was zo'n lief beest 19 Infozuil op begraafplaats wijst nabestaanden weg naar graf Slager vertelt over Zeeuwse Vrouwen allesoverdegriep.nl Stoomtrein rijdt de Vlam in de pan leidt Museumnacht in tot keukenbrand Winkelende vrouw beroofd van tas Fietspad Schroeweg volgende maand open Oceaanzeiler verzorgt lezing bij CBK Zeeland Bijeenkomst over Gianni de wervelwind Aquariumvereniging houdt open dag woensdag 21 oktober 2009 Gillis nam het werk in 1924 over. Vanaf'53 tot '65 had je de firma De Regt (mijn opa en mijn vader Cornelis samen). Mijn vader heeft tot 1969 gemalen, en daarna nam ik het over." Hij weet nog hoe ze met paard en wagen naar Middelburg gingen om graan, tarwe en veevoer op te halen. „Uit de pakhuizen en de schepen. We namen ook altijd bui tenlandse tarwe mee, Amerikaan se en Australische. Die was droger en beter te malen." Ondanks het harde werken was het een leuke tijd. Jannie weet nog: „We kregen vroeger vaak schoolklasjes binnen. Die moch ten kijken bij het malen, kregen een zakje meel mee en gingen daarna bij bakker Izeboud bolus sen en krentenbollen bakken." De Lelie heeft heel wat doorstaan. „Op 14 november 1940 waaide de wieken eraf. Er stond een noord westerstorm en de druk op de wie ken werd te groot, waardoor de as brak. Er is toen een elektromotor in de molen gekomen om ook te kunnen draaien zonder wind." Bij de inundatie van Walcheren in 1944 kwam de molen deels onder water te staan. „Door het water werkte die motor niet meer. Er is tussen de bunkers, in de duinen, een kabel gelegd naar de PZEM centrale bij de Vlissingse Keersluis brug. We maalden toen met twee ploegen. Twaalf uur op en twaalf uur af. De zakken graan werden met een sloep door de molenin gang naar binnen gebracht." Het woonhuis verdween in het water, dus het gezin De Regt moest ook opnieuw een huis bouwen. De molen meet 19.20 meter. „Ei genlijk had die 20 meter moeten zijn, maar toen de metselaars bij de 19.20 waren, hadden ze de dia meter van de kap al bereikt en moesten ze stoppen. Anders paste die kap er niet meer op." De komst van onder meer graan- coöperaties en meelfabrieken maakten dat het malen naar de achtergrond verdween. In plaats daarvan kwam gaandeweg de han del in voer voor vee en huisdieren. De molen en de dierenspeciaal zaak werden in 1999 overgedaan aan de familie Brasser uit Biggeker- ke. Het woonhuis werd apart ver kocht. Het was mooi geweest voor Jan en Jannie. Vrijwillig molenaar Henk Corbijn draait er nu 'toeristisch'. Op 6 augustus 1980 begon een grote restauratie van de molen De Lelie. Het werk nam bijna twee jaar in beslag. Op 3 april 1983 was de feestelijke ingebruikstelling, onder toeziend oog van burgemeester S. Francke van, toen nog gemeente, Valkenisse. foto collectie Jan en Jannie de Regt voorgrond de hond Wolf. door Maurits Sep VLISSINGEN - Naaste familie zal het graf van een overleden familielid wel weten te vinden, maar ande ren hebben soms moeite de laatste rustplaats van een kennis of ver fa milielid te achterhalen. Op de Vlis singse Noorderbegraafplaats is daarom gisteren een informatie zuil geplaatst waar mensen de juis te gegevens kunnen vinden. Het is een digitale zuil, waar bezoe kers de gegevens over de begraaf plaats, de plaats van een graf en een routebeschrijving kunnen op zoeken. De informatie is ook met een te printen, zodat zij met het papier in de hand de weg kunnen vinden. De zuil staat in een over dekte nis in de wachtruimte bij de ingang van de Noorderbegraaf plaats aan de President Roosevelt- laan in Vlissingen. De zuil is dus te gebruiken zolang de begraafplaats open is (tussen zonsopgang en zonsondergang). Niet alleen de gegevens over gra ven op de Noorderbegraafplaats zijn via de zuil op te vragen, maar ook die van de begraafplaatsen in Oost-Souburg en Ritthem. Wie de informatie thuis wil opzoeken, kan dat doen via www.vlissin- gen.nl/begraafplaatsen. De beheerder van de begraafplaats krijgt volgens de gemeente regel matig de vraag wie waar begraven ligt. De zuil wordt daarom