Crisis dieper en langer 26|zeeland Drie keer bevrijd en drie keer weer bezet Controle op visserij in 2011 beter ENQUÊTE Zeeuwse werkgevers somberder dan in zomer woensdag 21 oktober 2009 Het is 65 jaar geleden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de Slag om de Schelde. De krant blikt tot eind november (toen de eer ste geallieerde schepen naar Antwer pen konden) terug op die tijd. door Ben Jansen Fort Frederik Hendrik bij Bres- kens doet zijn naam weer eer aan. De Duitsers hebben het vervallen verdedigingswerk uit de Tachtigjarige Oorlog voorzien van solide bunkêrs, waarin kanon nen zijn opgesteld die het rnon- dingsgebied van de Westerschelde bestrijken. Dat blijkt evenwel een verkeerde keus. Het gevaar komt van de andere kant. Na de verovering van Breskens richten de Canadezen zich op het fort. Dat moet onschadelijk wor den gemaakt; anders niet valt te denken aan scheepvaart naar Ant werpen. Om te beginnen bestoken ze de bunkers in een paar dagen tijd met 30.000 granaten. De Duit sers kunnen er weinig tegenin brengen; alleen aan de zeekant zit ten schietopeningen. De paar stuk ken geschut die in de haast op de bunkers worden gezet om de Cana dezen wat tegenvuur te geven, zijn een makkelijke prooi voor gealli eerde jachtvliegtuigen. Aan de rand van het Sperrgebiet rond het fort woont de jonge Han nes Overbeek. Hij beleeft de ver door Anita de Haas middelburg - Het Zeeuwse be drijfsleven gaat nog altijd zwaar ge bukt onder de crisis. Van enig her stel is nauwelijks sprake. Integen deel: de crisis heeft zich de afgelo pen maanden verbreed, verdiept en gaat volgens de meeste onder nemers zeker tot 2011 duren. De Zeeuwse en Brabantse onder nemers zijn aanzienlijk pessimisti scher over een opleving van de eco nomie dan een paar maanden gele den. Meer dan de helft verwacht pas in 2011 of later herstel, terwijl in april nog 62 procent ervan uit ging dat de recessie in 2010 ten ein de zou zijn. Dat kan forse gevolgen hebben voor de werkgelegenheid. Bijna 37 procent van de bedrijven verwacht nog te moeten snijden in vast personeel. Het pessimisme komt niet uit de lucht vallen. De dalende lijn van omzetverliezen, krimpende order portefeuilles en teruglopende in vesteringen zet zich nog altijd door. Het voorzichtig optimisme dat na tionaal, internationaal en op de beurzen waarneembaar is, weer spiegelt zich niet in de cijfers van het Zeeuwse en Brabantse bedrijfs leven. Tweederde van de bedrijven merkt nog niets van een verbete ring. Dit blijkt uit de vierde enquête die de Wegener-kranten in het zuiden van Nederland, waaronder deze krant, hebben egehouden onder de leden van de Brabants Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW). In een eerste reactie spreekt direc teur Henk Oderkerk van de werk geversvereniging van 'teleurstellen de cijfers'. woede strijd om het fort indrin gender dan hem lief is. De Canade zen en Duitsers wisselen voortdu rend stuivertje. In twee dagen tijd wordt Overbeeks boerderij onder hevig vuur drie keer bevrijd en weer bezet. Wanneer de Duitsers zich voor de derde keer van het erf meester hebben gemaakt, beslui ten Overbeek en zijn familie te vluchten. Ze hollen dwars door de linies. Het schieten gaat door. Pas nadat hij in Groede is aangeko men, valt Overbeek,iets op: voor het eerst in dagen zwijgt de artille rie. Fort Frederik Hendrik is defini tief gevallen. Wanneer Overbeek terugkeert naar zijn boerderij treft hMechts een rokende puinhoop, meer artikelen en een video op: www.pzc.nl/slagomdeschelde den haag - De controle op de vis serij wordt verbeterd. Nieuwe voorschriften omschrijven hoe vis sersboten mogen worden gevolgd en hoe de vissers hun werkzaam heden moeten registreren. Ernsti ge overtredingen van de regels wor den vastgelegd in een strafpunten- systeem. Dat hebben Europese mi nisters gisteren afgesproken. Minister Gerda Verburg (Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit) is tevreden met de gemaakte afspraken. „Herstel van de visbe standen kan niet zonder controle op de visserij. Deze nieuwe veror dening zorgt voor betere en eerlij ke controle." De bestaande afspraken over visse rijcontrole werken niet goed. Euro pese lidstaten voeren de controles op verschillende manieren uit, waardoor oneerlijke concurrentie is ontstaan. Na kritiek van de Euro pese Rekenkamer kwam de Euro pese Commissie met een nieuw voorstel. Er komen ook nieuwe re gels voor het aanlanden van vis, voor het uitwisselen van gegevens met controle-instanties en voor het teruggooien van vis. Als een visser vaker voor hetzelfde ver grijp in de fout is gegaan, loopt hij het risico dat zijn visvergunning wordt ingetrokken. Daarnaast wordt een begin gemaakt met het visstandbeheer voor de recreatieve visserij. Veel nieuwe regels zullen vanaf 2011 gelden. Minister Verburg had graag gezien dat de regels nog verder vereenvou digd waren. „Maar het feit dat vis sers straks in alle lidstaten hetzelf de worden behandeld, is grote winst." mm mh M m mmmm bij Intratuin geop L/ t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 66