zeeland i 25 Enquête gezondheid Zeeuwse werkloosheid S-voilïLeer verder opgelopen mishandeld Toernee staatssecretaris De familie Waleson De familie Mol VIER KIEZEN VOOR DE FIETS Vier weken zonder auto, wie durft, vroeg de PZC haar lezers. De actie sluit aan bij de Zeeuwse Klimaatweek. 'Waarom wij het doen? Omdat het gezond is, voor het milieu en ook wel omdat je er geld mee uitspaart' 'Ik ga zo maar eens een persoonlijke prestatiepagina aanmaken op www.fietsenscoort.nl, van het COS' ZONDER AUTO woensdag 21 oktober 2009 Ingrid Mol Irma Waleson door Ben Jansen MIDDELBURG - De werkloosheid in Zeeland kruipt verder omhoog. Eind september zat 4,8 procent van de beroepsbevolking zonder werk. Dat betrof 8.048 personen; een toename ten opzichte van eind augustus met 94, ofwel 1,2 procent. Het Zeeuwse werkloosheidspercen tage ligt iets lager dan het landelij ke. Dat kwam eind vorige maand uit op 5. Vergeleken met een jaar eerder is de stijging van de werkloosheid fors: 21,7 procent; een toename met 1.437 personen. In alle Zeeuw se gemeenten is de werkloosheid opgelopen. Ten opzichte van vorig jaar was de stijging in Borsele (39 procent), Tholen (37 procent), Hulst en Schouwen-Duiveland (beide 36 procent) het hoogst. Naar verhou ding was de toename het geringst in Kapelle (2 procent), Middelburg (9 procent), Vlissingen (11 pro cent), Goes (16 procent) en Sluis (20 procent). De overige vier ge meenten zaten er tussenin. Gemiddeld 13 procent van de Zeeuwse werklozen is jonger dan 27 jaar. Het aandeel van jeugdige werlozen loopt uiteen van 8 pro cent in Noord-Beveland en Veere tot 18 procent in Tholen. De helft van de werklozen is 45 jaar of ouder. Ook hier zijn grote regionale verschillen: 46 procent in Terneuzen en 62 procent in de gemeente Veere. OUD-VOSSEMEER - Een zeventienja rige jongen uit de gemeente Tho len is maandagmiddag rond vijf uur op de F.D. Rooseveltstraat in Oud-Vössemeer door een onbe kende persoon zonder reden enke le keren geslagen. De jongen fietste over de F.D. Rooseveltlaan en werd ter hoogte van supermarkt Golff ingehaald door een hem onbekende fietser. Deze fietser wachtte hem even ver der op en sloeg hem enkele keren in het gezicht. Het slachtoffer, dat een pijnlijke kaak opliep, heeft te ruggeslagen en is weggefietst. Op dat moment kwam een vrouw uit de supermarkt en heeft mogelijk de dader, die gevallen was, over eind geholpen. De politie verzoekt deze vrouw contact op te nemen via 0900-8844. MIDDELBURG - Bijna tienduizend Zeeuwen hebben afgelopen week een vragenformulier in de bus ge had van de GGD. Die doet onder zoek naar de gezondheid, leefstijl en woonomgeving van Zeeuwen tussen de 19 en 64 jaar. Met de uit komsten van het onderzoek kun nen gemeenten nieuw beleid ont- GOES - Staatssecretaris Jette Klijns- ma van Sociale Zaken wil met ei gen ogen komen zien hoe in Zee land de strijd wordt aangebonden tegen de jeugdwerkloosheid. Vrij dag 30 oktober komt ze naar Goes. Die gemeente trekt de kar in de uitvoering van het Zeeuwse actie wikkelen. De resultaten worden verwerkt in de gezondheidsatlas die volgend jaar verschijnt. Boven dien worden ze doorgegeven aan het RIVM, het landelijke gezond heidsinstituut. Deelnemers kun nen via internet advies op maat krijgen over bewegen, voeding, al coholgebruik en roken. plan. Klijnsma reist de komende week door alle provincies. Tijdens haar tocht bezoekt de staatssecretaris leerwerkplaatsen, waar jongeren arbeidsritme op doen of een (vak)opleiding vol gen. Elke dag eindigt met een de bat met jongeren en werkgevers. we met de auto naar Albanië geweest, dat schiet dan lekker op. Niels rijdt voor zijn werk niet veel; dat is vaak vliegen." Toen Niels in de agenda keek, kwam hij er wel achter dat hij volgende week een bespre king in Den Haag heeft en ook twee weken op een bedrijf in Barneveld moeten werken. „Dan moet je de ligfiets maar meenemen om op en neer te gaan naar het hotel", zei Irma tegen hem. „En daarnet kwam ik er achter dat mijn strijkplank stuk is. Een nieu we vervoeren per fiets is niet zo makkelijk. Maar hoe dan? Normaal denk ik niet over dat soort dingen na." Het milieu is in dit gezin niet echt een item, zegt Irma eerlijk. Zoon Jorian vindt de hele actie 'nogal irritant'. „Maar ik zal wel moe ten, want ik heb nog geen rijbewijs." Doch ter Tjarda is gauw naar de stad gevlucht. Ir- ,ma: „Toen ze uit school kwam zei ik: nu gaat het echt gebeuren. 