kwekerij Gebroeders van Duijn, paprikateler Kwekerij de Wester- schelde en tomatenkwekerij To- maholic. Foto: du.ofoto Ahmed Aboutaléb van Sociale Zaken en Werkgelegenheid en de Vlaamse minister van Werk, Onderwijs en Vorming Frank Vandenbroucke. Dit Nederlands-Vlaams project wordt door twintig partijen gedragen. Het VOC geldt als een goed voorbeeld van een participatieverhogend initia tief, publiek-private samenwerking, regionaal arbeidsmarktbeleid en grens overschrijdende samenwerking. Het project is door het ministerie van so ciale zaken en werkgelegenheid (SZW) en de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) bestem peld als 'best practice'. Terneuzen is door het kabinet aangewezen als één van de nationale tuinbouwontwikke- lingsgebieden. Met het glastuinbouw- project gaan economische voordelen en duurzaam ofwel maatschappelijk verantwoord ondernemen hand in hand. In de Terneuzense kanaalzone zijn de grondstoffen aanwezig die no dig zijn om te kweken en bovendien is de aan- en afvoer gunstig. Ï33 Een prachtig product uit Zeeuws- Vlaanderen. Foto: duofoto TERNEUZEN - WarmC02 is een project waarbij restwarmte en C02 worden ingezet voor milieuvriendelij ke en duurzame glastuinbouw. Warm- C02 levert deze warmte en C02 aan tuinders die zich vestigen binnen Glas tuinbouw Terneuzen, dat onderdeel is van Biopark Terneuzen. Zeeland Seaports, Yara en Visser Smit Hanab participeren in Warm- C02. Deze organisaties beschikken over veel kennis en ervaring op het gebied van glastuinbouw, industrie en het realiseren van grote projecten. WarmC02 en ABN AMRO onderte kenden op vrijdag 9 oktober een groenfinancieringsovereenkomst van 25 miljoen euro. De financiering is verstrekt in het ka der van de Regeling Groenprojecten. Dit is een gezamenlijk regeling van de ministeries van VROM, Financiën en LNV die fiscaal voordeel biedt aan 'groene' spaarders en beleggers. Hier door kunnen banken een lager rente tarief rekenen voor leningen. Wami- C02 is het eerste grootschalige duur zame energieproject dat groenfinan- ciering ontvangt. De totale financie ring van WarmC02 bedraagt 80 mil joen euro. Vanuit de Regeling Groen- Luchtfoto van het project bij Terneuzen. projecten kan een project maximaal 25 miljoen euro aan financiering ont vangen. Met de verkregen financie ring legt WarmC02 een eigen lei dingnetwerk aan voor transport en dis tributie van zowel restwarmte als C02 die afkomstig zijn van kunst- mestfabrikant Yara. Besparing WarmC02 levert maximaal 84MW restwarmte en 70.000 ton/jaar zuive re C02. Voor de productie van C02 stoken tuinders normaal gesproken het hele teeltseizoen een gasketel die naast C02 ook warmte produceert. Of ze gebruiken een WKK-installatie die aardgas omzet in warmte, C02 en elektriciteit die wordt teruggele verd aan het elektriciteitsnet. De leve ring van warmte en C02 via Warm- C02 zorgt voor een besparing van in totaal 52 miljoen kubieke meter aard gas per jaar. Dit levert een besparing op tot negentig procent aan fossiele brandstoffen. Dit maakt Glastuin bouw Terneuzen het meest duurza me glastuinbouwproject van Neder land. Uniek concept Piet De Schepper, een tomatenteler uit het Belgische Nevele, heeft met compagnon Mare Temmerman een grootschalige duurzame kas in Ter neuzen gebouwd. Onder de naam To- maholic gaan zij daar trostomaten te len. „WarmC02 spreekt me aan van wege het unieke concept met rest warmte en C02. Gezien de ontwik kelingen in de energiewereld, geeft deze werkwijze me een goed gevoel. De partijen achter het Warm- C02-project zijn sterk en betrokken. Dat geeft vertrouwen voor de toe komst." Na het aanleggen van de fundering en verwarmingsbuizen kon de bouw van de tien hectare grote kas begin nen. Alles verloopt volgens plan. Onze leveranciers zijn op de hoogte van ons streven om half december operationeel te zijn. In België gebrui ken we innovatieve technieken, om bijvoorbeeld onze bekende roze toma ten te kweken. Maar.in Terneuzen gaan we voor een traditioneel kwaliteitsproduct. We hebben bewust gekozen voor trost omaten; daar hebben we veel erva ring mee en de investeringslast is een stuk lager dan bij andere soorten. Het planten in december is ook een be wuste keuze. Als je half maart al de eerste oogst hebt, kun je profiteren van goede prijzen.. Omdat Terneu zen veel meer lichturen heeft dan ge middeld, kan er hier ook in de winter prima geteeld worden." Opleiding Onlangs werd het Yoorlichtings- en Opleidings Centrum (VOC) Glastuin bouw Terneuzen officieel in gebruik genomen door oud-staatssecretaris Coaching, loopbaanbegeleiding outplacement voor mensen en organisaties die zich willen ontwikkelen Het reïntegratie, outplacement, en loopbaan adviesbureau met de dienstverlening die het verschil maakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 83