33 moeten uitvinden' Sportbillies komt van de grond Vlissingen eert sporters Meerman doet stap terug bij Oostkapelle w Supercrossen speerpunt Eigen motorzaak woensdag 21 oktober 2009 Rinus van de Ven wil hoge ogen gooien in het Open NK en hoopt daarmee startplaatsen in de Grands Prix af te dwingen. Hij richt zich de komende tijd in het bijzonder op de supercros- Rinus van de Ven heeft sinds kort een eigen mo torsportzaak aan huis: Ven's Motorsport. In de werkplaats repareert en prepareert hij moto ren. In het aanpalende winkeltje verkoopt hij al lerhande accessoires. door Rudy Boogert VLISSINGEN - Hij is op vakantie ge weest, gaan stappen en „ik kwam zo vaak bij de shoarmazaak dat ik bij wijze van spreken wist hoeveel geld er in de kassa zat". Maar het was niet de wereld van Rinus van de Ven. In de zwaarste periode uit zijn loopbaan zocht de 21-jarige motorcrosser uit Vlissingen zijn vertier in zijn sociale leven. Hij overwoog zelfs om te stoppen. „Maar er zal altijd iets in me zitten dat me naar de cross toetrekt." Komend weekeinde pakt Van de Ven de draad weer op. Na een half jaar niksdoen door achtereenvol gens een knieoperatie en de ziekte van Pfeiffer maakt hij in in Schijn- del zijn rentree. „Fysiek ben ik nog niet honderd procent fit. Ik moet eigenlijk geopereerd worden aan mijn enkel, maar dan lig ik er nóg drie maanden uit. Dat laat ik na het seizoen wel doen. Mentaal ben ik er juist helemaal klaar voor." En dat was een paar maanden gele den wel anders. Van de Ven had het helemaal gehad. Hij baalde al als een stekker dat zijn knie onder het mes moest. Maar op de dag dat hij voor het eerst weer op de mo tor mocht stappen, kreeg hij te ho ren dat hij de ziekte van Pfeiffer had. „Eerst geloofde ik het niet. Waarom ik? En wat moet ik nou? Alles zat tegen: blessures, ziekte en mijn motor was ook nog lc..." „In het begin lag ilc alleen maar op de bank. Ik zat me echt op te vre ten. Als ik me ellendig voel, ga ik eten. Ik ben toen echt vaak in de shoarmazaak geweest. Zo vaak dat ik de broodjes zelf kon maken. Na verloop van tijd ben ik 'ns gaan stappen. De eerste keer was heel leuk, de tweede keer leuk, de der de keer gewoon en de vierde keer vond ik er geen zak aan. Ik heb er geen behoefte aan. Zonde van mijn tijd." „Het was niet wat ik gewend ben, het was niet iets waar ik plezier in heb. Want dat is toch de motor cross. Mijn hele leven heeft in het teken gestaan van de cross en dat door René van Stee zal ook altijd wel zo blijven. Drie weken geleden mocht ik eindelijk weer trainen, twee weken geleden ben ik overgestapt van Suzuki - daarop heb ik me nooit thuis ge voeld - naar KTM. Na mijn eerste twee rondjes wist ik het al: Shit, dit loopt wél lekker." „Ik ben van de schema's afgestapt. Ik bepaal nu alles zelf Vroeger móest ik hardlopen, móest ik fiet sen, móest ik zwemmen, ik moest alleen maar dingen. Dat was ge woon in het wereldje. Iedereen deed het, dus jij doet het ook. Het hoorde zo. Het enige dat nu moet, is honderd procent inzet hebben. In de rest ben ik milder geworden. Ik wil nog steeds alles winnen hoor, maar dan op mijn eigen ma nier." „Toen ik met m'n vader begon in de motorsport, waren we leken. Na een jaar kwamen we erachter dat er een filter in de motor zat... We hebben alles zelf moeten uit vinden. Ik heb altijd gedaan waar van ik dacht dat ik het moest doen. Daar zaten ook foute dingen bij. Op mijn vijftiende reed ik al mijn eerste Grand Prix. Als je dat aangeboden krijgt, zeg je natuur lijk geen nee. Maar het was te vroeg. Ik werd er zo tussen ge gooid." „Daarvan hebben we wel geleerd. Mijn zusje Nancy (Zeeuws kam pioen in de 65a:) zal zoiets niet overkomen. Ze rijdt alleen club wedstrijden, het Zeeuws kam pioenschap en heel soms train ik met haar. Mijn leven bestond uit de schuur waarin we aan de mo tor sleutelden, crossen en reizen. Nancy heeft de schuur nog nooit van binnen gezien. En ze mag pas hogerop als ze er écht klaar voor is. Niet eerder, zoals bij mij." „Als ik zelf ooit kinderen mag krij gen, wil ik absoluut niet dat ze gaan crossen. Een kind hoort te spelen als het jong is. Ik weet hoe veel pijn, stress, zorg en ellende de motorcross met zich meebrengt. Wij wisten het niet toen we eraan begonnen. Als je dat van tevoren weet, begin je er toch niet aan?" TERNEUZEN - Joey de Loor uit Ter- neuzen heeft er ruim acht maan den keihard aan gewerkt. Zaterdag gaat het echt gebeuren. Op de ac commodatie van sportkoepel NOCNSF in Papendal vindt dan Sportbillies plaats, de eerste lande lijke sportdag voor kinderen met een lichamelijke of visuele beper king. „Ik heb het al héél vaak ge zegd, maar er komt echt een droom uit. Bijna nooit komt er van zulke wilde plannen iets terecht. En nu dus wel", vertelt de zestienja rige havo-scholier. Het enthousiasme van zijn