Mobiliteit op arbeidsmarkt Sterkere vacaturedaling De Column s 0 U pas begonnen Griepprik <2 02 Alexander Geyssens: ,,Baas zijn over je eigen agenda Foto: duofoto Oostburger Alexander Geyssens heeft recentelijk samen met Hul stenaar Koen van Geesbergen Mobiliteitscentrum Zeeland (MCZ) opgericht. Bij mobiliteit denken velen in eerste instantie aan auto's dan wel rollators. Niets is minder waar ten aanzien van MCZ. door Henk van de Voorde Het pas opgestarte bedrijf aan de Axelsestraat in Terneuzen - richt zich óp arbeidsmobiliteit, in het bijzonder op mobiliteit ofwel in beweging blij ven van verzuimende mensen. Daar naast heeft men ook het vizier op out placement: begeleiding van werk naar werk. „Onze kernactiviteit is het zo snel mogelijk weer in beweging krij gen van verzuimende werknemers; via aangepast werk bij dezelfde baas of door aan de slag te gaan bij een an dere werkgever", zegt Alexander Geyssens. Als rechtsvorm voor de pril le onderneming is niet voor een BV of Vof maar voor een coöperatieve vereniging gekozen. „Net als de Ra bobank", lacht Alexander Geyssens. „Hoeveel leden de coöperatieve heeft? Op dit moment twee: Koen en ik." Daar komt wellicht snel verande ring in. In ieder geval wil MCZ bin nen afzienbare tijd enkele medewer kers aantrekken. „Het mobiliteitscen trum moet een stabiele factor wor den. Als je van één of twee mensen af hankelijk bent, is het bedrijf kwets baar. Met een paar man personeel straks, draait de toko bij afwezigheid van mij of mijn compagnon gewoon verder." Na de HEAO studie Management Economie en Recht rondde Geyssens in het jaar 2000 de post HBO oplei ding tot arbeidsdeskundige af. Hij heeft ondertussen veel ervaring opge daan in de sociale zekerheid bij onder andere het UWV, verzekeraars, werk gevers en arbodiensten. Zo hield hij zich onledig met de meest uiteenlo pende verzuim- of personeelvraag- stukken. „Bijvoorbeeld in het kader van een zelfstandige die ziek of ar beidsongeschikt is geworden. Je kunt wel blijven hangen in de onmogelijk heden, maar het is veel beter om de focus te hebben op wat men nog wel kan. Ik heb met alle partijen rond de tafel gezeten: werkgever, werknemer, arbodienst, uwv. Mijn werkzaamhe den varieerden van het begeleiden Naam: Alexander Geyssens (39) Woonplaats: Oostburg Bedrijf: Mobiliteitscentrum Zee land (MCZ) Begonnen: april 2009 Meevaller: MCZ is crisisbestendig Tegenvaller: verzuimbegeleiding is voor het bedrijfsleven minder een issue dan gedacht,terwijl er toch aardig wat kosten mee kun nen worden bespaard In de afgelopen maanden zijn er weer minder vacatures aangebo den, zo blijkt uit Monster Employement Index, de maandelijkse on afhankelijke barometer van de online arbeidsmarkt. Vooral in Zeeland zijn de cijfers slecht. door Ron Gregoor GOES - Het vacatureaanbod daalde met 4 punten naar een niveau van 86 punten. Alleen het aantal vacatures binnen de HR bleef stabiel, in alle an dere sectoren daalde het aanbod. "Al werden er aanzienlijk minder va catures aangeboden dan in september 2008, de mate waarin het aanbod op jaarbasis afneemt, loopt terug. Hieruit lijkt de Index en daarmee de markt toch wat stabieler te worden", aldus Diana Krieger, managing direc tor van Monsterboard.nl. "Ook het feit dat juist het vacatureaanbod bin nen de HR stabiel bleef, wijst voor zichtig op een mogelijk herstel. Orga nisaties bereiden zich mogelijk voor op toekomstige recruitment- activitei ten." In het zuiden daalde het aantal vacatures het meest. De grootste daler was Zeeland (-13), gevolgd door Noord- Brabant (-11) en Limburg (-8). Dat gebeurde iri alle sectoren. Waar er in augustus tenmin ste een sector (marketing, PR en me dia) een lichte stijging vertoonde, steeg het vacatureaanbod in septem- van een arbeidsongeschikte medewer ker tot het ontwikkelen van een uitge werkt verzuimbeleid. Van origine