'Hoe moet het dan met mijn gitaarles?', riep ze." Er is nu alleen een gitaarkoffer. Heel onhandig voor op de fiets. „Ik ga dus maar een hoes kopen. En een kilometerteller voor de fietsen." Ingrid Mol (35), werkt in deeltijd als badjuf frouw bij Sportpunt Zeeland in Goes Martijn Mol (33), is helpdeskmedewerker bij een softwarebedrijf in Zierikzee. Verder bestaat de familie uit: Kiara (5), Ti- go (3) en Dinand van 7 maanden. Gemiddeld aantal autokilometers per jaar: 14.000. De familie Mol woont in Goes en rijdt een Skoda Octavia van vier jaar oud. Zowel Ingrid als Martijn haalden ruim tien jaar geleden hun rijbe wijs en sindsdien is er bijna altijd een auto in hun leven geweest. Zeker in het begin van hun relatie was de auto niet weg te den ken: „Hij woonde ik Etten-Leur en ik in Domburg. Zonder auto was het heen-en- weer reizen een drama, vooral in de winter maanden. Dus pakte je, puur uit praktische overwegingen, de auto." Met de jaren is het milieubewustzijn ge groeid. Het huis is voorzien van dubbel glas, er is een zuinige cv geïnstalleerd, er wordt gestreefd naar een zo laag mogelijk gebruik van elektra en water. Ingrid neemt als ze boodschappen gaat doen meestal een tas mee van huis, zodat ze geen plastic zakje hoeft, en er wordt niet zomaar iets wegge gooid. 1\vee keer eerder hebben de Mollen tijdelijk geen auto tot hun beschikking ge had. Ze hebben dus een idee van wat hen te wachten staat, zegt Martijn. Maar dat was wel in het voorjaar en de zomer. Ingrid: „Ik voorzie vooral problemen met de weersom standigheden. Ik fiets altijd met de kinderen van en naar school. Voor en achter heb ik een kinderzitje, achter de fiets hangt een fietskar en Kiara heeft zelf al een fietsje. Met de boodschappen zal het ook wel lukken." Ingrid werkt parttime in Goes en kan naar haar werk fietsen. „Alleen werk ik twee keer in de week tot elf uur 's avonds. Dan pak ik liever de auto, vanwege de veiligheid. Ik ga nu maar kijken of ik met iemand mee kan fietsen." Martijn werkt in Zierikzee. „Elke dag car pool ik met drie andere collega's; dat bete kent één keer in de vier weken zelf rijden en de anderen een lift geven. Ik zal daar dus de komende tijd een oplossing voor moeten verzinnen." Ook de auto van de Coese familie Mol krijgt een maand rust: „Ik voorzie vooral problemen met de weersomstandigheden." foto Willem Mieras De familie Waleson uit Middelburg laat de auto een maand staan; „Een nieu we strijkplank per fiets vervoeren is niet zo gemakkelijk." foto Ruben Oreel Irma Waleson (43) Niels Waleson (45), zelfstandig software- programmeur Verder bestaat het gezin uit: Jouke (21), stu deert in Utrecht; Thijs (18), studeert in Amersfoort; Jorian (15) Atheneum 3 aan de CSW Middelburg; Tjarda (11), groep 8. Gemiddeld aantal autokilometers per jaar: 25.000. De familie Waleson uit Middelburg rijdt in een Chrysler Voyager. Irma: „Zo'n grote, asociale bak met zeven zitplaatsen. Acht jaar oud, en te koop, trou wens." Niet dat ze daarna geen auto meer willen rijden. „Ik denk dat we niet zonder auto kunnen." Of wel. Dat wordt dus de uit daging. „Toen mijn zoon Jorian hoorde van deze actie, vielen er wat krachttermen. Met een gezin rij je veel korte ritjes. Even naar het zwem bad, naar de sportclub, de kerk in Souburg, gitaarles in Vlissingen... dat soort dingen. Deze zomer zijn WEKEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 65