gezien als een hulpmiddel bij een goede informatievoorziening naar de bur gers. W HOEDEKENSKERKE MIDDELBURG GOES - De Stoomtrein Goes-Borse- le rijdt vrijdag in het kader van de Zeeuwse Museumnacht als avond- trein. Er is een voorprogramma in Goes, en er zijn activiteiten in Hoe- dekenskerke. Tijdens de treinrit zorgt de figurantengroep voor le ven in de brouwerij. Het programma begint om 20.00 op het museumterrein in Goes. Om 20.45 uur vertrekt de trein naar Hoedekenskerke, waar een hapje en een drankje gereed staan. Om 23.00 uur vertrekt de trein weer naar Goes, waar hij om 23.45 aankomt. Kaarten zijn vooraf te be stellen of te koop aan de kassa. WESTKAPELLE In een winkel aan de Koestraat in Westkapelle is dinsdagmiddag een vrouw beroofd van haar tas. De da der sloeg toe tussen twee uur en half drie. Het slachtoffer is een 45-jarige vrouw uit de gemeente Veere. In haar tas zaten boodschap pen en een portemonnee met daar in enkele tientallen euro's en per soonlijke papieren. MIDDELBURG Het nieuwe fietspad tussen de Schroebrug en de Mortiere langs de Schroeweg in Middelburg gaat midden november open. Over de toegangsbak van de voetgangers tunnel bij het Meiveld is inmiddels een brug geplaatst en het asfalte ren is begonnen. De Koudekerkse familie De Regt heeft molen De Lelie decennialang in bezit gehad. In 1999 werd de molen met dierenspeciaalzaak overgedaan aan de familie Brasser in Biggekerkerke. Woonhuis en pakhuis werden apart ver kocht. Op de foto van links naar rechts: Tan de Regt, molenaar Gillis de Regt, zoon Cornelis de Regt en molenaarsknecht Janus de Witte. Op de foto collectie Jan en Jannie de Regt tmmwmm «a am smm x tmmrn VLISSINGEN - De vernieuwing van de bibliotheek in het Majoraat in de Vlissingse wijk Paauwenburg wordt op donderdag 5 november gevierd met een lezing van Kees Slager over zijn boek Zeeuwse Vrouwen. De lezing begint om 14.00 uur. Le den van de Bibliotheek Vlissingen kunnen voor 2,50 euro een kaartje kopen en krijgen het boek er gratis bij. Niet-leden betalen 7,50 euro en krijgen naast het boek ook een gratis minikaart van de biblio theek. Toegangskaarten voor de lezing zijn verkrijgbaar bij de centrale bi bliotheek 't Spui aan het Spuiplein in Vlissingen. MEEST CELEZEN 1. Mediamarkt: alle zondagen open 2. Kort geding naam Van Fraassen 3. Drukke tijden voor Middelburg STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto Doordat de vlam in de pan sloeg, ontstond dinsdagmiddag een keu kenbrand in een woning aan het Karei Doormanplein te Middel burg. Een ambulanceteam rukte uit om twee mensen te helpen, de een met een brandwond aan de hand, de ander met rookvergiftigingsver schijnselen. De brand ontstond even voor drie uur in een pannetje met vet. De Stadsgewestelijke brandweer, die uitrukte met een tankautospuit en een ladderwagen, wist het vuur snel te blussen. De keuken liep schade op. MIDDELBURG De bekende oceaanzeiler en zeil- specialist van Studio Sport, Hans Bouscholte, geeft op 5 november om 20.00 uur een lezing in CBK Zeeland aan de Balans in Middel burg. De lezing wordt gehouden in het kader van het tienjarig jubileum van ontwerpbureau de Wilde Zeeuw. MIDDELBURG De Italiaanse vereniging Dante Alighieri in Middelburg houdt van avond een lezing over 'Gianni de wervelwind'. Gianni was een Itali aanse jongen die een dagboek schreef over alle streken die hij uit haalde. Inmiddels zijn honderd twintig herdrukken, twee films en een tv-serie verschenen. De lezing begint om 19.30 uur in de Loge aan de Stationsstraat 16 in Middelburg. MIDDELBURG Aquariumvereniging Barbus-Con- chonius houdt komende zaterdag een open dag aan de Herengracht 52 in Middelburg. Tijdens de open dag kunnen belangstellenden infor matie krijgen over het houden van vissen in een aquarium. Wie wil, kan het water uit zijn of haar aqua rium laten onderzoeken. Daartoe moet een vol potje water worden meegebracht. De open dag duurt van 10.00 tot 17.00 uur. www.tmcwoonwlnkels.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59