aan een rolstoel gekluisterde broertje Jo- chem (9) bij het rolstoeltennissen bracht Joey op het idee om een der gelijk evenement op poten te zet ten. Om de benodigde financiële middelen binnen te halen, deed hij mee aan Create Your World, een project in het kader van Rotterdam als Europese jongerenhoofdstad 2009. De Loor sleepte in maart een subsidie van 10.000 euro uit het vuur. Sindsdien kwam alles in een stroomversnelling terecht. Onder het motto 'Maak van jouw handicap je kracht' kunnen de deel nemers in de leeftijd van zes tot en met twintig jaar bij Sportbillies, vernoemd naar een tekenfilmserie, kennismaken met meer dan twin tig sporten. Tussen elf en zes uur staan onder meer blindklimmen, rolstoelhockey, rolstoelbasketbal, schermen en golf op het program ma. Ruim 250 inschrijvingen uit het he le land zijn er binnen, een aantal waarover De Loor gemengde gevoe lens heeft. „Ik snap natuurlijk dat je ergens moet beginnen, maar het valt toch iets tegen. Aan de andere kant begrijp ik het ook wel weer, want het blijkt in de praktijk heel erg lastig te zijn om kinderen met een handicap op de plek van be stemming te krijgen. Volgend jaar, want we gaan zeker verder met Sportbillies, wordt dit ongetwijfeld een nog groter punt van aan dacht." Diverse sportpersoonlijkheden, on der wie voetbaltrainer Foppe de Haan, de oud-hockeysters Fatima Moreira de Melo en Carole Thate (verbonden aan de Johan Cruyff Foundation) en de Vlissingse zit- Joey en Jochem de Loor skiër Kees-) an van der Klooster zijn bekende fans van Sportbillies. Van der Klooster en Thate zijn er zaterdag ook bij. Joey de Loor ziet er reikhalzend naar uit. Hij is ook nog lang niet klaar met zijn 'mis sie'. Het staat nu al vast dat Sport billies volgend jaar, waarschijnlijk in Amsterdam, doorgaat. En dan is er nog de Stichting Jojo (Joey-Jochem). Die heeft niet al leen als doelstelling om kinderen met een lichamelijke of visuele be perking een sportervaring te laten beleven, maar zij streeft er ook naar dat zij dat blijven doen. „We willen gehandicaptensport een extra stimulans geven. Want ook al gebeurt er op dit terrein veel goeds, er valt nog heel veel te doen", zegt De Loor, die in ruim acht maanden enorm veel heeft ge leerd. Spreken in het openbaar, or ganiseren, contacten leggen met be kende sporters en gehandicaptenor ganisaties of de omgang met de pers zijn daar slechts enkele van. „En natuurlijk weet ik nu veel meer van gehandicaptensport. Een specialist ben ik zeker niet, maar vanwege Sportbillies word ik wel van alle kanten benaderd. Heel leuk en interessant, maar soms ook vermoeiend", zegt de jeugdige Ter- neuzenaar. Na zaterdag krijgt hij het iets rusti ger. „Totdat de volgende Sportbil lies weer op het programma staat. En ik moet er op school ook flink aan trekken. Ik doe examen en dat wil ik heel graag halen." Opgave voor Sportbillies is nog altijd mogelijk via www.sportbillies.nl. OOSTKAPELLE - Huib Meerman is geen trainer meer van zaterdag tweedeklasser Oostkapelle. Het be stuur van de Walcherse voetbal club en de oefenmeester hebben 'in goed overleg' besloten het con tract te beëindigen. Dat maakte voorzitter Alwin Don gisteren be kend. Vanaf maart van dit jaar tobt Meerman, die bij Oostkapelle aan zijn derde seizoen bezig was, al met zijn gezondheid. Om volledig tot rust te kunnen komen, heb ben de trainer en de clubleiding besloten om op zoek te gaan naar een vervanger voor de rest van het seizoen. Voorlopig worden de trainings- en coachtaken door de assistent-trainer Hans Burgs waar genomen. „Het bestuur is op zoek naar een waardige vervanger en hoopt dat belangstellenden zich bij de club melden", stelt Don. Oostkapelle staat na zeven speel ronden op de voorlaatste plaats in de tweede klasse E. De voet balploeg won dit seizoen pas één wedstrijd; de overige zes duels gingen verloren. Alleen Arnemui- den staat met twee punten nog la ger. Burgs zal 31 oktober voor het eerst het team leiden. Dan speelt Oostkapelle uit bij Veere, dat ook nog maar drie punten heeft. VLISSINGEN - In het Arsenaalthea ter huldigde de gemeente Vlissin gen gisteravond zijn kampioenen. Ook werden de sportman, sport vrouw en sportploeg van het jaar gekozen en werd de zogenaamde carrièreprijs uitgereikt. Zwemster Manon Minneboo mag zich sportvrouw noemen, voetbal ler Istvan Bakx sportman en de basketballers van BC Vlissingen sportploeg. Ruud Pennings, trai ner van voetbalclub VC Vlissin gen, kreeg de carrièreprijs. Hij is al negen jaar trainer van het eerste elftal, een ongekend lange periode voor een voetbaltrainer. Boven dien doet hij dat met veel succes. Nu is de ploeg hard op weg om te De beste individuele sporters: Manon Minneboo en Istvan Bakx. promoveren naar de hoofdklasse. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 73