ben ik arbeidsdeskundige, dat is ie mand die onderzoekt wat iemand kan (belastbaarheid) in relatie tot wat ie mand zou moeten doen (belasting van de functie)." Het verruilen van een veilige loon dienstsituatie voor een onzeker be staan als zelfstandig ondernemer ziet hij juist als een mooie uitdaging. „Ik ben nu baas over mijn eigen agenda, met autonome verantwoordelijkhe den. In loondienst liep ik tegen de '9 tot 5-mentaliteit' aan. De flexibiliteit en vrijheid als zelfstandig ondernemer ligt me veel beter. Ik kan mijn plan trekken, mijn eigen ideeën en visie kwijt. In het begin was het wel even wennen om je vaste salaris te moeten missen, maar dat weegt absoluut niet op tegen de voordelen van het zelf standig ondernemerschap. Ik hou me met name bezig met verzuimbegelei ding. Wat zijn de knelpunten en hoe kunnen die opgelost worden. Ieder bedrijf krijgt vroeg of laat met ziekte verzuim te maken. Kosten door uit val, minder productiviteit, hogere ver zekeringspremies en ruimere aanspra kelijkheid maken dat verzuim bijna onbetaalbaar wordt voor de werkge ver. Verzuim heeft in meer dan de helft van de gevallen geen medische oorzaak. ber in geen enkele sector. Alleen het aantal vacatures binnen HR bleef on veranderd. Vergeleken met vorig jaar deze tijd staat de HR Index 75 procent lager. Alleen de sectoren landbouw en visse rij (2 procent) en de gezondheidszorg (1 procent) vertonen een kleine stij ging van het vacatureaanbod, ten op zichte van vorig jaar. Alle andere sec toren vertoonden een daling. De afna me van het aanbod was het grootst in de juridische sector, hier daalde de In dex met 11 punten. Ook binnen de publieke sector (-9), het onderwijs (-9) en de gezondheids zorg (-8) daalde het aanbod stevig. Ik kreeg deze week een brief van de huisarts. Het was een uitnodiging. Of ik me drie keer bij hem wil melden ten einde even zoveel griepprik ken te komen halen. Twee voor de Mexicaanse en een spuit die iedere oudere jaar lijks krijgt. Dat is vast een abuis, dacht ik. Die voor de Mexicaanse kan ik me nog wel voorstellen, ze willen na tuurlijk niet dat ik iemand aan steek. Maar die jaarlijkse griepprik, daar ben ik toch veel te jong voor. Mijn moe der van 91 krijgt er een. Toch maar even informeren. Het klopt dus wel, ik val on der de risicogroep, ledereen die volgend jaar zestig wordt, moet er aan geloven. Ik dus ook. Het feit dat ik de laatste vijftien jaar niet ziek geweest ben, griep ook vanzelf weer over gaat, ik drie keer in de week naar de sportschool ga - me dus een jonge god voel en dat ik mijn huisarts bij zijn voornaam mag noemen, dat maakt allemaal niets uit. Voortaan krijg ik ieder jaar de vererende uitnodiging om me te laten injecteren tegen de zomer-, winter-, herfst- of voorjaarsgriep. Nou ben je in dit land natuur lijk niet verplicht om je te la ten inenten tegen wat voor in fectie of ziekte dan ook. Maar geen seconde heb ik er aan gedacht om niet te gaan. Baat het niet, het schaadt ook niet, zelfs niet voor deze jon ge vent van 59. En dat ik daar mee de farmaceutische indus trie misschien wel onnodig spek, maakt me ook al niet zo veel uit. Ik ben niet voor niets verzekerd. En trouwens, alle drie de prikken moet ik ko men halen op een vrijdag. En op vrijdag heb ik mijn OLD. Dat is bij ons een afkorting van ouwelullendag. Ron Gregoor Reacties kunt u sturen naar: r.gregoor@bndestem-pzc.nl 'de Ondernemer' is een uitgave van BN/DeStem IPZC. 'de Ondernemer' verschijnt in een oplage van 210.000 exemplaren. uitgever: Adelinde Geerings Bladmanager: Johan van den Kieboom Redactie: Ron Gregoor Accountmanagers: Jos van Dongen Marcel Schreur Vormgeving: Hans Willekes Adresgegevens: Postbus 3805,4800 DV Breda, T: 076 - 5 312 277, F: 076 - 5 312 274 E: deondernemer@bndestem-pzc.nl I: www.deondernemer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 80